Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Action bias: jedno z kognitivních zkreslení, kterému podléháme při rozhodování — nutkavá potřeba něco udělat, nějak zareagovat, převzít iniciativu. Provází nás podnikáním i osobním životem. A jeho důsledkem bývá iracionální zbrklost. Lukáš Pítra v tomto článku píše o tom, jak s tímto puzením k práci bojovat.
Dneska od 17:30 proběhne online stream Babeltalku — povídání o sociálních médiích v roce 2020 s našlapanou sestavou. Pozvání k rozhovoru od Adama Zbiejczuka přijali:
Pokud pracujete v rušném prostředí nebo často cestujete a chcete se maximálně soustředit na práci, výbornou pomůckou jsou sluchátka s funkcí Noise Cancelling (aktivním potlačením okolního hluku), které utlumí zvuky a ruch kolem vás. Na trhu jich dneska seženete celou řadu, co do kvality potlačení hluku ale podle recenzí i našich zkušeností vede řada od Sony a zatím poslední model WH-1000XM3.
Sluchátka jsou bezdrátová a s mobilem nebo počítačem se párují jednoduše přes bluetooth. V balení každopádně dostanete taky klasický kabel s 3,5 jackem, který si k nim můžete připojit, kdyby třeba došla baterka — na jedno nabití vydrží zhruba 30 hodin. Ovládání je dotykové a nabízí mj. i praktickou funkci, kdy po přiložení dlaně na pravé sluchátko utlumí přehrávanou hudbu a posílí zvuk z okolí, když třeba potřebujete něco rychle vyřídit a nechcete sluchátka vypínat nebo sundat z hlavy.
Nepatří sice k těm nejlevnějším, nějakou dobu už se ale prodávají, takže je dneska v některých obchodech seženete klidně o třetinu levněji. Nedostatek pro někoho pak může být taky slabší mikrofon, když chcete sluchátka využít k volání. Do kavárny, coworku nebo na cesty do vlaku a letadla každopádně super volba.
Kritické myšlení, dovednosti budoucnosti a krize jako příležitost; to jsou aktuální témata pro každého freelancera a taky oblasti, na které se zaměří Online konference: Osobní růst Future edition. Tentokrát 6.6.2020 a na dálku, ale se stejně silnou sestavou řečníků jako vždy — vedle Petra Ludwiga, autora bestselleru Konec prokrastinace, vystoupí např. vývojář 3D tiskáren Josef Průša, chirurg Tomáš Šebek nebo zakladatelka Frusack a Top Žena Česka 2018 Hana Fořtová. Registrovat se můžete na webu a s kódem NAVOLNENOZE30, který uvedete do poznámky, navíc máte 30% slevu.
Dobré (a relevantní) knihy pro freelancery aby pohledal. Tady je úzký výběr těch nejužitečnějších.
Aktuální shrnutí další vlny rozvolňování opatření, která platí od pondělí:
Více informací v článku.
Dobré (a relevantní) knihy pro freelancery aby pohledal. Tady je úzký výběr těch nejužitečnějších.
Číst dálPokud chodíte pracovat do coworkingu (nebo vás zajímají coworkingové trendy obecně), ve středu 27.5. se koná zajímavá online konference zdarma. Mezinárodní Coworking Symposium pořádá Marko Orel z Vysoká škola ekonomická v Praze /VŠE/, který sezval přední odborníky na coworking, jako je Bernie J Mitchell z European Coworking Assembly či lidé z Coworking Library.
A dojde i na freelancing. Robert Vlach bude mít přednášku o příznacích pokročilé freelance ekonomiky a jak ji mohou podpořit právě coworkingová centra. Bezplatná registrace vám nezabere ani minutu.
Projektant Tomáš Brückner si cestu ke stavařině našel poměrně brzy: „Když mi bylo 12, rodiče začali stavět rodinný dům a já jsem chtě nechtě musel pomáhat. Řemeslníci většinou dělali ve fabrice a na stavbu chodili na fušky. Běžně při tom spořádali basu lahváčů za šichtu, sem tam to proložili režnou, takže ke konci dne jsme přebírali nádobíčko a pěkně po nich dodělávali rozdělanou práci. Takhle jsem přičichl ke stavařině. Když jsem se pak v osmé třídě rozhodoval kam dál, stavební průmyslovka byla jasná volba.“
Dnes je Tomáš v oboru přes 11 let, navrhuje nízkoenergetické domy, průmyslové budovy i dřevostavby a za sebou má desítky úspěšných projektů: „Na každé zakázce je vždy něco nového, nějaká nová zkušenost. Člověk se nejvíc učí ze svých chyb a u projektařiny to platí dvojnásob. Takže pokud se mi něco nepovede, snažím se si to zapamatovat a poučit se. Přelomová spolupráce pro mě byla a je s Jakubem Gajdou, přírodním stavitelem z Beskyd, který se snaží do svých staveb aplikovat k přírodě šetrné stavební materiály a postupy.“
Jak Tomáš dodává, stavařina je obor, který se pořád vyvíjí a to, co platilo před půl rokem už dávno platit nemusí. Důležité je podle něj především sledovat nové trendy, postupy a technologie: „Narážím tím na projektování v BIM, což je práce s virtuálním 3D modelem v některém z projekčních programů. Spousta mých vrstevníků se o tyto skvělé možnosti, které nám projektování v BIMu umožňuje ochuzuje jen proto, že se nechtějí učit novým věcem. Z tohoto důvodu jim tak trochu ujíždí vlak.“
Pokud jste se pustili do natáčení vlastních videí a používáte Mac, náš člen, Apple konzultant a lektor Martin Světlík, včera spustil nový web Jak na iMovie — přehledného průvodce střihem videa včetně bezplatného online kurzu na YouTube. Může se hodit.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.