Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Copywriter Otto Bohuš v této jedinečné přednášce v kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO velmi otevřeně popisuje, jak mu práce s různými platformami v online prostředí pomohla postupně budovat a rozvíjet vlastní podnikání na volné noze — od profesního blogu přes sérii úspěšných ebooků po newsletter, sociální sítě nebo nový web.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ve 3,5hodinovém videu Můj kompletní produktivní workflow ukazuje Jiří Benedikt systém, který si v průběhu let vybudoval — jak pracuje s chytrými poznámkami, úkoly, kalendáři, ale taky jak plánuje nebo jak se vzdělává. A co za nástroje a procesy k tomu všemu používá. Pokud hledáte inspiraci nebo osvědčené tipy, koukněte. Video je přehledně rozdělené do kapitol.
„Je celkem běžné, že profesionálové používají hodně nástrojů. Asi vás nepřekvapí, že šéfkuchař má 15-20 nožů nebo že řemeslník má 15-20 šroubováků. Tak já mám 15-20 aplikací.“
Jiří se postupně věnuje např. diktování poznámek do Apple Watch, metodě Zettelkasten, vychytávce Stream Deck, kterou nedávno v recenzi popsal i Tomáš Vachuda, a taky řadě aplikací jako Workflowy, Notion, Trello, Gmail nebo třeba Feedly, které sami spokojené už pár let používáme; je to skvělý pomocník pro sledování desítek nebo i stovek zdrojů. Podobných odzkoušených doporučení je ve videu celá hromada.
Jak se v podnikání popasovat s daněmi a právem? Uznávaný daňový právník Michal Hanych se v této ryze praktické přednášce pro kurz podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO zaměřil mj. na témata, ze kterých mají začínající freelanceři a podnikatelé často obavy.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
„Téma osobní produktivity se dneska prezentuje strašně složitě,“ říká uznávaný lektor a konzultant Daniel Gamrot v přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO, kde nejenže přibližuje vlastní přístup a doporučení, ale taky rekapituluje svou cestu ze zaměstnání na volnou nohu a jak se k tématu osobní produktivity sám dostal.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Rozhovory s nakladatelem Tomášem Baránkem jsou vždy přínosné a tenhle pro podcast Inspiro bude konkrétně zajímavý pro ty z vás, kdo se věnujete osobnímu rozvoji nebo třeba přemýšlíte, že byste napsali knihu a vydali ji právě u Jan Melvil Publishing. Hned v úvodu Tomáš mluví o tom, co musí mít kniha, která má být bestsellerem, a hlavně přibližuje, jak probíhá komunikace nakladatelství s novým „nositelem know-how.“
„Jeden z prvních úkolů, které chceme po autorovi, je, aby vyjmenoval všechny ostatní knihy na stejné téma, které vyšly. A aby nám vysvětlil, proč zrovna jeho knihu by si měli koupit lidé, kteří už si pravděpodobně koupili ty předchozí. Na tomhle spousta autorů ztroskotá.“
Další velká část povídání se potom věnuje biohackingu, což je Tomovo dlouhodobé téma, a zároveň knihám z Melvil portfolia, které s ním nejvíce rezonovaly a měly dopad na jeho zdraví a životní styl. Padají konkrétní tipy pro osobní rozvoj, mj. pro kvalitnější spánek, a taky doporučení na tituly, které by v knihovně neměly chybět.
Melvil vydává 1. českou knihu o drobném rukodělném (DIY) podnikání! Handmade byznys je zásadní počin Hany Konečné:
Paul & John, Strike & Robin, Dan Gladiš & Lenka Schánová — profi tandemy jsou prostě super! Poslední jmenovaný stojí za Českou investiční konferencí, vynikající osvětovou a networkingovou akcí pro drobné investory. Letos 7.11.
Ještě pár drobných:
Mimo to, že je Víťa Válka uznávaný designér na volné noze, má taky skvěle zmáknuté osobní finance, o kterých napsal i několik výborných článků.
Jak investovat a jít do důchodu dříve je další z nich. V obsáhlém textu se Víťa tentokrát zaměřil primárně na investování, co sám vyzkoušel a co mu funguje. Věnuje se finanční rezervě i diverzifikaci a v závěru mj. radí, jak dobře investovat prvních 100 tisíc nebo více.
Jak Víťa píše v úvodu, je to z velké části o nastavení mysli a prvním krokem je zbavit se vnímání peněz jako něčeho nepříjemného. Dalším pak nebát se šetřit a nebát se říct si za svoji práci adekvátní odměnu.
„Většina z nás to, co vydělá, to rázem utratí. Na zajištění rizik, natož na investice do budoucna není dost času. A tak je náš život takové létání míčku od pálky ke stěně a zpět — dokud nás z toho »nelátne Džuzefa«, jak říká má žena. Ono přitom stačí se jen na chvilku zastavit, trošku to s těma penězma pofackovat a najet na nová pravidla. Nakonec to nebolí, ale než to překonáte, je to obrovský strašák v hlavě.“
Finanční sebeřízení je obecně velmi důležité a mezi freelancery bohužel, jak vyplývá z řady průzkumů, i často zanedbávané téma. Sami se mu proto pravidelně na sítích a v rámci našich videí věnujeme. Zrovna loni jsme o osobních financích a úsporném přístupu k životu i podnikání např. natočili mini-sérii rozhovorů, kterou jako první host vykopával právě Víťa:
Říjen se zdá být po celé Evropě měsícem práce na volné noze. Konají se totiž hned tři akce: Freelancers Week a Day of the Freelancer v Bruselu, a hlavně pak Freelance Business Month — pravděpodobně největší online událost pro volnonožce na světě, kterou organizuje jedinečná Elina Jutelyte.
Na FBM už se můžete zdarma registrovat na webu, případně si koupit tzv. Donation Ticket a akci tak i libovolnou částkou podpořit. Pokud přemýšlíte, že byste se svým podnikáním vyrazili za hranice České republiky, je to opět výborná příležitost, jak se propojit a načerpat zkušenosti od profesionálů z dalších zemí. Celý měsíc jsou na programu přednášky, rozhovory, ale třeba taky online networking v přátelském neformálním prostředí.
Jsme hrdí na to, že naše evropská komunita Freelancing.eu patří mezi partnery Freelance Business Month, protože tato událost pomáhá freelancerům navazovat kontakty téměř na jakoukoli vzdálenost.
P.S. Jak už to v podnikání často bývá, cesta Eliny nebyla snadná. Ve výborné přednášce z našeho online setkání Freelance Friends se podělila o příběh svých začátků a o překážky, které musela překonat. Pokud jste ji ještě neviděli, rozhodně koukněte:
Broňa Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna, se v životě i podnikání řídí heslem Každý den se počítá. A na portfoliu jeho projektů je to znát na první pohled — desítky úspěšných online kurzů, vlastní kniha, výukové hry, newsletter i podcast… Až si možná řeknete, jak jen to všechno stíhá? No a přesně o tom a mnoha dalších věcech Broňa mluví v této jedinečné podnikatelské přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.