Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 631-640 z celkem 2035 novinek

Kniha Handmade byznys

Melvil vydává 1. českou knihu o drobném rukodělném (DIY) podnikání! Handmade byznys je zásadní počin Hany Konečné:

Wave Coffee Conference 2022

Báječní profesionálové podnikají báječné věci! Legendární Wave Coffee konference pro všechny baristy, kavárníky a milovníky kávy, za kterou stojí Petra Střelecká a Adam Obrátil z brněnské kavárny a pražírny Industra, se letos koná 24. září:

Ještě pár doušků:

  • Lístky na Wave Coffee Conference 2022 můžete zakoupit zde — za lepší kávu a kávovou kulturu v celém Česku!
  • Jedním z hlavních řečníků bude i náš vážený člen Pavel Minář s přednáškou na téma Procesy všude, kam se podívám. Pokud Pavla náhodou neznáte, stojí mj. za appkou Procesoid a je to špičkový expert na Google Workspace (G Suite).

Česká investiční konference 2022

Paul & John, Strike & Robin, Dan Gladiš & Lenka Schánová — profi tandemy jsou prostě super! Poslední jmenovaný stojí za Českou investiční konferencí, vynikající osvětovou a networkingovou akcí pro drobné investory. Letos 7.11.

Ještě pár drobných:

  • Daniel Gladiš je přední český investor, zakladatel fondu Vltava, autor bestsellerů Akciové investice a Naučte se investovat. Pro náš videoblog natočil fantastickou sérii 5 přednášek o investování do akcií, která má k dnešku už přes 100.000 shlédnutí.
  • Lenka Rož Schánová je vynikající networkerka a pořadatelka akcí pro investory. O networkingu dokonce napsala i knihu! Kromě investiční konference tvoří i vynikající podcast Jak investovat, do kterého si zve přední české investory.
  • Za pozornost stojí třeba rozhovor, který Lenka Schánová natočila s trojnásobným držitelem ocenění Daňař roku Petrem Frischem o danění příjmů z akcií, dluhopisů, fondů a derivátů.

Nalebuff: Split the Pie

Tady je krátká audiorecenze nové knihy o radikálním vyjednávání, kterou ocení spíše zkušenější obchodníci a vyjednavači. Jmenuje se Split the Pie a napsal ji Barry Nalebuff.

Jak investovat a jít do důchodu dříve

Mimo to, že je Víťa Válka uznávaný designér na volné noze, má taky skvěle zmáknuté osobní finance, o kterých napsal i několik výborných článků.

Jak investovat a jít do důchodu dříve je další z nich. V obsáhlém textu se Víťa tentokrát zaměřil primárně na investování, co sám vyzkoušel a co mu funguje. Věnuje se finanční rezervě i diverzifikaci a v závěru mj. radí, jak dobře investovat prvních 100 tisíc nebo více.

Jak Víťa píše v úvodu, je to z velké části o nastavení mysli a prvním krokem je zbavit se vnímání peněz jako něčeho nepříjemného. Dalším pak nebát se šetřit a nebát se říct si za svoji práci adekvátní odměnu.

„Většina z nás to, co vydělá, to rázem utratí. Na zajištění rizik, natož na investice do budoucna není dost času. A tak je náš život takové létání míčku od pálky ke stěně a zpět — dokud nás z toho »nelátne Džuzefa«, jak říká má žena. Ono přitom stačí se jen na chvilku zastavit, trošku to s těma penězma pofackovat a najet na nová pravidla. Nakonec to nebolí, ale než to překonáte, je to obrovský strašák v hlavě.“

Finanční sebeřízení je obecně velmi důležité a mezi freelancery bohužel, jak vyplývá z řady průzkumů, i často zanedbávané téma. Sami se mu proto pravidelně na sítích a v rámci našich videí věnujeme. Zrovna loni jsme o osobních financích a úsporném přístupu k životu i podnikání např. natočili mini-sérii rozhovorů, kterou jako první host vykopával právě Víťa:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Checklisty a procesy

Tady je naše Otázka týdne:

Využíváš ve své práci checklisty a procesy? Jaké máš zkušenosti?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Časopis pro freelancery: Freelancer Magazine

Řekli byste, že existuje i tištěný časopis pro volnonožce?

