Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Alice Kavková před týdnem vykopla velmi originální a svérázný podcast 50 pod 50, v rámci kterého chce postupně vyzpovídat 50 freelancerů a podnikatelů. Už první epizoda s mozaikářkou Pavlínou Pecko ukazuje, že u tohoto poslechu rozhodně neusnete.
Jak Alice naznačila, svých hostů se bude ptát na věci, které se v klasických podnikatelských rozhovorech obvykle neřeší — duševní zdraví, jak zvládají podnikatelské vzlety i pády, nebo třeba jak kloubí práci a péči o děti.
Aneta Martinek v našem nedávném rozhovoru naznačila, že s týmem Holek z Marketingu chystá nový vzdělávací projekt. A před dvěma týdny to spustily. Holky z Byznysu je platforma, která bude pomáhat ženám v podnikání, aby se posouvaly, vzdělávaly a propojovaly.
Na webu aktuálně nabízí několik školení na témata jako byznys plán, networking nebo třeba tréma v podnikání. Přihlásit se ale můžete taky na 4měsíční mentoring, ať už jako účastnice, či mentorka.
Lukáš Pítra letos na jaře slaví dvě výročí. 40 let na světě a 12 let na volné noze. Gratulujeme! Při té příležitosti se v článku podělil o myšlenky a zkušenosti, které za tu dobu nasbíral.
„Mladšímu já bych poradil zpomalit a víc si tu cestu užít. Nechal bych si na ruku vytetovat ‚Tolik se nesrovnávej'. Víc bych odpočíval a spal. Místo půlky knih o byznysu si přečetl třeba něco o mikrobiomu. ‚Work smarter, not harder' bych si pověsil nad postel. Učil bych se chytat lelky a jen tak se toulat světem minimálně z půlky tak intenzivně, jako jsem se učil třeba podnikat.“
Osvětový web Posviť si se rozšířil o novou část otázek „Spokojenější na volné noze“, které zpracoval Robert Vlach ve spolupráci s Michelle Losekoot, která za celým projektem stojí. V pracovním listu, který si můžete zdarma stáhnout a vyplnit, najdete pečlivě vybrané otázky pro zamyšlení nad vlastním podnikáním — pohledem člověka, odborníka a podnikatele. Některé z nich můžete znát i z našich pravidelných Otázek týdne.
„Podnikání na volné noze představuje poměrně náročnou kombinaci tří svébytných rolí: člověk – odborník – podnikatel. Stačí dlouhodobě zanedbat jednu z nich a snadno ohrozíš i ty ostatní, o celku ani nemluvě! Posviť si teď na všechny tři oblasti a třeba tě to přivede k podnikatelskému (p)osvícení – kdo ví?“
Michal Hron a Petr Kučera připravili na Finmagu velký přehled daňových slev a odpočtů.
„Doba, kdy je potřeba přiznat daně z příjmů za rok 2023, se neúprosně blíží. Je proto čas se podívat na možnosti, jak si daně snížit a neplatit zbytečně moc. Využít můžete odečitatelné položky i slevy na dani. Letos naposledy lze uplatnit například takzvané školkovné.“
V závěru článku pak přidávají praktickou kalkulačku, pomocí které si po zadání všech odpočtů a slev můžete spočítat, jaká daňová povinnost (nebo bonus) vás letos čeká.
Martin Kavka v nejnovější epizodě Tvůrcastu sdílí 11 lekcí, které oceníte, pokud sami vlastní newsletter rozesíláte (nebo to máte v plánu). Martinovy tipy vychází mj. z jeho úspěšného projektu Newslettery.cz — měsíčního newsletteru o newsletterech, který vydává už skoro čtyři roky.
„Poskytuj hodnotu, buduj vztah. O nic jiného než o vytváření dobrých vztahů v newsletteru nejde. Pište ho nejlépe jak dokážete, protože pověst máte jenom jednu. Roky ji budujete, během chvilky zničíte,“ říká Martin v jedné z lekcí.
Tady je dalších 10:
Mezinárodní platforma Freelancemap letos opět připravuje výborný průzkum Freelancer Study, ve kterém mapuje podnikání volnonožců především v rámci EU. Pokud vám nevadí angličtina, můžete se zapojit i vy.
Otázky jsou rozdělené do několika okruhů a zaměřují se např. na důvody, proč jste začali podnikat, způsob získávání zakázek, využití AI při práci nebo výzvy, jakým dnes freelanceři čelí. Vyplnění zabere jen pár minut.
Hlavní závěry pak zveřejníme i v našich novinkách. Výsledky loňského průzkumu si můžete prohlédnout zde.
Američan Matthew Fenton pracuje jako nezávislý konzultant od roku 1997 a mj. o tom píše přínosný blog Winning Solo.
Svých prvních 25 let na volné noze shrnul před časem do obsáhlého článku, ve kterém rekapituluje své největší omyly i zásahy do černého.
Obecně klade velký důraz na dlouhou hru, budování dobrého jména a zdůrazňuje, že práci na volné noze nikdy nebral jako něco dočasného, přechodného či na zkoušku:
„Nikdy jsem nebral [podnikání] na lehkou váhu. »Fake it 'til you make it« je jeden z největších nesmyslů, které nám vnucují prodavači osobních značek. V sázce je naše reputace. Stejně tak investice našich klientů. Zkušení lidé poznají fake na míli daleko.“
Marketér a tvůrce webů Jan Barbořík se před koncem roku v článku podělil o fuckupy, kterými si v rámci podnikání na volné noze prošel.
Jak sám hned v úvodu píše, při vzpomínání se dostal ke dvěma druhům. Tím prvním byly chyby, které pramenily z nezkušenosti nebo špatného plánování, druhý typ fuckupů pak vyplynul ze špatného výběru spolupracovníků či klientů. V závěru každého případu Honza přidává i ponaučení, které si z konkrétní situace odnesl.
„Vždy, když čtu nějaký příspěvek nebo poslouchám rozhovor o fuckupech, smekám pomyslný klobouk před kuráží zveřejnit i své neúspěchy. Čtu a poslouchám fuckupy rád – ne kvůli škodolibé radosti z cizích problémů, ale jako součást učení se toho, co všechno se může přihodit.“
Průzkum MBO Partners State of Independence in America přináší každoročně hodnotný (statisticky reprezentativní) pohled na stav freelance ekonomiky v USA. Letošní výsledky jsou mimořádně přínosné a celý report stojí za přečtení. Nejzajímavější zjištění:
Poznámka stranou: Jiný průzkum Freelance Forward, za kterým stojí Upwork, letos už ani samostatně nesdílíme, protože jeho kvalita šla rapidně dolů, stejně jako míra podrobností zveřejněných výsledků.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.