Videa k tématům kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 131-140 z 419 novinek v kategorii

Profesní influencerka

Zlomové momenty podnikání a taky jedinečné nakouknutí pod pokličku práce profesního influencera — přesně to nabízí záznam přednášky z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO, kde Hana Jadavan otevřeně sdílí své zkušenosti, přístup k osobnímu online marketingu, ale mj. taky nezdary, kterými si během kariéry prošla.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

PS: Tady si můžete stáhnout takeaways k přednášce, které Hanka připravila.

ChatGPT

Letošní AI revoluce nezpomaluje, naopak. Laboratoř pro výzkum umělé inteligence OpenAI, která letos vyvolala obrovský rozruch generátorem obrázků DALL·E 2, uvolnila pro veřejnost další bombu!

S nástrojem ChatGPT můžete volně konverzovat v angličtině i češtině. Zodpoví ledasjakou otázku, nebo vám dokonce pomůže s brainstormováním nápadů či psaním počítačového kódu.

ChatGPT spustil hotovou mánii, kterou náš člen a přední český expert na umělou inteligenci Jan Romportl komentuje na LinkedIn a mj. upozorňuje:

„ChatGPT v žádném případě není náhrada googlení! Ještě ne. Leckde na sociálních sítích uvidíte různé výkřiky, jak tím rovnou můžete nahradit Google. Prosím, prosím, PROSÍM! Nevěřte jim, a už vůbec se k nim nepřipojujte. Proč? Protože ChatGPT se nikde nedotazuje internetu na aktuální stav faktografických věcí. Jeho znalosti o světě jsou zamrzlé v roce 2021. Asi neví ani o válce na Ukrajině nebo o smrti královny Alžběty. A taky protože ho můžete pořád dost oblbnout a přesvědčit ho, aby si začal vymýšlet hrozně rozumně znějící nesmysly…“

Podstatu fungování nástroje vtipně komentuje i vývojář David Grudl v glose Návod k pochopení ChatGPT:

„Jde vlastně o opak Siri, Alexy a podobných asistentů, kteří se snaží pochopit váš pokyn a podle něj dohledat informace nebo třeba ztišit hudbu. ChatGPT nic nedohledává ani nic neztišuje. ChatGPT se jen snaží skládat slova do celků, které nám budou připadat smysluplné. A umí to zatraceně dobře. Přitom jednotlivým slovům z našeho pohledu vůbec nerozumí, neví, co znamenají v realitě. Jen přečetl tolik knih, scénářů, rozhovorů, prostě textů, že toho hodně vytušil a nestydí se to využít. Podobně jako já, když jsem svého času rád vedl dlouhé diskuse o Hře o trůny, aniž bych viděl jediný díl, a když jsem to pak přiznal, mnozí tomu nechtěli věřit.“

PS: ChatGPT v novém videu krátce rozebral i Petr Mára:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vyjednávejte jako u Bati

„Jsou v životě dvě tři zásadní [vyjednávací] situace. Jedna je svatba, a pak je hned plat.“ Radek Hrachovec v této jedinečné přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO přiblížil základní principy i největší chyby ve vyjednávání — ať už probíhá v profesním či osobním životě.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Margareta Křížová o podnikání

„Spolehlivost, ač to zní banálně, je dneska nesmírně důležitá věc,“ říká známá byznys mentorka a konzultantka Margareta Křížová v přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO, kde se věnuje tomu, jak rozjet vlastní podnikání a na co si dát pozor. Otevírá téma byznys plánu i finanční gramotnosti a vyjmenovává, co je pro úspěch v podnikání nezbytné — ať už jde o zmíněnou spolehlivost, umění naslouchat, ale taky celoživotní vzdělávání nebo psychickou odolnost.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Vyladěné osobní IT

„Abyste se mohli soustředit na svoje řemeslo, kreativu, nesmí vás nic brzdit,“ uvádí zkušený ilustrátor Michael Petrus svou nabušenou přednášku z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO o tom, jak si na volné noze vyladit své osobní IT a nastavit systém, který vám pomůže dělat každodenní práci efektivněji.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Na férovku o vyjednávání

Na volné noze vyjednáváme pravidelně všichni, třeba o nových zakázkách nebo ceně své práce. A Petr Pouchlý v téhle výborné přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO shrnul, jak k vyjednávání obecně přistupovat a na co si dát pozor. Hned na úvod mimochodem zmiňuje: „Dobrá zpráva pro vás veskrze je, že drtivá většina lidí se chce domluvit.“

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Autentický osobní marketing

„Podnikání je způsob života, ve kterém se velmi exponujete,“ říká Bohdana Goliášová, lektorka, poradkyně a mentorka pro rukodělné podnikání, která se v této přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO zaměřila na téma důležité pro všechny freelancery — jak konkrétně dělat osobní marketing.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Zisk na prvním místě

Krátký článek na blogu Freelancers Union popisuje základy metody Profit First (tj. zisk především) ze stejnojmenného bestselleru Mika Michalowicze o řízení cash flow.

Metoda nahrazuje tradiční počítání (Tržby – Výdaje = Zisk) alternativou zaměřenou na zisk (Tržby – Zisk = Výdaje) a článek vysvětluje, jak se peníze postupně rozdělují do několika kategorií (Zisk, Mzda majitele, Daně, Provozní náklady).

Někteří freelanceři považují metodu Profit First za užitečnou pro dosahování vyšších zisků, podle jiných je zas neobratná nebo mají jiné podnikatelské priority ještě nad ziskem jako takovým (mezi freelancery to není nic neobvyklého). Každopádně je skvělé, že se teď, s blížící se recesí, objevuje více článků o finančním sebeřízení freelancerů.

Mimochodem, podobnou „obálkovou“ metodu skvěle popsala Dominika Špačková ve své přednášce Jak se šetří na Moravě, kterou najdete i v podcastu:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak se živit online tvorbou

Jak se živit online tvorbou? Náš člen, nadšený učitel angličtiny z Brna Bronislav Sobotka o tom ví dost. Za sebou má řadu úspěšných projektů včetně dvou vydaných knih nebo série videokurzů a jeho YouTube kanál odebírá přes 170 tisíc lidí.

Na Facebooku k tomu Broňa nedávno rozjel novou stránku Digitvůrce, kde se rozhodl sdílet postřehy právě ze své tvůrčí cesty — jak tvoří, podniká a jak o tom všem přemýšlí. Vedle příspěvků k naceňování nebo stanovení priorit už stihl natočit taky hodně praktické video o tom, jak vznikají jeho YouTube videa od nápadu přes scénář až po technické vybavení. Pokud sami videa tvoříte nebo byste s nimi chtěli začít, podobně ucelený přehled určitě oceníte.

Sdílení know-how a spolupráce jsou přesně tím, co nás na volnonožcích vážně baví. Dotkl se toho koneckonců i středeční příspěvek s Arnoldem. A že takových podnikatelů a tvůrců, kteří se neváhají podělit o své zkušenosti, v naší komunitě není málo.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak na cenotvorbu

Copywriterka Michaela Weikertová umí podnikatelská témata podávat jasně a srozumitelně — stejně jako v této přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO, kde sdílí svůj přístup k cenotvorbě a přibližuje jednotlivé formy naceňování. „Prací s cenou si nastavuju, jak bude moje podnikání fungovat.“

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí