Zdroje, průzkumy, analýzy a data k práci na volné noze

Freelance ekonomika je fenoménem volného trhu i trhu práce. Relevantní zdroje, které ji zkoumají a popisují, najdete zde.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 41-50 z 79 novinek v kategorii

Status umělce v 5:59

Tzv. status umělce pro nezávislé tvůrce a profesionály v kultuře byl hlavním tématem nové epizody zpravodajského podcastu Lenky Kabrhelové 5:59 nazvané Důstojné pracovní podmínky v kultuře: Pomůže status umělce?

Jejím hostem byl kulturní redaktor Seznam Zpráv Jonáš Zbořil, který kromě velmi srozumitelného úvodu do celé problematiky poukazuje na dvě věci:

  1. Konkrétní návrh ještě není k dispozici, takže veřejná diskuse se zatím nese spíše v obecné rovině.
  2. K zavedení statusu umělce se Česko zavázalo a dostane na něj miliardy z EU, proto by bylo smysluplné na něm spolupracovat způsobem, jakým to udělali např. ve Španělsku.

Chystaná novinka má ovšem i své kritiky. K těm nejznámějším patří herní designér Daniel Vávra, který o ní pro Echo24 říká:

„Vnímám to tak, že lidé, kteří se nedokážou uživit tím, čím by chtěli, chtějí, aby jim ostatní lidé platili jejich koníček.“

Další argumenty pro a proti zmiňuje v 5:59 dobře připravený Jonáš Zbořil:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Podnikání sýrařky Markéty Menšíkové

Jak vypadá podnikání sýrařky Markéty Menšíkové? To se dozvíte v další epizodě z minisérie Příběhy podnikatelů na volné noze, kterou ve spolupráci s námi uvádí server Podnikatel.cz.

Markéta je provozovatelka skvělé bio farmy Menšík v Beskydech a v rozhovoru s šéfredaktorem Michaelem Hovorkou přibližuje svůj podnikatelský příběh, jak se k oboru dostala nebo v čem spočívají výhody bio farmy.

„Abych pravdu řekla, nikdy jsem si nemyslela, až do svých dost dospělých let, že kdy skončím na farmě.“

Rozhovor si můžete přečíst na webu, nebo pustit v audioverzi třeba na Spotify.

Další hosty minisérie pak postupně najdete v online archivu.

PS: S Markétou jsme před pár lety natáčeli rozhovor i na našem srazu Na volné noze v Praze.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Příběhy podnikatelů na volné noze

Náš oblíbený server Podnikatel.cz uvádí ve spolupráci s námi novou minisérii rozhovorů s nezávislými profesionály v rámci podcastu Příběhy podnikatelů.

Rozhovory natáčí šéfredaktor Michael Hovorka a jako prvního hosta si pozval kamnáře Honzu Křivonožku, který odešel z Matfyzu, aby se naplno věnoval krásnému řemeslu. Rozhovor je na webu, na Spotify i dalších platformách.

Další hosty minisérie pak postupně najdete v online archivu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

The Freelance Informer

Náš seznam 400+ evropských zdrojů pro freelancery je už natolik zkompletovaný, že jen zřídka najdeme ještě nějaký větší web v angličtině, který jsme přehlídli. Ale stane se a britský The Freelance Informer je jedním z nich. Pro představu stačí proskrolovat úvodní stránku webu a to množství publikovaného obsahu (pravda, za několik let). Už je máme v hledáčku, takže nejlepší kousky určitě časem najdete v našich anglických či českých novinkách.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

MBO State of Independence in America 2022

Poslední zpráva MBO State of Independence in America 2022 potvrzuje, že americká freelance ekonomika roste. Je to jeden z mála kvalitních průzkumů, který je statisticky reprezentativní a jasně rozlišuje mezi přivýdělkáři a freelancery na plný a poloviční „úvazek“. Tady je pár zajímavostí z reportu:

  • Téměř 20 % full-time freelancerů vykazuje příjmy přes $100.000 ročně.
  • S odchodem starších ročníků z „tradiční“ pracovní síly mnozí z nich pokračují ve své kariéře na volné noze. Současně prudce roste podíl mileniálů a generace Z s velkým zájmem o samostatnou výdělečnou činnost a podnikání.
  • Roste využívání freelance platforem: 41 % freelancerů poskytujících obchodní služby uvedlo, že v roce 2022 našli nějakou práci na těchto platformách, což je nárůst oproti 15 % v roce 2015 a pouhým 3 % v roce 2012.
  • V roce 2022 by se až 17 milionů Američanů označilo za digitální nomády, což představuje ohromující nárůst o 131 % oproti roku 2019, který předcházel pandemii.
  • Nejčastěji uváděnou výzvou je nepředvídatelný příjem (43 %, pokles z 55 % v roce 2012), následovaný obavami o další práci či příležitosti (32 %).

