Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 251-260 z celkem 2227 novinek

Patrick Zandl o AI

Jaký bude rok 2024 s umělou inteligencí? Patrick Zandl v předposledním vydání svého newsletteru sepsal podrobný výhled na další měsíce. Popisuje obecnější trendy kolem personalizovaných chatbotů a videa, ale věnuje se např. taky energetické náročnosti AI ekosystému nebo nedostatku dat, na kterých lze umělou inteligenci trénovat.

„Šéf Open AI Sam Altman nedávno prohlásil, že očekává, že na trénink se budou používat v blízké budoucnosti syntetická data, tedy data uměle vytvořená. Je to dnes rychle rostoucí trh v AI ekosystému, má řešit problematiku ”předsudků”, jež jsou do AI zavlečeny prostřednictvím neetických nebo problematických vstupních dat,“ píše Patrick.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Tiago Forte o NotebookLM

Tiago Forte, uznávaný odborník na osobní produktivitu a autor knihy Pořiďte si druhý mozek, kterou v češtině vydal Melvil, recenzuje Google NotebookLM — nový, potenciálně revoluční AI software pro psaní, který umožňuje tvořit texty s využitím AI analýzy vámi nahraných zdrojů. Užitečný nástroj pro každého, kdo píše, ať už články nebo knihy.

V Česku tato technologie sice zatím není dostupná, ale i tak jde o cenný video-pohled pod pokličku, kde Tiago ukazuje příklady použití a poskytuje zajímavé postřehy o tom, jak může taková technologie fungovat.

„V tomto videu vám ukážu, co je NotebookLM, jak funguje a jak můžete začít využívat to, co považuji za nejlepší software kdy vytvořený pro využití AI v kreativní práci.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak lépe plánovat

„Pomáhají vám seznamy úkolů při plánování dne? Nebo vám naopak zvyšují stres jako mně,“ ptá se v úvodu článku Jak lépe plánovat Tomáš Baránek. V textu popisuje svou osobní zkušenost a cestu k vytvoření pluginu Nautilus — inovativnímu rozšíření k Roam Research pro lepší správu času, které umožňuje úkoly snadno a přehledně vizualizovat do podoby spirály.

Jak Tom píše, tento koncept pro vás může být zajímavý, i když Roam sami nepoužíváte. Jde o obecnější ideu než o konkrétní aplikaci.

„Vyzkoušel jsem miliony appek, ale položky todo-listu v nich nakonec vypadají vždy jedna jako druhá – co úkol, to řádek. Seznamy úkolů jsou prostě neintuitivní a pro získání přehledu naprosto nepoužitelné.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vliv jídelníčku na výkon

Tady je naše Otázka týdne:

Pozoruješ nějaký vliv svého jídelníčku a načasování na pracovní výkon?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Elonga náramek pro lifehackery

Jestli rádi testujete lifehacky pro lepší zdraví, mohlo by se vám líbit nové zařízení Elonga. Stojí za ním tým vývojářů z Česka a jeho funkcí je tělesný monitoring — na základě pravidelného měření dává pohybová a režimová doporučení s ohledem na aktuální úroveň stresu a regenerace. Upozorní např. na spánkový deficit a umí odhalit dlouhodobé problémy, které můžete řešit. Náramek přitom stačí nasadit jen ráno po probuzení zhruba na 3 minuty.

Snímač je vhodný pro sportovce, lifehackery a vůbec lidi, kteří se chtějí dobře starat o své zdraví, což je mezi volnonožci poměrně velká skupina. Do konce února je navíc možné koupit Elongu v rámci předprodeje s doživotním předplatným aplikace zdarma.

Daňové slevy a odpočty

Michal Hron a Petr Kučera připravili na Finmagu velký přehled daňových slev a odpočtů.

„Doba, kdy je potřeba přiznat daně z příjmů za rok 2023, se neúprosně blíží. Je proto čas se podívat na možnosti, jak si daně snížit a neplatit zbytečně moc. Využít můžete odečitatelné položky i slevy na dani. Letos naposledy lze uplatnit například takzvané školkovné.“

V závěru článku pak přidávají praktickou kalkulačku, pomocí které si po zadání všech odpočtů a slev můžete spočítat, jaká daňová povinnost (nebo bonus) vás letos čeká.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Marketér s duší grafika

Jan Barbořík v podcastu Hackni byznys popsal, jak přistupuje ke své práci a proč ho baví být „dělníkem“ marketingu. Zavzpomínal ale taky na podnikatelské začátky na volné noze i jak v té době vnímal postupný rozvoj freelancingu v Česku.

„Zpětně mě mrzí, že jsem kolem sebe neměl nikoho, kdo by podnikal. Možná bych se začátkem neotálel tak dlouho, kdybych kolem sebe měl lidi, u kterých bych viděl, jak to funguje a mohl být s nimi v kontaktu.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

11 newsletterových lekcí

Martin Kavka v nejnovější epizodě Tvůrcastu sdílí 11 lekcí, které oceníte, pokud sami vlastní newsletter rozesíláte (nebo to máte v plánu). Martinovy tipy vychází mj. z jeho úspěšného projektu Newslettery.cz — měsíčního newsletteru o newsletterech, který vydává už skoro čtyři roky.

„Poskytuj hodnotu, buduj vztah. O nic jiného než o vytváření dobrých vztahů v newsletteru nejde. Pište ho nejlépe jak dokážete, protože pověst máte jenom jednu. Roky ji budujete, během chvilky zničíte,“ říká Martin v jedné z lekcí.

Tady je dalších 10:

  • Bez e-mailového seznamu ven nelez
  • Promysli, co od newsletteru chceš
  • Piš hlavně pro sebe
  • Nepotřebuješ velký seznam, aby to fungovalo
  • Netuň jenom předmět, je toho víc
  • Dávej celý newsletter do e-mailu
  • Nech svůj newsletter, aby byl jako ty
  • Poznej své čtenáře osobně
  • Vytvoř si zeď lásky, čéče!
  • Žádný tajný recept není

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vizuální tvůrci versus AI

Jako ilustrátor a art director jsem se vždy považoval za technologického nadšence. Tedy až do chvíle, kdy začaly AI nástroje jako Midjourney ohrožovat obživu mých kreslících kolegů a možná i mou.

Číst dál

#16 Michael Petrus

Ilustrátor a art director Michael Petrus se vždy považoval za technologického nadšence. Tedy až do chvíle, kdy začaly AI nástroje jako Midjourney nahrazovat práci jemu podobných kreativců. Ponořil se proto do světa AI, aby zjistil, jak může tato nová revoluční technologie změnit práci vizuálních tvůrců. Ty Michal podporuje i jako kreativní mentor a zakladatel projektu Kreativní kreatury.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí