Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Mastermind skupiny jsou pro profesionály na volné noze dobrý způsob, jak se setkávat s kolegy, sdílet know-how a spolupracovat nebo získávat zpětnou vazbu ke své práci. Lenka Šilhanová jednu takovou už několik let vede a tak se v novém článku podělila o zkušenosti, které jí to přineslo. Pokud přemýšlíte o tom, že byste rozjeli vlastní skupinu, mohou tipy přijít vhod.
PS: Podrobný článek o přínosech a zakládání mastermind skupin napsal před dvěma roky Pavel Ovesný taky pro náš blog.
Nové coworkingy nepřibývají pouze v Praze, pronikají postupně taky do menších měst. Dokazuje to třeba nedávno otevřený Coworking Jeseník — nabízí klasické měsíční členství stejně jako možnost přijít jen na jeden den. Celkem 12 pracovních míst, zasedačka, relaxační zóna a jen kousek do hor.
Máte při práci za počítačem problém se správným držením těla? Tahle malá vychytávka vás zkontroluje přes webkameru.
Jak se podniká rukodělným tvůrcům na volné noze? Dneska jsme v Impact Hub Ostrava natáčeli zbrusu novou sérii, kterou pro nás premiérově moderovala lektorka pro rukodělné podnikání Bohdana Goliášová.
K rozhovorům si pozvala šest hodně zajímavých hostů — Petru Orságovou, která pod značkou La Tulia vytváří nosící bundy a mikiny pro ženy, Janu Pelánovou, zakladatelku Pokoj č. 10 – sdílená šicí dílna, řezbáře a sochaře s motorovou pilou Jaroslava Pecháčka z Atelier a galerie Abakuk, Moniku Jankůj, která vede výtvarné a keramické kurzy v Dílna Matilda, šperkařku Annu Monsterance a Jakuba Jarolíma, tvůrce brašen, tašek, peněženek a dalších kožených produktů Eggo.
Fenomén YouTuberů, kteří si svou tvorbou v podstatě vydělávají jako tvůrci na volné noze, zdá se, úspěšně proniká do dalších oblastí. V posledních měsících se např. začíná hodně mluvit o tzv. „studytuberech“, kteří divákům představují svou denní rutinu a přístup k produktivnějšímu studiu, zvládání stresu nebo motivaci.
Tým Marketing Festivalu kolem Jindry Fáborského připravil hodně originální pozvánku na další ročník — skoro hodinový dokument „Making a Marketer“ nejen k akci, protože v něm mj. vystupují plánovaní řečníci, ale hlavně k budoucnosti profese jako takové.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Jaroslav Homolka je zkušený trenér rozvoje osobnosti na volné noze. Má přes 27 let praxe a v rozhovoru s Michelle Losekoot teď přiblížil svůj přístup a pohled na témata jako úspěch, neúspěch, disciplína, zvyšování výkonnosti, ale taky spolehlivost nebo vyhoření.
„Nejtěžší disciplína je sebedisciplína. Disciplína není přirozená ani vrozená věc. Ta se musí vycvičit a vydrilovat.“
Hanna Marciniak rozjela na svém blogu minisérii článků věnovaných právě práci s cenou a naceňování služeb pro tlumočníky a překladatele na volné noze.
Hodně důležité téma pro většinu lidí, kteří na volné noze tráví hodiny za počítačem. Michael Petrus a Tomas Sobel tuhle problematiku nedávno podrobně rozebrali v živém streamu svého pořadu Kreativní Kreatury — společně s hostem, ilustrátorem a designérem Honzou Doležálkem, který se vlivem pracovního prostředí na zdraví zabývá dlouhé roky. Video sice tradičně cílí hlavně na kreativce, spousta doporučení je ale obecných a stojí za to si je poslechnout.
Přejeme příjemný poslech na Spotify nebo YouTube:
Sdílení novinek na sítích nás hodně baví, ale ještě víc si užíváme živé akce, kde se můžeme potkávat s dalšími freelancery, vyměňovat zkušenosti a taky tipy kolem podnikání. Několik událostí sami pravidelně pořádáme a jedno takové kolečko máme čerstvě za sebou — dvě pražská školení o víkendu, po kterých následovaly v úterý, středu a čtvrtek setkání našeho think-tanku a večerní networkingy v Praze, Brně a Ostravě. A pak že jsou volnonožci samotáři, co ani nevystrčí nos ze dveří.
Vedle otevřeného sobotního školení podnikání na volné noze jsme tentokrát pořádali i tematické školení Finanční sebeřízení & finanční plán (na pozvání pro naše absolventy a členy), které společně vedli Robert Vlach a Víťa Válka. Cílem těchto jednorázových školení je předávat osvědčené a praktické postupy z praxe, a právě finance, jejich výkyvy a správa patří podle všech průzkumů (i našich zkušeností) mezi největší problémy nezávislých profesionálů.
Neméně důležité téma pak připadlo taky na setkání think-tanku — emoce v podnikání. A s tím související workoholismus, motivace, zpětná vazba, fuckupy, ale taky obavy ze zdražování nebo duševní hygiena. Svými úvodními přednáškami debatu v těchto oblastech otevřeli špičkoví hosté: Tomáš Rektor (Praha), Alice Kavková (Brno), René Nekuda (Ostrava). Když se nám vydaří střih, časem si možná jednu či dvě z přednášek budete moct pustit i ze záznamu. Všechny dříve vydané najdete tady.
Chcete se příště taky zapojit? Je to snadné: Sledujte naše novinky a buď přijďte na jeden z večerních networkingů (vstup je zdarma, atmosféra mile přátelská), nebo se můžete rovnou stát našimi členy či dorazit na příští otevřené školení.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.