Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Máte na volné noze vlastní web? A je spíše obsahový, nebo prezentační? Madla Čevelová oba typy popsala v novém článku:
„Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco na prezentační web je většinou potřeba jinými nástroji přivádět návštěvnost, obsahový ji generuje sám. Jedná se o dva přístupy, z nichž každý má jiné zákonitosti a vyžaduje jinou strategii.“
Jitsi Meet, hodně dobrá a jednoduchá open source alternativa k nástrojům jako Skype pro rychlé videohovory po internetu — funguje zdarma v prohlížeči a bez potřeby cokoliv instalovat. Stačí v podstatě jen zvolit název hovoru a nasdílet odkaz. Aplikace si zakládá na zabezpečené komunikaci a podobně jako jiné nástroje obsahuje užitečné funkce včetně sdílení obrazovky, propojení s kalendářem nebo možnost práce na sdíleném dokumentu přímo v okně hovoru. Má i verzi pro mobily.
Filip Molčan je programátor, založil několik IT společností, rok strávil v Silicon Valley. Svůj byznys teď ale dělá primárně z malé roubenky v Českém Švýcarsku a pro Forbes Česko nedávno popsal svůj přístup k digitálnímu minimalismu.
„Můžete si samozřejmě říci, že do toho půjdete mnohem drsněji, smažete všechny sociální sítě, chytrý telefon vyměníte za hloupý a místo e-mailů začnete posílat koresponďáky. Realita je ale taková, že bez technologií se většině z nás funguje velice nepohodlně. Proto se zkuste zaměřit na ty technologie, které vám opravdu přinášejí zásadní vylepšení vašeho života. Mně to zabralo.“
Jan Řezáč v záznamu výborné přednášky z konference MastersGate, kde prakticky rozebral několik slovenských eshopů a popsal, jak nejlépe prezentovat vlastní hodnotu zákazníkům. Pokud se na tvorbě webů podílíte, tohle video určitě stojí za zhlédnutí.
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
„Když se pro něco nadchnu, vím, že to dám do konce.“ Programátora Davida Grudla určitě znáte ze sítí a jeho výborných přednášek nebo díky vývoji open source projektu Nette Framework. V hodně obsáhlém a osobním audio rozhovoru s Karlem Dytrychem teď ale povídal taky o tom, co ho k programování vlastně přivedlo, jak se zvládá soustředit na kódy, kteří lidé ho ovlivnili a proč zásadně nedělá fotky bez lidí.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Zencastr je povedený nástroj pro natáčení podcastů, zvlášť pokud chcete dělat např. rozhovory s hosty na dálku — nabízí totiž jednoduchou možnost nahrávání ve více lidech v dobré zvukové kvalitě a bez nutnosti instalace. Stačí jen poslat odkaz.
Výhodou je, že aplikace u každého z hostů natáčí vlastní zvukovou stopu, díky čemuž odpadá řada nepřesností v záznamu. Všechny nahrávky se pak ukládají přímo do cloudu, kde můžete rovnou napojit vlastní Google nebo Dropbox účet. V bezplatné verzi zvládne 8 hodin nahrávání měsíčně a maximálně dva hosty, v placené pak mj. nabízí i automatickou postprodukci.
Grammarly je platforma, která pomáhá zlepšit psaný projev v angličtině, což se může hodit, pokud třeba pravidelně komunikujete se zahraničními klienty.
Jako rozšíření do Chromu nebo Windows zvládá v bezplatné základní verzi kontrolovat pravopisné chyby a rovnou navrhuje opravu – v placené se pak zaměřuje i na stylistický projev a taky sleduje, jestli nějakou frázi nepoužíváte příliš často. V takovém případě je ale dobré dávat bacha na to, aby nástroj příliš nezasahoval do vašeho autorského stylu.
Jan Řezáč vydal před pěti lety průkopnickou knihu o návrhu webu a protože se technologie a možnosti tvorby posunuly, navazuje teď na ni rozšiřujícím článkem — Web ostrý jako břitva 2019.
„Cílem firmy není mít web, ale mít web, který funguje. To znamená, že firmě přináší maximální množství peněz.“
Sledování postupu u nových návyků obvykle dobře pomáhá s jejich dlouhodobým udržením. Jako podporu a motivaci můžete zapojit třeba mobilní aplikaci Habithub, která stojí na jednoduchém principu: Zadáte cíl, případně i upomínky na konkrétní čas, a sledujete, jak se (ideálně) nepřerušený řetěz dnů postupně natahuje. V základní verzi pro 5 návyků je zdarma.
Dá se při tvorbě webu snadněji nahradit grafik, nebo programátor? Copywriter, nebo UX designer? A jsou vlastně někteří profesionálové důležitější než jiní? Zbyšek Nádeník to rozebral v článku na základě svých 12 let zkušeností v oboru.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.