Podrobnosti naleznete v PDF reportu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Podcast pro začínající freelancery

Podcast Remoted je na české freelance scéně výjimečný počin. Náš člen, tvůrce webů Jan Barbořík ho natáčí od listopadu loňského roku a v dosavadních 15 epizodách stihl pokrýt řadu důležitých témat, které oceníte tím spíš, pokud na volné noze začínáte. Je to pohodové a plné osobních zkušeností.

Na webu k tomu Honza píše: „Zveřejněním svých zkušeností chci něco vrátit komunitě lidí na volné noze, která mi pomohla čerpat informace pro mé začátky. Chci pomoct dalším lidem najít odvahu ke vstupu do světa podnikání.“

O podcastu jsme poprvé psali hned ze startu a rádi ho po čase znovu připomínáme. Tady je přehled všech vydaných epizod od nejnovější po nejstarší:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Freelancerky u soudu

Server Freelance UK upozorňuje na kuriózní případ tzv. misklasifikace zaměstnanců, který teď řeší britský soud:

Dvě vysoce kvalifikované a uznávané lektorky kreativního psaní žalují Oxfordskou univerzitu, že je donutila akceptovat nevýhodné smluvní podmínky coby OSVČ, ale fakticky k nim přistupovala jako k zaměstnankyním, čímž je připravila o řadu benefitů. Hovoří o „uberizaci vysokého školství“ a tvrdí, že podobně nejisté úvazky má až 70 % lidí, kteří pro univerzitu pracují.

Důkazní břemeno leží podle autorky článku, která je právnička, na žalujících. Pokud by uspěly, mohlo by to mít značný dopad na britskou freelance ekonomiku.

Britští freelanceři totiž už nyní čelí obavám firem z najímání OSVČ kvůli nové legislativě IR35, která má omezovat švarcsystém. Pokud by se teď ukázalo, že OSVČ se mohou efektivně domáhat kompenzací i zpětně, tamním freelancerům by to nejspíš dost zkomplikovalo budování dlouhodobých obchodních vztahů s firemními klienty či institucemi.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Britští freelanceři

Britská asociace IPSE vydala svůj výroční report za rok 2022, který pokrývá britské freelancery i OSVČ. Je to zajímavé čtení.

Britská freelance ekonomika je stále soustředěná v oblasti Londýna a jižní Anglie, zatímco Severní Irsko zaznamenalo meziroční pokles. Britské freelancery evidentně trápil růst inflace (polovina je přesvědčena, že s ní nedokáže udržet krok) a přísná regulace trhu práce IR35 (ta má preventovat švarcsystém, ale zároveň komplikuje podnikání).

„Freelanceři jsou podskupinou OSVČ pracující ve třech nejvyšších kvalifikačních kategoriích (SOC1 až SOC3). Tam patří vysoce kvalifikovaní manažeři a řídící pracovníci, odborníci, experti, podpůrné a technické profese, včetně řady povolání od právníků, účetních, lékařů a vědců po publicisty a designéry. Ve Spojeném království nyní pracuje 1,9 milionu freelancerů, což je o 1 % více než v roce 2021. Počet freelancerů v poměru k celkovému počtu OSVČ zůstal na úrovni 46 % — stejně jako v roce 2021.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Midlanceři & Midlancing

Slyšeli jste někdy o midlancerech či midlancingu? Tato neobvyklá slova se v zahraničí používají již nějakou dobu. Označují atypické pracovní uspořádání někde mezi prací na volné noze a běžným zaměstnáním, jak vysvětluje v krátkém článku Anna Janssens:

„Jako midlancer pracujete nezávisle, ale jste vázáni na midlancingovou agenturu. To znamená, že nejste OSVČ, ale máte status zaměstnance. Výhodou midlancingu je, že dostanete mnoho různorodých zadání, na kterých můžete pracovat. A díky tomu je vaše práce velmi rozmanitá.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

❌ Nekonkurenční doložky

Federální obchodní komise v USA navrhuje zakázat nekonkurenční doložky ve smlouvách zaměstnanců na plný úvazek, ale také nezávislých kontraktorů (freelancerů) či stážistů.

The Economist návrh FTC vítá s odvoláním na odhad, že těmito dohodami o nekonkurenci je svázána až pětina amerických pracovníků, což omezuje šíření inovací a růst produktivity.

Náš pohled: Pokud se tento návrh v USA (a případně později v EU) prosadí, mohlo by jít o jeden z nejdůležitějších zákonů na podporu nezávislých profesionálů. Od mnoha freelancerů, kteří pracují pro velké firmy, se totiž očekává, že na nekonkurenční doložky přistoupí bez finanční kompenzace. Jejich odborné znalosti jsou tak méně dostupné a trpí tím i jejich konkurenceschopnost. Sejmutí těchto pout by tedy bylo prospěšné, přesně jak píše The Economist.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí