Zdroje, průzkumy, analýzy a data k práci na volné noze

Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 61-70 z 117 novinek v kategorii

Mistrovský kurz: Jak začít podnikat

V sérii Mistrovský kurz, která běží na Dvojce Českého rozhlasu, přibyla nová epizoda, kde náš člen, ilustrátor Michael Petrus sdílí své zkušenosti a tipy k tomu, jak začít podnikat na volné noze.

„Nejdříve si položte otázku, proč vůbec chcete jít na volnou nohu? Co od toho očekáváte časově, finančně, náplní práce. Jaké to pro vás má mít benefity. A jaké to pro vás má mít benefity i v osobním životě. Kolik vydělávat, co dělat, pro koho dělat, ale nastavte si k tomu i ideální pracovní dobu.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak AI mění práci překladatelů

Oceňovaná překladatelka Michaela Škultéty mluví v novém podcastu Inspiruj.se otevřeně o tom, jak její práci mění a bude měnit umělá inteligence.

„V překladatelské komunitě je to teď snad nejdiskutovanější téma. Část lidí se bojí, část lidí říká, přijdeme o práci, skončili jsme, část říká, počítač nikdy nenahradí lidské překlady ve smyslu krásné literatury, která je opravdu tvůrčí. Já jsem někde uprostřed. Mě to fascinuje, ale že bych nad tím úplně mávla rukou a řekla si, že to pro mě a mou práci žádné důsledky mít nebude, to ne. Ona se ta práce změní a mění se už teď.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Workshop zdarma

Americká business koučka Sarah Duran je jedním z nejvýraznějších autorů, kteří píší o podnikání na volné noze. Řadu jejích článků jsme v minulosti sdíleli, ale teď přichází s něčím extra:

Boss Mindset je bezplatný online workshop, který Sarah pořádá pro freelancery, konzultanty a sólopodnikatele v pátek 29. září 2023 od 17 hod. našeho času.

Sarah je skvělá, zkušená a je hlasitým zastáncem provozování podnikání na volné noze coby výnosného byznysu. A přesně o tom by její workshop měl být. Máte tedy jedinečnou příležitost poznat Sáru osobně a když to nestihnete, aspoň se přihlaste k odběru jejího The Hustler’s Manifesto na Substacku.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Status kulturního profesionála

Zajímá vás, stručně a jasně, jak je to s tím připravovaným statusem umělce pro profesionály pracující v kultuře?

Jednu z nejsrozumitelnějších odpovědí nabízí nedávný rozhovor s Ondřejem Lipárem z Asociace spisovatelů. Vysvětluje, že nyní jde hlavně o to kulturní profesionály definovat a říct, kdo může status umělce získat. Na to pak teprve může navázat nějaká forma podpory. Jinými slovy, bude to běh na delší trať.

“Stát zavedením statusu kulturního profesionála vlastně jenom říká: pracovat v kultuře je specifické, je to něco jiného než být zaměstnanec, je to něco jiného než být podnikatel nebo OSVČ, protože v této oblasti klasický trh nefunguje, není to klasická hra nabídky a poptávky. Je to práce, která je často nepravidelná, nesouvislá, nárazová, a lidé, kteří takto pracují, se často dostávají do složitých životních situací. Stát přijetím zákona o statusu kulturního profesionála řekne, my tohle uznáváme, tady pro vás máme nějakou škatulku, nějaké označení. Abyste se do ní dostali, musíte splnit takováto kritéria. To je úplný základ. Teprve ve chvíli, kdy se podaří něco takového definovat, může stát začít tuto specifickou situaci zohledňovat v konkrétních opatřeních.“

Lipárův pragmatický přístup vyniká zejména ve srovnání s vyhrocenou veřejnou debatou o tomto tématu — viz třeba stejně starý rozhovor se zakladatelem Kulturní sféry Lukášem Viltem, který mluví bez obalu jazykem třídního boje o vykořisťování uměleckých profesí producenty.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Byznys jako po másle

Elaine Pofeldt, autorka knihy The Million-Dollar, One-Person Business, je jednou z opravdu originálních autorek o podnikání na volné noze, zvlášť pokud jde o vysokopříjmové freelancery.

Její nedávný článek pro Forbes 10 Niches Where Very Lean Businesses Are Making Big Money je toho dalším příkladem:

Elaine analyzovala statistická data v USA, aby identifikovala niky, kde mikropodnikatelům s maximálně čtyřmi zaměstnanci zbývá po vyplacení mezd nejvíce peněz. V článku uvádí desítku těch nejlukrativnějších. Ta zahrnuje třeba výrobu másla, alkoholu, nebo sirupů a koncentrátů.

Jasně, tohle asi nebudou zrovna práce snů pro spoustu lidí, ale po stránce peněz to může být (přinejmenším v Americe) očividně jiná písnička; a o to Elaine šlo.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Čermákovi v podcastu o AI

Kdybyste si chtěli přidat na seznam další hodnotný zdroj o AI, Miloš a Senta Čermákovi právě rozjeli nový podcast nazvaný Inspiruj.se.

Týdně bude informovat o novinkách a zajímavostech kolem generativního AI — formou rozhovorů s lidmi, kteří ji používají.

„Upřímně řečeno mám větší obavu z toho, jak jsme nepřipraveni v oblasti kritického myšlení. Jak se necháváme oblbovat populisty a marketéry. Problém je v tom, že s AI to budou umět dělat ještě precizněji a lépe,“ říká v první epizodě Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, při které zároveň funguje startupový inkubátor, coworkingové centrum, hardwarová laboratoř i mediální dům.

PS: Pokud jste ho ještě neslyšeli, určitě si pusťte taky 5hodinový rozhovor s Milošem pro náš podcast Na volné noze — o novinařině, standupech a samozřejmě nástupu umělé inteligence.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Doporučuje nás Vodafone UK

Britský Vodafone jmenovitě doporučuje náš evropský katalog Freelacing.eu v novém článku s top tipy na budování týmu pro správu online profilů:

„Pro najímání freelancerů doporučujeme weby jako Upwork a Freelancing.eu“

Moc děkujeme za zviditelnění! 💙

Jste na volné noze a chcete udělat krok směrem do světa? Přidejte se na Freelancing.eu a prezentujte své služby klientům z celé Evropy.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Posvíceno na smlouvy

O médiích se říká, že jsou v krizi, a to se odráží i v drakonických smlouvách, které uzavírají s externími autory. Tak nějak se očekává, že nevýhodné podmínky akceptují a nebudou o nich diskutovat, protože konkurence je velká. Nebo ne?

Nizozemský publicista Nick Kivits sám zažil, že standardní smlouvy s médii moc nezkoumal a posílal je obratem podepsané zpět. Dnes k tomu říká: „Prvních pár let jsem to dělal úplně špatně. Všechno jsem jim podepsal.“

Nick se rozhodl neblahou pozici novinářů na volné noze zlepšit tím, že začal na webu Freelancevoorwaarden.nl standardní smlouvy nizozemských médii vysvětlovat a komentovat — co je kde špatně a na co si mají dát autoři pozor. To jsou zejména tři věci: exkluzivita, platební podmínky a licenční práva. Komentáře jsou leckdy neformální a vtipné jako např. „Dostanu zaplaceno za opakované užití? Haha. Ne.“

Nickův nápad představuje mimořádně efektivní a originální způsob, jak pomoci kolegům v odvětví, které je jednostrannými smluvními praktikami zhusta prorostlé. I nováčci tak mohou jednoduše zjistit, na co se ve smlouvách zaměřit, a je zřejmé, že podobný rozbor by prospěl freelancerům i v řadě dalších odvětví. Jediným háčkem zůstávají autorská práva k samotným smlouvám — i smlouva je totiž něčí autorské dílo a zveřejnění vyňatých částí tak musí být zjevně ve veřejném zájmu.

Výborný profil Nicka a jeho projektu najdete v článku Dutch website helps journalists better understand freelancer agreements od Lindy Thompson.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Novinky v angličtině

Vůbec netušíme, čím to je, ale někdy od konce června dramaticky roste počet odběratelů našeho anglického newsletteru pro freelancery.

Jde hlavně o lidi z USA a Kanady a příliv nováčků nijak nezpomaluje, spíš naopak!

Pokud náš měsíční newsletter z Freelancing.eu ještě neodebíráte, je možná čas to napravit. Anglické novinky mají aktuálně výrazně jinou podobu než ty české a na nových vydáních si dáváme extra záležet.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kvalitní zdroj: Status umělce

Pokud pracujete či podnikáte v kultuře, nejspíš jste zaznamenali vyhrocenou diskuzi kolem tzv. statusu umělce.

Umělci a pracovníci v kultuře protestují, že ministerstvo nejedná, téma se probírá v médiích a kritici jako Ondřej Neff či herní vývojář Daniel Vávra novinku už teď z různých pozic kritizují, přestože ještě není zcela jasné, jakou bude mít podobu.

Pokud se chcete v celé problematice zorientovat a udělat si vlastní názor na věc, budete nejspíš řešit otázku, jestli k tématu vůbec existuje nějaký kvalitní zdroj informací v češtině? Naštěstí ano:

Statusem umělce se už pár let zabývá Institut umění — Divadelní ústav (IDU). Na svém webu má sekci Status umělce, kde nabízí zdarma 100stránkovou publikaci o zkušenostech z různých zemí, přehled zahraničních i českých zdrojů. Také uspořádali mezinárodní konferenci Střed zájmu: Status umělce a umělkyně a problému se věnují i v rámci projektu Kreativní Česko (viz poslední bulletin).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí