Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
„Spěte tolik, kolik vaše tělo potřebuje – budete produktivnější, kreativnější a život vás bude více bavit.”
Krátit spánek se rozhodně nevyplatí. Píše to ve své knize Proč spíme Matthew Walker a říká to dneska na konferenci Osobní růst taky neurovědkyně Klára Marečková.
Dobrá příležitost pro drobné podnikatelky z Česka a Slovenska. Vzdělávací Projekt ArtBees od ledna spustil třetí ročník, kde opět podpoří 100 žen, které vytvářejí kvalitní, originální a lokální produkty nebo služby a chtějí svůj byznys posunout na další úroveň.
Odbornou garantkou programu je Lenka Papadakisová z platformy Moudré podnikání žen a v rámci kurzů se můžete potkat s dalšími zkušenými lektory a mentory, jako je např. Pavel Minář nebo Bohdana Goliášová. Podmínkou pro zapojení je, že už minimálně jeden rok (a maximálně šest let) podnikáte v oblasti designu, tvorby oděvů, řemeslné výroby, doplňků, bot, šperků, hraček, hudebních nástrojů, květin, jídla či kosmetiky.
Vybírat můžete ze 4 programů:
Zásadní zpráva — a přeberte si to, jak kdo chcete:
„Není týdne, aby někdo nenapadnul živnostníky, s ohledem na to, jakým způsobem využívají sociální systém na úkor ostatních. Jednoduchým porovnáním jsme prokázali, že tomu tak není. Z analýzy je zřejmé, že podnikatelé počet pracovních neschopností systematicky snižují, zatímco zaměstnanci jejich počet zvyšují. Nepřísluší mi komentovat, jestli je vykázaná nemocnost u zaměstnanců skutečná, ale zcela jednoznačně lze tvrdit, že OSVČ sociální systém nezatěžují v takové míře jako zaměstnanci.“ — Karel Havlíček, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
Uživatelský výzkum je sada činností, která vám umožní nahlédnout do hlav a srdcí lidí tam venku a získat podklady pro lepší rozhodování u nových projektů. Dává ho smysl dělat ve chvíli, kdy je před vámi nějaké důležité, drahé nebo rizikové rozhodnutí, které byste jinak stavěli na svých domněnkách a intuici. A Jan Řezáč ho teď hezky srozumitelně popsal v článku.
„Bez uživatelského výzkumu a jeho metod jste slepí a můžete jen doufat a věřit. Je jedno zda jste maminka na mateřské, manažer v korporátu nebo markeťák na volné noze. Buď máte fakta nebo domněnky.“
Bohdana Goliášová spojila svou profesní dráhu na volné noze s rukodělnou tvorbou. Sama vyrábí krásné šperky, její doménou je ale poradenství a lektorování ostatních tvůrců, kterým pomáhá nakopnout vlastní byznys. Založila projekt Tvůrci v praxi, má vlastní online kurz, připravila bezplatný videoseriál a nově taky natáčí podcast, kde probírá základní témata rukodělného podnikání.
„Čeští tvůrci, a obzvlášť ti rukodělní, jsou skupina, která potřebuje podporu v podnikání úplně nejvíce. V naší společnosti je dlouhá historie nepeněžní výměny rukodělných výrobků a lidi nebyli zvyklí za ně platit. A zároveň ani sami tvůrci nejsou zvyklí si říkat o peníze.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Jakub Jarolím sice vystudoval antropologii, nakonec dal ale přednost řemeslu a pod vlastní značkou šije aktovky, batohy, kabelky, tašky a další věci z hovězí kůže. Symbolickou připomínku svého oboru ale pořád drží, protože výrobky pojmenovává podle antropologů — má tak například tašku Malinowski nebo batoh Frobenius. Více v tomto článku.
„Obohatilo mě to. Při přemýšlení o produktu, v marketingu a při komunikaci se zákazníky i teď mnohé znalosti a zkušenosti z antropologie využívám.“
Jestli hledáte způsob, jak si zefektivnit práci a zavést do podnikání nové procesy, Michaela Nováková připravila kurz přímo pro freelancery, kde ukazuje svůj recept na to — jak se sexy procesy pečou, které činnosti je lepší delegovat a taky jak si vybrat ty správné nástroje. Nejbližší termín je 3. února v Praze a zbývají poslední místa.
Co je kvalitní překlad a co tlumočení? A jak coby jazykový profesionál svou kvalitu komunikovat zákazníkům? Hanna Marciniak téma podrobně rozebrala na svém blogu.
Pro volnonožce, kteří mají hodně sedavou práci, může být jóga dobrý způsob, jak se během dne zrelaxovat, dobít energii a taky bojovat se zdravotními problémy, které z dlouhého sezení vyplývají. Helena Nehasilová se jí věnuje profesně a napsala i knihu Jóga mezi e-maily, kde se zaměřuje na cviky, kvůli kterým ani nemusíte chodit daleko od klávesnice — tělesné i mentální přínosy jógy nebo jak si vyladit ergonomii pracovního místa popsala v nedávném audio rozhovoru pro Freelo.
Ilustrátor, art director a konzultant Michael Petrus popsal v přednášce pro náš think-tank, jak může vypadat spolupráce s novými klienty a proces zakázky v kreativním oboru, od prvního kontaktu až k post-servisu — z pohledu freelancera i kreativního studia.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.