Peníze, osobní finance a cenotvorba na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 41-50 z 174 novinek v kategorii

Investování do indexů

Pokud se zajímáte o akciové investice a zvládnete lehčí text v angličtině, rozhodně by vás neměla minout kniha The Little Book of Common Sense Investing. Ta pojednává o důvodech, proč je pro běžné lidi extrémně výhodné investovat do indexů, jako je např. S&P 500.

Autorem knihy je legendární investor John Bogle, který indexové podílové fondy jako zakladatel skupiny Vanguard de facto stvořil. V aktualizovaném vydání z roku 2017 mj. srovnává tradiční podílové indexové fondy s fondy obchodovanými na burze (populární ETF) a rozebírá další desítky aspektů investování do nich.

Viz také krátká audiorecenze na Co čtu:

5 výpočtů pro podnikání

„Funguje vaše podnikání podle vašich představ? Jedna věc je, jaký z něj máte pocit. A ta druhá fakta a čísla.“ Marketérka a specialistka na cenotvorbu Madla Čevelová v aktuálním článku shrnula, jak na 5 jednoduchých výpočtů, které se v podnikání vyplatí znát. Konkrétně jde o:

  • Ideální hodinovou sazbu
  • Bod zvratu
  • Sazbu za Manday
  • Výtěžnost jednotlivých služeb
  • Nejlepší klienty (a jakým % se podílí na celkových tržbách)

K tématu si můžete pustit i dvě starší tematické přednášky, které měla Madla na našem think-tanku: Cenotvorba: Je to v hlavě a Cenotvorba — Fakta, nebo fikce?

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Cenotvorba pro kreativce

Cenotvorba pro kreativce – náš člen, výborný český ilustrátor a art director Michael Petrus nedávno sdílel záznam přednášky na UMPRUM, kde shrnul zkušenosti ze svých 12 let na volné noze a detailně rozebral téma cenotvorby od stanovení vlastní ceny přes hodnotu práce až po vyjednávání s klienty.

Video je dlouhé (bezmála 3 hodiny) a zvuk si budete muset zesílit, obsah za to ale stojí. Zvlášť pokud podnikáte v kreativních oborech.

„Řemeslo je míň než 50 % úspěšnosti,“ říká mj. a klade důraz na další aspekty podnikání, jako schopnost umět se prodat, spolehlivost, ad.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Teorie peněz

„Peníze pro mě do značné míry znamenají svobodu dělat si to, co chci, a říkat ne věcem, které se mi dělat nechtějí. Svobodu v tom, že si můžu vybrat, s kým a na čem budu spolupracovat.“ Náš člen, nadšený učitel angličtiny z Brna Broňa Sobotka se nedávno v podcastu Teorie peněz rozpovídal na důležité téma financí — hned v úvodní části např. přibližuje, jak pracuje s penězi v podnikání i osobním životě nebo jak má rozložené své investiční portfolio. Mluví ale mj. taky o nástrojích, které mu v podnikání a produktivitě obecně pomáhají, a proč má finanční rezervu až na tři roky:

„Je to pro mě důležité právě v té svobodě. Když se teď rozhodnu, že už jsem unavený a chci se naučit něco nového, změnit své podnikání a třeba odjet na rok do Skotska studovat, tak to můžu udělat.“

PS: Nejen o přístupu k financím Broňa mluvil i v našem dřívějším rozhovoru z mini-série Jak krotit finance a mít bohatý život:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Variantní cenové nabídky

Proč se při naceňování vyplatí používat variantní nabídky? Zkušeným profesionálům umožní pokrýt jednou nabídkou několik segmentů zákazníků najednou — a výrazně díky nim můžete zvýšit i obrat. Roman Věžník k této metodě před časem napsal výborný článek, který stojí za připomenutí. Je sice primárně věnovaný kolegům copywriterům, přenést se dá ale i na jiné profese.

„Dlouho jsem všem klientům automaticky vytvářel třeba metadata nebo je upozorňoval na chyby v reklamních materiálech, které mi naposílali jako podklady. Navrhoval jsem všemožné zlepšováky, připravoval různé varianty textů a ty vítězné pak znovu kontroloval po zveřejnění na webu. Pak mi docvaklo, že je to něco podobného, jako kdybych člověku, který přišel jen zahnat nejhorší hlad rychlou pizzou, servíroval rovnou taky předkrm, polívku, druhé hlavní jídlo a dezert.“

O variantních nabídkách si můžete přečíst i ve starším článku na našem blogu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Změna ekonomického klimatu

Jako volnonožci běžně bereme makroekonomické podmínky jako dané. Legendární investor Howard Marks právě na tohle naráží ve svém posledním článku Sea Change, kde upozorňuje, že podmínky pro plavbu na otevřeném moři volného trhu se možná právě fundamentálně mění — a to teprve potřetí za celou jeho 53-letou investiční kariéru:

„Jsme svědky úplného zvratu podmínek … které panovaly v roce 2021 a na konci roku 2020, po celé období let 2009-2019 a po většinu posledních 40 let.“

Jeho memo je rovněž k dispozici na Spotify jako podcast:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Způsob zdražování

Tady je naše Otázka týdne:

Jakým způsobem obvykle zdražuješ?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kolik vydělává Junior.guru

Před dvěma roky jsme sdíleli tip na skvělý projekt Honzy Javorka Junior.guru — online průvodce programováním pro samouky, kde mj. najdete taky kapitolu věnovanou práci na volné noze. Co je skvělé, Honza navíc zcela otevřeně sdílí i ekonomiku celé věci. Volně tak můžete nahlédnout do čísel a grafů projektu od čistého zisku a nákladů po statistiky spojené s placeným zájmovým klubem pro začátečníky v programování, který vznikl začátkem roku 2021.

„Stránku jsem vytvořil po vzoru jiných otevřených projektů, především NomadListu. Tyto grafy a čísla stejně potřebuji pro svou vlastní potřebu, takže proč je v rámci transparentnosti nemít rovnou na webu, že?,“ píše na stránce Honza.

Pod záštitou webu mimochodem vzniká i podcast pro juniory v IT, který moderuje Pája Froňková.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Přehled výdajů

Tady je naše Otázka týdne:

Udržuješ si nějak přehled, kolik a za co utrácíš?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

3 pásma paušální daně

Vedle zřízení datových schránek čekají podnikatele v příštím roce 2023 ještě další důležité změny — hranice příjmů pro přihlášení k paušální dani se stejně jako limit pro povinnou registraci k DPH zvýší na 2 miliony korun.

A právě na nové podmínky vztahující se k paušální dani se v novém článku na serveru Podnikatel.cz zaměřil Daniel Morávek. V textu přibližuje především zavedení 3 pásem, která se budou odvíjet od výše příjmů. V každém pásmu budou poplatníci platit jinou výši paušálních záloh a v návaznosti na to budou jinak vysoké i jejich daně a veřejná pojistná.

  1. pásmo 6.000 Kč / měsíčně
  2. pásmo 16.000 Kč / měsíčně
  3. pásmo 26.000 Kč / měsíčně

„Pokud je OSVČ v paušálním režimu už letos, nic se pro ní nemění a zůstává v prvním pásmu i pro příští rok. Kdo už nějakou dobu podniká a chce nově do paušálního režimu vstoupit, nemůže si pásmo vybrat libovolně, nýbrž jej musí zvolit na základě svých letošních příjmů,“ píše Daniel v článku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí