Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Pokud podnikáte v UX nebo blízkém oboru, možná vám neunikl velký průzkum Humans of UX z roku 2021, do kterého se zapojilo přes 600 československých UX profesionálů — pracujících ve firmách i na volné noze.
Cílem bylo zmapovat český a slovenský UX trh, zachytit trendy a zjistit, jak se obor během posledních let vyvíjel. Mezi tématy tak nechybí oblast sebevzdělávání, odměňování, nejčastěji používané metody, i kariérní směřování profesionálů. Na webu najdete shrnutí, stejně jako si můžete stáhnout kompletní a obsáhlý PDF report.
Jaké mají Ukrajinci možnosti podnikání coby OSVČ v Česku a co je k zahájení potřeba? Podnikatel.cz připravil souhrnný článek v češtině i ukrajinštině.
Horních 10 % freelancerů si účtuje v průměru 197 dolarů za hodinu — podle průzkumu, který mezi svými uživateli/freelancery provedl Mailchimp.
Výsledky tedy nejsou reprezentativní pro freelance ekonomiku jako celek. Jinak to ale mají zpracované velmi pěkně.
The Hollywood Reporter natáčí posledních několik let výborné rozhovory u kulatého stolu, kde se ve společné diskuzi potkávají vždy zástupci jedné z filmových profesí — ať už jde o režiséry, herce, producenty, animátory, dokumentaristy nebo třeba kameramany.
Špičkoví profesionálové napříč obory zde sdílí své postřehy a zkušenosti, mluví o aktuálních projektech i vlastním přístupu k práci. V archivu na YouTube už dneska najdete desítky záznamů. Tady je výběr několika z nich:
Režiséři: Todd Phillips, Martin Scorsese, Greta Gerwig a další
Kameramani: Dariusz Wolski, Mandy Walker, Joshua James Richards a další
Herci: Robert De Niro, Tom Hanks, Jamie Foxx a další
Robert Vlach v tomto článku shrnul to absolutně nejdůležitější, co by měl o freelance ekonomice vědět každý nezávislý profesionál.
„Freelancing je kapitálově nenáročný. Drtivá většina volnonožců začíná s našetřenou rezervou na účtě a s vybavením, které už využívají pro osobní potřebu: počítač, mobil, auto, domácí kancelář apod. Jak je to možné? Ten nejcennější kapitál se ukrývá v nás samých.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.