Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Karel Dytrych, náš člen a tvůrce projektové aplikace Freelo, sepsal užitečný návod Efektivní práce na dálku — aby váš tým kopal ligu mistrů i na home-office. Na freelancery nezapomněl, sám má s prací na volné noze bohaté zkušenosti.
Jeremy Clarkson, tvůrce Top Gearu a jedna z nejznámějších mediálních osobností planety, se pustil do farmaření na volné noze — a výsledný dokumentární seriál Clarksonova farma (Clarkson's Farm) je neskutečná jízda, nejen na traktoru zn. Lamborghini. ČSFD 95%.
Podívejte se na oficiální trailer na YouTube:
„Neměl jsem dost výkonný stroj na to, abych na něm mohl hrát hry, tak jsem začal programovat. A už mi to zůstalo,“ vzpomíná náš člen Jan Tölg na dobu, kdy se dostal k prvnímu počítači. Dnes podniká jako vývojář webů a je spoluzakladatelem vývojářského studia Involve, kde se spolu s kolegy stará o kompletní vývoj a rozvoj malých i velkých online projektů. Mezi referencemi má mj. značky jako Frenkee, Angloamerická univerzita, ČD Travel nebo Zásilkovna.
Coby nezbytný předpoklad pro svou profesi vnímá Honza schopnost komunikovat, řešit komplikace na rovinu a umět se vžít do zákazníkovy role a co nejlépe tak pochopit jeho požadavky: „Samozřejmostí je pak čistý a čitelný kód, díky kterému jsou naše aplikace bezpečné, rychlé a dlouhodobě udržitelné.“
A jak zároveň dodává, v týmu vždy dbají na to, aby bylo při spolupráci vše transparentní: „Od první schůzky až po dokončení projektu bude mít zákazník přehled o tom, co se na jeho projektu děje a za co platí. Klienta, pokud bude chtít, pustíme do našeho interního task manageru a bude tam mít o všem přehled. Můžeme pak napřímo řešit konkrétní věci a zbytečně se nepálí čas.“ Na ukázky Honzovy práce se můžete podívat v jeho prezentaci na webu.
Další knižní zářez našeho člena. Pavlovi Lasákovi, což je top lektor a konzultant pro Microsoft Excel, vyšla kniha Praktické použití funkcí v Excelu.
Řada profesionálů na tenhle program stále nedá dopustit a Pavel v příručce mj. zohlednil nejčastěji opakující se dotazy, vysvětlil je na příkladech a popsal, jak s funkcemi pracovat. Nedávno mimochodem získal od Microsoftu prestižní ocenění MVP (Most Valuable Professional). Už popáté v řadě.
Kolik si říct za svou práci? V komentáři na Forbes Česko se marketérka a specialistka na cenotvorbu Magdalena Čevelová zamýšlí nad tím, jak by se měl člověk nechat správně finančně ohodnotit: „Cena má ve skutečnosti jen dva limity: jedním je hodnota, kterou vnímá zákazník, druhým naše schopnost si říct o peníze.“
„Že překladatelé nebudou mít co žrát? Klid, umělá inteligence na ně nemá,“ píše Vojtěch Dobeš v článku pro Finmag. V textu blíže rozebírá nedostatky nových překladačů, jako DeepL nebo CUBBITT, ale taky přínosy a jak mohou tyto nástroje překladatelům i dalším profesionálům v práci pomáhat.
„Už když se před lety objevil překladač Google Translator, začala se spousta lidí domnívat, že konec překladatelů se blíží. Jeho schopnosti sice toto očekávání nenaplnily, ale nedávno přišel o mnoho dokonalejší DeepL Translator a předpovědi o konci překladatelského řemesla se vrátily. S umělou inteligencí to ale není nikdy tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.“
Jak knihy a lifehacking změnily život Tomáše Baránka? Spoluzakladatel našeho oblíbeného nakladatelství Jan Melvil Publishing v tomto rozhovoru mj. přibližuje přístup k výběru nových titulů, stejně jako aktuální „životaměniče“, které mu pomáhají v práci i osobní rovině, a na co si dát při zavádění podobných novinek pozor.
„Žijeme každou knihou rok až dva, vstupují do našich životů a obýváku. Je proto vyloučené, abychom si za tak intimní souputníky našich životů vybírali tituly, které nás nebaví, nebo které jsou odborně či vědecky na vodě.“
Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna a náš člen, dneska podepsal přes 1400 knih Zamilujte se do angličtiny. Tolik se totiž sešlo předobjednávek jeho neprůstřelného návodu, jak se naučit anglicky a užít si to. Wow!
Pokud plánujete v budoucnu např. podnikat v zahraničí a chcete zapracovat na své angličtině nebo vás jen zajímá Broňův podnikatelský příběh, o kterém v knize taky píše, určitě si ji nenechte ujít. Koupit se dá na webu Jan Melvil Publishing, kde najdete i ukázku k prolistování. Nahrává se i audio verze. Máme za Broňu velkou radost a gratulujeme.
Peníze musí pracovat. Platí to i pro finanční rezervu freelancera?
Odpověď hledá Robert Vlach v novém článku Rezerva na druhou na blogu Na volné noze, který si opět můžete poslechnout i jako autorský podcast:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.