Je to tak. Jmenuje se Freelancer Magazine, má zhruba 100 stran a orientuje se hlavně na kreativce a B2B freelancery. Vychází ve Spojeném království co 3 měsíce a posílají ho předplatitelům z celého světa.

Jo a taky pořádají virtuální coworkingová setkání na Zoomu, zdarma pro všechny freelancery.

Osmdesát sezon

Osmdesát sezon — Proč není starý pecař doma? Protože běhá po kšeftech! Podnikání na volné noze má jinou dynamiku než dráha zaměstnanců a kariérní vrchol nezřídka přichází až na hraně důchodového věku.

Ve spolupráci s Finmagem přinášíme další nahrávku článku z rubriky o podnikání na volné noze. Původní tištěná verze článku vyšla v březnu 2021 v časopise Finmag. Napsal a čte Robert Vlach.

6 zjištění po 6 letech na volné noze

Jiří Schaffer se v novém článku ohlíží za svými 6 roky na volné noze a rozebírá zjištění, která si z předchozích let odnesl. Mezi všemi je určitě dobré vypíchnout hned první bod, kde popisuje, jak je v podnikání důležité myslet nejen na rozvoj vlastní odbornosti, ale i další dovednosti z tzv. podnikatelské abecedy.

„Klient s vámi nespolupracuje proto, že jste nejlepší PPCčkař pod sluncem. Vlastně to ani nedokáže poznat. … Ale víte, co posoudit dokáže velmi dobře? Jestli vám může věřit. Jestli se mu s vámi dobře spolupracuje. Jestli držíte slovo a dodáváte slíbené věci včas. Zda jste proaktivní a přicházíte s novými nápady, které následně realizujete.“

Mimo to Jiří v textu sdílí i svůj sedmibodový systém, podle kterého se rozhoduje, jestli se pustit do spolupráce, když mu přijde poptávka od nového klienta:

  1. Dobré recenze na Heuréce/Googlu/Facebooku
  2. Vidím, že za poslední rok nevystřídal X agentur/freelancerů
  3. Neprodává pofidérní produkty/služby
  4. Jsem si jistý, že se klientovi vyplatím
  5. Firma existuje aspoň 2 roky
  6. Není to one-(wo)man-show
  7. Mám z klienta prostě dobrý pocit

„Ke každému přistupuji s úctou a respektem. Ať už se dohodneme nebo ne. Není to nic osobního, jen prostě vím, že mám omezený počet hodin, které mohu prodat a které věnuji práci.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Příjmové rozdíly mezi freelancery

Příjmové rozdíly mezi freelancery v Americe — Nový průzkum The Freelancer Pay Gap zanalyzoval data cca 6.000 amerických freelancerů a freelancerek, kteří vykázali za předchozí půlrok přes Upwork 100 či více hodin. Závěr je ten, že muži si celkově účtovali za práci ve srovnatelných pozicích o 48 % více než ženy.

Datový vzorek nebyl reprezentativní pro freelancery obecně, takže pro různé profese a obory byly zjištěné rozdíly až dramaticky odlišné. V některých technických profesích jako třeba DevOps byly obrovské, zatímco v jiných malé až zanedbatelné. A v některých jako třeba copywriting si účtovaly ženy o něco více než muži.

Co s tím? Průzkum nejen vyčíslil rozdíly, ale obsáhl také následujících 7 tipů pro stanovení ceny na volné noze (volně přeloženo, podrobnosti viz odkaz):

  1. Zrešeršujte si ceny freelancerů ve vašem oboru
  2. Zohledněte specifika a nároky daného klienta
  3. Započítejte do cen všechny své náklady
  4. Počítejte s prostoji a pracovním volnem
  5. Neprodávejte se pod cenou
  6. Naučte se přirozeně mluvit s klienty o penězích (fakt důležité)
  7. Buďte pružní v cenotvorbě

Další užitečná doporučení popisuje Sarah Duran v souvisejícím článku.

Poznámka: Ve Velké Británii odhalil podobný průzkum v roce 2020, že muži jako OSVČ měli o 43 % vyšší příjmy než ženy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí