Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 1521-1530 z celkem 1865 novinek

Parametry stránek pro vyhledávače

Náš člen, online marketér Daniel Nytra analyzoval 1 milión výsledků vyhledávání z Google a Seznamu a společně s několika zkušenými hosty (Martin Matějka, Dalibor Jaroš a Martin Michálek) k tomu 26. listopadu pořádá bezplatný webinář – zaměří se v něm mj. na to, které parametry webových stránek jsou pro pozice ve vyhledávání zásadní a jaké nástroje se pro kontrolu webu vyplatí využít. Registrovat se můžete na stránce.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Zpověď productivity geeka

Čínštinář Pavel Dvořák tráví díky své profesi tlumočníka a průvodce hodně času na cestách a tak je pro něj dobře nastavená organizace práce obzvlášť důležitá. No a přesně o tom se rozpovídal v posledním videu na svém kanále, které výjimečně není o Číně, ale právě o nástrojích, aplikacích a jiných vychytávkách, které denně využívá:

„Častokrát mě víc baví si tu práci organizovat, než ji skutečně dělat. To je jedna z pastí, do které se dá lehce spadnout.“

Přejeme příjemný poslech na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Copýtko s Janou Poncarovou

Úspěšná spisovatelka, copywriterka, novinářka, ale taky zakladatelka obsahové agentury a lektorka. Jana Poncarová má prostě na psaní talent, což dokazuje prací pro klienty, články v Hospodářských novinách nebo na webu Finance.cz, ale hlavně svými aktuálními romány Podbrdské ženy a Eugenie, která vyšla před dvěma týdny. Zkrátka host pro další díl našeho Copýtka jako vyšitý.

 • Co pro tebe znamená copywriting?
 • Co může copywriter využít z PR nebo žurnalistiky?
 • Jakým způsobem se ptát při rozhovoru?
 • Jak vymyslet dobré téma?
 • Jak u rozsáhlých textů pracovat s poklady?
 • Na čem stojí dobrý příběh?
 • Jaké jsou hlavní zásady pro tvorbu knihy?
 • Kdy se pouštět do přepisování textu?
 • Které knihy tě profesně ovlivnily?
 • Kde získáváš inspiraci pro své psaní?
 • Jak důležité je scházet se s dalšími textaři?

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Bára Baronová a její tvorba

Barbora Baronová tvoří literární dokumenty, vydává knihy, přednáší o nakladatelské praxi, ale pracuje taky jako copywriterka, nejraději v oblasti offline reklamy:

„U dokumentární práce je třeba být empatický a analytický, umět poslouchat, všímat si, rozumět i tomu, co není vysloveno nahlas. U copywritingu je nejdůležitější zkratka a schopnost vydestilovat ryzí esenci. Taky být kreativní, ale ve smyslu prospěšnosti značce a klientovi. U vydávání knížek je důležité zapomenout na vlastní ego a dát prostor talentu druhých lidí. Zároveň chtít nekompromisně dosáhnout absolutní možné kvality, která zohlední energii do knihy vloženou. U umělecké práce – třeba vymýšlení konceptu jednorázové instalace – je to podobné jako u vydávání knih, je důležité umět najít průsečík všeho a všech zúčastněných, aby spojení sil znásobilo výsledek. A u přednášení o vydávání knih je mi blízká nehierarchičnost, konkrétnost a srozumitelnost toho, co říkám.“

Na volnou nohu přešla Bára z agentury v roce 2007 hlavně proto, že chtěla skloubit práci copywriterky, která ji bavila, s vlastními projekty. Jak sama říká, vždy se jí vyplatilo pracovat na 120 %: „Ze zpětné vazby na svou práci vím, že veškeré mé investované kapacity jsou na výsledku vidět, a to vnímám jako velkou profesní výhodu.“

Za sebou má dnes 8 autorských knih, 12 vydaných jako nakladatelka, 14 let praxe v reklamě a k tomu i několik knižních ocenění z domova i zahraničí včetně prestižní Magnesie Litery za publikaci Intimita: „K literárnímu dokumentu jsem se dostala přes studium žurnalistiky. O knížkách, které píšu nebo vydávám, často hovořím jako o filmech v knize. Zaměřuji se na dokumentární témata, která mají potenciál proměnit smýšlení české společnosti. A dokumentární aspekty mě baví aplikovat i v marketingu, protože vypovídají o věcech přirozeněji.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Prezentační nebo obsahový web

Máte na volné noze vlastní web? A je spíše obsahový, nebo prezentační? Madla Čevelová oba typy popsala v novém článku:

„Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco na prezentační web je většinou potřeba jinými nástroji přivádět návštěvnost, obsahový ji generuje sám. Jedná se o dva přístupy, z nichž každý má jiné zákonitosti a vyžaduje jinou strategii.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Podcast s bývalou manažerkou

Janka Chudlíková působila na vysoké manažerské pozici, z korporace ale odešla a dnes už se řadu let na volné noze věnuje mj. školení soft skills, které kombinuje se svou vášní – neurovědou. Díky poznatkům o fungování mozku lidi učí, jak přemýšlet o svých starostech a úspěších. A také o tom mluvila v nedávném podcastu Na vlně podnikání s Danem Tržilem.

Přejeme příjemný poslech na Spotify:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak podniká módní designérka

Petra Orságová je původně tanečnice a návrhářka tanečních kostýmů. Když se jí narodilo druhé dítě, jediné, na co se netěšila, byla ta věc ve skříni. Mluvíme o nosící bundě, ve které se cítila „Jako náčelník horské služby“.

Proto střihla do látky a ušila si nosící bundu štíhlého střihu s krásným vzorem. Pak dala její fotku na Facebook a ještě ten den měla desítky objednávek. Dva roky na to už pod značkou La Tulia nabízí celé portfolio elegantního oblečení pro těhotné a maminky. Poslechněte si, jak se podniká, když najdete tu správnou díru na trhu — v prvním rozhovoru ze série s rukodělnými tvůrci, kterou pro nás moderuje Bohdana Goliášová.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Clutch — srovnávač cen

Zajímají vás světové ceny IT služeb, vývoje webů/software/aplikací, digitálního marketingu atd.? Jedním z nejlepších srovnávacích nástrojů je Clutch — zdarma, s důrazem na data a i když je zaměřený hlavně na firmy, zahrnuje i nějaké freelancery.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nebezpečí u nedostatku spánku

Co hrozí tělu, když nemáte dostatek spánku? Ve zkratce — nic dobrého. Pomalejší reakce a myšlení, podráždění, větší riziko infarktu a postupný náběh na řadu dalších vážných zdravotních problémů. V článku zmiňovaný Matthew Walker o tomhle tématu mimochodem napsal výbornou knihu Proč spíme, která rozhodně stojí za přečtení.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kolik si účtuje copywriter

Kolik si za svou práci účtují copywriteři na volné noze? Vladimír Vaněček přeložil loňský průzkum agentury ClearVoice, která oslovila přes 500 zahraničních textařů — zkoumala délku jejich praxe a to, jak se promítá do sazeb (v USD), které copywriteři v různých fázích své kariéry mají. Na konci článku pak Vladimír navazuje vlastní anketou pro Česko, do které se můžete zapojit a podívat se tak mj. na to, jak svou práci naceňují další kolegové z oboru.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí