Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Bohdana Goliášová spojila svou profesní dráhu na volné noze s rukodělnou tvorbou. Sama vyrábí krásné šperky, její doménou je ale poradenství a lektorování ostatních tvůrců, kterým pomáhá nakopnout vlastní byznys. Založila projekt Tvůrci v praxi, má vlastní online kurz, připravila bezplatný videoseriál a nově taky natáčí podcast, kde probírá základní témata rukodělného podnikání.
„Čeští tvůrci, a obzvlášť ti rukodělní, jsou skupina, která potřebuje podporu v podnikání úplně nejvíce. V naší společnosti je dlouhá historie nepeněžní výměny rukodělných výrobků a lidi nebyli zvyklí za ně platit. A zároveň ani sami tvůrci nejsou zvyklí si říkat o peníze.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Jakub Jarolím sice vystudoval antropologii, nakonec dal ale přednost řemeslu a pod vlastní značkou šije aktovky, batohy, kabelky, tašky a další věci z hovězí kůže. Symbolickou připomínku svého oboru ale pořád drží, protože výrobky pojmenovává podle antropologů — má tak například tašku Malinowski nebo batoh Frobenius. Více v tomto článku.
„Obohatilo mě to. Při přemýšlení o produktu, v marketingu a při komunikaci se zákazníky i teď mnohé znalosti a zkušenosti z antropologie využívám.“
Jestli hledáte způsob, jak si zefektivnit práci a zavést do podnikání nové procesy, Michaela Nováková připravila kurz přímo pro freelancery, kde ukazuje svůj recept na to — jak se sexy procesy pečou, které činnosti je lepší delegovat a taky jak si vybrat ty správné nástroje. Nejbližší termín je 3. února v Praze a zbývají poslední místa.
Co je kvalitní překlad a co tlumočení? A jak coby jazykový profesionál svou kvalitu komunikovat zákazníkům? Hanna Marciniak téma podrobně rozebrala na svém blogu.
Pro volnonožce, kteří mají hodně sedavou práci, může být jóga dobrý způsob, jak se během dne zrelaxovat, dobít energii a taky bojovat se zdravotními problémy, které z dlouhého sezení vyplývají. Helena Nehasilová se jí věnuje profesně a napsala i knihu Jóga mezi e-maily, kde se zaměřuje na cviky, kvůli kterým ani nemusíte chodit daleko od klávesnice — tělesné i mentální přínosy jógy nebo jak si vyladit ergonomii pracovního místa popsala v nedávném audio rozhovoru pro Freelo.
Ilustrátor, art director a konzultant Michael Petrus popsal v přednášce pro náš think-tank, jak může vypadat spolupráce s novými klienty a proces zakázky v kreativním oboru, od prvního kontaktu až k post-servisu — z pohledu freelancera i kreativního studia.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Jak vytvořit dobré návyky a udržet pozornost u těch nejdůležitějších aktivit? Daniel Gamrot popsal v tomto článku svůj přístup včetně osvědčené techniky pěti Proč, která vám pomůže pravděpodobnost selhání minimalizovat hned na začátku.
„Nechodím všude včas, ne vždy plním termíny, což by mohl potvrdit i Karel, kterému tento článek dlužím už tři týdny a žiji v nerovnováze. Přesto si o sobě dovolím tvrdit, že jsem efektivní v tom, co dělám. A že mám time management zmáknutý.“
Úkolová cena za projekt či zakázku představuje zejména pro méně zkušené freelancery velice těžký oříšek. Vyjdou-li z nepřesného odhadu času či náročnosti, výsledkem může být cenový úlet v desítkách procent a práce třeba i pod cenou vlastních nákladů.
Proto jsme poprosili zkušeného webmistra Honzu Biena, aby na našem think-tanku Na volné noze v Brně představil svůj vyladěný systém individuálního naceňování zakázek. Věřte, že každá minuta investovaná do sledování tohoto videa se vám v budoucnu 100× vrátí.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Na „kosmetiku“ si Aneta Adamčíková hrála už jako malá holka. Vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou a po několika letech v zaměstnání se rozhodla osamostatnit a pustila se do podnikání s vlastní značkou Biorythme. Více se dozvíte v tomto článku.
„Výroba kosmetiky je zajímavá v tom, že je to epidemiologicky závadná činnost. Nezodpovídám se tedy jen těm úřadům, jako každý jiný živnostník, ale ještě třeba i hygienické stanici. Když jsem zakládala dílnu, musela jsem si ji nechat zkolaudovat právě pro výrobu kosmetiky – architektonická studie, vyjádření hasičů, stavební úřad atd.“
Tomáš Baránek sestavil tradiční novoroční přehled svých digitálních i nedigitálních lifehacků za rok 2018.
„Některé fungují skvěle a pomáhají mi ušetřit čas, který mohu využít na zprovoznění těch ostatních, co tak skvěle nefungují.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.