Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
PharmDr. Margit Slimáková v novém článku píše o svých návycích.
„Chcete bojovat za lepší svět, jako to dělám já v oblasti zdravé výživy a veřejného zdraví? Změňte nejdřív své vlastní návyky.“
Podnikání na volné noze není pro každého. A jak píše Lancer Network, než uděláte rozhodující krok, dobře si rozmyslete tyto důležité aspekty freelance života — zvlášť, pokud jdete na volnou nohu rovnou ze zaměstnání:
„Jmenuji se Sean McCabe a jsem vyléčený workoholik. 10 let jsem pracoval 16 hodin denně, 7 dní v týdnu. Byla to závislost. Podnikání ale samo od sebe neporoste, myslel jsem si.“
Když Sean pracovně vyhořel, rozhodl se udělat zásadní změnu a začal rozvíjet vlastní metodu Seventh Week Sabbaticals, kdy si každý sedmý týden bere tvůrčí volno bez konkrétních plánů a povinností. Daří se mu to už několik let. Jak to ve skutečnosti probíhá a v čem mu změna pomohla píše na svém webu.
Petr Mára už pár let natáčí úspěšný videoblog hlavně o produktech Apple, občas ale zařadí taky další témata zajímavé i pro freelancery. Coby zkušený lektor nedávno např. sdílel zkušenosti a tipy k tomu, jak lépe prezentovat.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Jaké dovednosti potřebuje dobrý copywriter? Václav Papeš sepsal několik postřehů pro začínající kolegy:
„Termín je svatý. Možná si říkáte, že hodinka sem, hodinka tam, nic neudělá. To možná ne. Ale víte, kolik udělá spolehlivost a přesnost pro osobní značku?“
Top kombinace v podcastu. Dva přední experti na sociální média Adam Zbiejczuk a Eliška Vyhnánková společně, věcně i trochu filozoficky: o sítích, reklamě, tvorbě obsahu, krizové komunikaci v praxi a dalších tématech souvisejících s Facebookem, Twitterem, Instagramem atp.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Tomáš Hellebrand spustil před pár dny hezký rozcestník Vyrobeno u nás, který odkazuje na stránky českých výrobců — vedle Tonaku a Koh-i-noor už jsou tam např. taky retrohry 4 Kavky Alice Kavkové nebo beskydské vlněné přikrývky Batex, za kterými stojí Zuzka Bílková. Přes jednoduchý formulář můžete poslat tipy na další tvůrce nebo třeba i své vlastní výrobky.
Přes 100 audio rozhovorů s freelancery, týdenní videoblog a někdy i klasický článek — Steve Folland toho v rámci svého projektu Being Freelance od roku 2015 stihl docela hodně. Protože je sám kreativec, zve si hlavně kolegy z branže, s těmi pak ale běžně rozvíjí témata, která se na volné noze hodí každému.
Zrovna nedávno rozjel už sedmou sezónu podcastu, takže jestli si občas rádi něco poslechnete nebo přečtete v angličtině (od páté série má i textové přepisy), tohle je určitě dobrý zdroj.
Dříve se Šárka Havlíčková starala např. o krizový management divadla a jako programová ředitelka působila v týmu pro Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. Z pozice top manažerky v kultuře se ale po několika letech rozhodla přejít na volnou nohu, kde se dneska věnuje terapii. O svých zkušenost hovoří v tomto článku.
„Je důležité vědět, že se člověk z této práce nestane milionářem. Jako terapeutka se o sebe také musím starat a být fit, abych se mohla věnovat jiným lidem. Teď mám třeba kapacitu na tři, maximálně čtyři ošetření denně, neošetřuji každý den, takže průměrně je to třeba třicet nebo čtyřicet ošetření za měsíc. Víc se podle mě kvalitně zvládnout nedá.“
„Používáte jedno heslo na více místech? To neděláte dobře.“ — bezpečnostní expert Michal Špaček a jeho jasný dvouminutový DVTV Apel v podstatě na každého, kdo se dneska pohybuje online.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.