Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Tady je naše Otázka týdne:
Udržuješ si nějak přehled, kolik a za co utrácíš?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
„Spolehlivost, ač to zní banálně, je dneska nesmírně důležitá věc,“ říká známá byznys mentorka a konzultantka Margareta Křížová v přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO, kde se věnuje tomu, jak rozjet vlastní podnikání a na co si dát pozor. Otevírá téma byznys plánu i finanční gramotnosti a vyjmenovává, co je pro úspěch v podnikání nezbytné — ať už jde o zmíněnou spolehlivost, umění naslouchat, ale taky celoživotní vzdělávání nebo psychickou odolnost.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Startujeme nový formát setkání pro freelancery napříč celým Českem ve spolupráci s místními coworky.
Číst dálHospodaření s časem neboli time management je oblast, ve které freelanceři naprosto dominují. Jako nezávislí profesionálové máme totiž tak velkou motivaci (a finanční zájem) zvyšovat svou produktivitu, že přicházíme s mnoha vynalézavými způsoby jak toho docílit.
Zde je další jeden příklad za všechny. Strawberry Nevill popisuje ve svém článku, jak vytěžit ze svého času maximum tím, že o něm začneme přemýšlet v kontextu jednotek energie: „Většina z nás přemýšlí o svém pracovním dni jako o určitém čase. Naší základní surovinou však není čas, ale energie.“
Autor poukazuje na to, že jakmile začneme přemýšlet o své práci v kontextu vynaložené energie, spíše než času, mnohem více se zaměříme na její udržení a využití a nesnažíme se odpracovat určité množství času. To pak vede k realističtějším časovým odhadům i posílení celkové rovnováhy.
Rozhovory s naším členem, nadšeným učitelem angličtiny z Brna Broňou Sobotkou jsou vždy příjemné a inspirativní — a zvlášť takhle před víkendem. V tomto novém pro Český rozhlas mluvil nejen o své profesi a učení angličtiny, ale třeba taky o přístupu k životu:
„První musí přijít ten čin a až pak se přepne hlava. Nevěřím tomu, že se někdo rozhodne a pak se to stane. Nejlepší je začít se chovat tak, jaký si přeju být. Usmívat se, když chci být usměvavý, cvičit, když chci být fit… A ta hlava se přidá potom. Nevěřím tomu, že se to dá jen tak rozhodnout, doufat a čekat. Čin je ta nejmocnější věc.“
Pokud jste si navíc někdy říkali, že byste se svým podnikáním rádi vyrazili i za hranice, ale brzdí vás neznalost angličtiny, možná vás povzbudí Broňova věta, že se ji zvládne naučit opravdu každý. Ve spojení s tím pak zmiňuje i to, jak přistoupit k výběru učitele a jestli je vhodnější český lektor, nebo rodilý mluvčí.
Vedle zřízení datových schránek čekají podnikatele v příštím roce 2023 ještě další důležité změny — hranice příjmů pro přihlášení k paušální dani se stejně jako limit pro povinnou registraci k DPH zvýší na 2 miliony korun.
A právě na nové podmínky vztahující se k paušální dani se v novém článku na serveru Podnikatel.cz zaměřil Daniel Morávek. V textu přibližuje především zavedení 3 pásem, která se budou odvíjet od výše příjmů. V každém pásmu budou poplatníci platit jinou výši paušálních záloh a v návaznosti na to budou jinak vysoké i jejich daně a veřejná pojistná.
„Pokud je OSVČ v paušálním režimu už letos, nic se pro ní nemění a zůstává v prvním pásmu i pro příští rok. Kdo už nějakou dobu podniká a chce nově do paušálního režimu vstoupit, nemůže si pásmo vybrat libovolně, nýbrž jej musí zvolit na základě svých letošních příjmů,“ píše Daniel v článku.
Ve světě teď vychází spousta článků, které řeší, jak moc jsou freelanceři odolní vůči recesi. Například Sarah Duran na webu Freelancers Union píše:
„Když pracujete pro jiné lidi, vkládáte svůj život do jejich rukou. Když přijdete o práci, ztrácíte svůj jediný zdroj příjmů, vaše zaměstnanecké benefity, vaše živobytí. Freelanceři jsou přirozeně odolnější než běžný zaměstnanec na plný úvazek, protože stavíme na flexibilním a decentralizovaném obchodním modelu, kdy nejsme nikdy zcela závislí na příjmu z jednoho jediného zdroje. Snižujeme tak svou závislost na názorech či vlivu druhých.“
Její článek mj. zmiňuje Talebův koncept antifragility a dále doporučuje pár strategií, jak svou odolnost vůči nepřízním recese ještě posílit: nakopnout networking; diverzifikovat, co se dá; neplánovat na roky dopředu… (Faktem ovšem je, že v opravdu hluboké krizi či recesi nemá nikdo nic jisté, natož freelancer.)
Tady je naše (výjimečně) záludná Otázka týdne:
Kolik si tak myslíš, že v průměru vyfakturují měsíčně tví oboroví kolegové na volné noze?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
PS: Tuhle otázku jsme vykopli v návaznosti na novinku Bavte se o penězích, kterou jsme sdíleli minulý týden.
„Abyste se mohli soustředit na svoje řemeslo, kreativu, nesmí vás nic brzdit,“ uvádí zkušený ilustrátor Michael Petrus svou nabušenou přednášku z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO o tom, jak si na volné noze vyladit své osobní IT a nastavit systém, který vám pomůže dělat každodenní práci efektivněji.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Britové mají spoustu pěkných tradic a jednou z nich jsou dozajista Freelance Awards — ceny pro nejlepší freelancery udělované každoročně britskou asociací nezávislých profesionálů IPSE.
Vítěze vybírá docela malá 3členná porota z finalistů v 8 kategoriích: Freelancer roku, Mladá krev, Freelance projekt, Nováček, Zdravá práce, OSVČ dodavatel a Freelance komunita (volně přeloženo).
Letošní výsledky budou vyhlášeny už 23. listopadu v Londýně.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.