Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Platební terminál SumUp poslední dobou trenduje mezi prodejci na akcích — dobrý tip např. pro rukodělné tvůrce, kteří vyrážejí na trhy a hledají jednoduché řešení pro přijímání plateb. Je kompatibilní s telefony a tablety (iOS i Android), má NFC pro bezkontaktní platby a dá se jednoduše připojit přes Bluetooth.
Vyjednávání o cenách tvůrčí práce — výborný stream kreativního dua Michael Petrus a Tomáš Sobel, který si teď můžete pustit ze záznamu na YouTube.
„Licitování o cenách s klienty je o technikách vyjednávání, komunikaci, ale hlavně o tom poslouchat své klienty. Doporučit, vymyslet a zpracovat řešení v kontextu potřeb i rozpočtu tak, aby byly obě strany spokojené. Nedělejte dlouhé tanečky, ušetřete svůj čas i energii a jděte rovnou na věc.“
Další tip pro autory, kteří chtějí monetizovat svou tvorbu. Denisa Hrubešová a David Slačálek v tomto článku popisují jak rozjeli platformu Pickey, kde si mohou uživatelé (podobně jako např. na Patreonu) na měsíční bázi předplácet obsah od tvůrců videí, podcastů, fotografií nebo textů. Ostrý start měla služba začátkem září.
„Nechceme být jen platformou. Chceme v Česku aktivně bojovat za myšlenku, že je normální platit za obsah. Posloucháme tvůrce, kteří jsou na naší platformě aktivní, a snažíme se implementovat funkce, které jim pomohou se soustředit pouze na to, co je jejich hlavním cílem.“
„Mým úkolem dnes je představit způsob, jak sám sebe udržuju v klidu v rámci financí,“ říká lektor osobní produktivity Daniel Gamrot v úvodu přednášky pro náš nedávný think-tank. V krátké ukázce popsal svou jednoduchou tabulku a jak mu pomáhá udržet si dobrý přehled v příjmech, nákladech i klientech.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Pokud jde o práci na volné noze, často omílaná volba Dobře/Rychle/Levně je jedna velká lež, argumentuje novozélandský designér Benek Lisefski ve svém článku: „Jedna z nich je v podstatě nutnost a někdy ani nemáte na výběr tu druhou.“
Dominika Špačková radí podnikatelům, a zejména maminkatelkám, jak si zařídit byznys tak, aby šlapal jako hodinky a vydělával víc bez toho, že by stál o to více času. O tom, jak řídí a šetří peníze ona sama, se teď rozpovídala v přednášce, která nezapře inspiraci moravskými předky: „Můj systém řízení financí se jmenuje Čím víc účtů, tím lépe. Každý účet má svůj účel a pro mě jsou to takové ty starosvětské obálky, jako měly babičky.“
U této přednášky doporučujeme koukat na video, kde Dominika ukazuje i podrobnou myšlenkovou mapu.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Kolik si říct za svou práci? V komentáři na Forbes Česko se marketérka a specialistka na cenotvorbu Magdalena Čevelová zamýšlí nad tím, jak by se měl člověk nechat správně finančně ohodnotit: „Cena má ve skutečnosti jen dva limity: jedním je hodnota, kterou vnímá zákazník, druhým naše schopnost si říct o peníze.“
Peníze musí pracovat. Platí to i pro finanční rezervu freelancera?
Odpověď hledá Robert Vlach v novém článku Rezerva na druhou na blogu Na volné noze, který si opět můžete poslechnout i jako autorský podcast:
Pavel Minář je mimořádně organizovaný člověk a špičkový profesionál, který firmám i freelancerům pomáhá s nastavením a přechodem na Google Workspace. Své podnikání už nejednou rekapituloval, v této přednášce pro náš think-tank se ale ohlíží za svou kariérou hlavně z pohledu finančního sebeřízení a prakticky ukazuje systém, který si k tomu v průběhu let vytvořil. Povídání vykopává už tradičně s nadsázkou: „Povím vám, přátelé, jak jsem to těch 47 let mastil. A co jsem všechno ve finančním sebeřízení zblbnul.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Audiorecenze Roberta Vlacha pozoruhodné knihy Investice do akcií (Základy value investování).
P.S. Další audiorecenze najdete na webu Co čtu.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.