Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Miroslav Uďan vybudoval a před časem také prodal úspěšnou firmu Shoptet. Poslední dva roky v návaznosti na to přemýšlel, jak peníze z prodeje co nejlépe investovat. Své zkušenosti teď sdílí v hodnotném článku Jak investovat a zhodnocovat peníze — popisuje výhody a nevýhody jednotlivých možností, kde investovat, a na závěr ukazuje i své vlastní portfolio.
„Je až s podivem, že mám kolem sebe randál lidí, kteří jsou velmi schopní podnikatelé, ale když přijde otázka, jak pracují s vydělanými penězi, tak najednou zjistím, že se v tom strašně plácají.“
Michal Doubek je uznávaný finanční poradce a lektor finanční gramotnosti, který mj. natáčí dva osvětové podcasty Myšlení finančníků a Finance prakticky.
V nejnovější epizodě, jejímž hostem byl Robert Vlach, se zaměřil na finanční řízení podnikatelů na volné noze. V rozhovoru tak přišla řeč zejména na věci, které jsou ve finančním sebeřízení specifické pro nás freelancery:
„Cena je jedním z klíčových faktorů, jak bude vaše podnikání (ne)úspěšné,“ píše Maja Bourková v úvodu článku o tom, na co si dát pozor v cenotvorbě na začátku podnikání — včetně práce se slevami a přístupu ke zdražování.
Tady je naše Otázka týdne:
Jak nejčastěji naceňuješ a účtuješ svou práci?
Otázku jsme vybrali z našeho průzkumu Jak se ti daří na volné noze?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Praktický tip pro drobné prodejce z našeho nedávného setkání Na volné noze Na cestě v Brně. Aplikace Cvak umožňuje přijímat bezhotovostní platby i bez terminálu — platba probíhá jednoduše přiložením mobilu k NFC kartě, která je s aplikací spárovaná, nebo načtením QR kódu.
„Dokážete zdražit, aby vám klienti neutekli? Máte správně vypočítanou kapacitu a ceny tak, abyste se nepřepracovali?“ ptá se v úvodu článku naše členka, byznys konzultantka Dominika Špačková. Mluví primárně k začínajícím podnikatelům a popisuje jednotlivé kroky od získání prvních platících klientů až po postupné zdražování a dlouhodobou práci s cenou.
Jak Dominika zdůrazňuje, cenotvorba není jednorázová záležitost, ale dlouhý iterativní proces. Odpovídá tomu i článek, který je opravdu nabitý a v PDF verzi ke stažení má přes 30 stran.
Starší, ale stále aktuální článek, kde Nick Maggiulli píše o tom, jak přemýšlet o čase ve vztahu k ekonomickým aktivitám, jako je investování nebo podnikání, a penězům optikou udržení dlouhodobého zdraví.
Maggiulli vysvětluje, že i relativně malá časová investice do pravidelného cvičení (např. čtyři hodiny týdně) může přinést značné výhody a přidat roky zdravého života – tedy např. i více času na investování.
„Neexistuje samozřejmě žádný ‚správný' způsob cvičení, stejně jako neexistuje ‚správný' způsob budování bohatství. Lidé se stali silnými (a bohatými) různými způsoby, takže hádat se o konkrétních věcech mi přijde většinou zbytečné. Doufám však, že když vás seznámím s určitými detaily, budete dále experimentovat a najdete to, co vám vyhovuje.“
Víťa Válka je nezávislák, nezávislý profesionál tělem i duší. Čtvrtstoletí je na volné noze jako designér, ale má i další želízka v ohni ve startupech, jako je Camperguru. Projekt mapující nejlepší místa ke kempování vznikl na základě životního stylu, který Víťu proslavil, a tím je karavanové nomádství. Víťa i rád sdílí své bohaté zkušenosti se správou osobních financí. Nejinak tomu bylo v tomto rozhovoru.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Mezinárodní platforma Freelancermap před pár týdny zveřejnila výsledky průzkumu Freelancer Study 2024, jehož vybrané závěry jsme sdíleli i v našich novinkách.
Rozsáhlá závěrečná zpráva, kterou si můžete stáhnout v PDF, obsahuje taky citace 11 předních odborníků na podnikání na volné noze, včetně Roberta Vlacha. Jeho doporučení, citované v reportu, jsou destilátem odpovědí na předem zaslané otázky. V plném znění si je můžete přečíst zde.
Odpovědi nabízejí hlubší vhled do různých aspektů podnikání na volné noze, jako je stanovení ceny, prodej, vyjednávání, kariérní strategie a další.
Co (ne)dělat, když potenciální klient během jednání o projektu nechce sdělit svůj rozpočet? Především se vyvarujte vypracování nabídky, protože k tomu nemáte dostatek informací, říká Matthew Fenton, který v článku nabízí několik cenných doporučení.
„Pokud nevíte, kolik potenciální zákazník očekává, že zaplatí, nemáte dostatek informací. To znamená, že jste stále v režimu zjišťování. Zůstaňte v něm, dokud nebudete vědět víc, abyste mohli pokračovat.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.