Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jsme z toho venku? Roste poptávka a s ní i ceny? Jak se freelanceři poprali s omezeními a překotným přesunem podnikání do online prostředí? A jsou na tom dnes líp než před rokem, nebo se na nich podepsala únava? Přečtěte si, jak to vidí oni sami.
Číst dálDobré akce se vracejí. A WebExpo je konference, která by freelancery určitě mohla zajímat. Hlavně pokud podnikáte v oblasti webu a webových technologií, protože právě na ty se zaměřuje. Program se zveřejnil zrovna dneska, poběží tři dny od 21.-23. září (kompletně anglicky) a zúčastnit se můžete osobně v pražské Lucerně, ale taky online.
Mezi přednášejícími jsou letos mj. uznávaný švédský vývojář Daniel Stenberg, šéfka výzkumných operací pro Atlassian Kate Towsey, front-end architekt a designér Harry Roberts i profesionálové z naší komunity jako Karel Dytrych nebo Robert Vlach. Vstupenky seženete na webu.
A kdybyste si chtěli zkrátit čekání, můžete si pustit záznam našeho rozhovoru o zákulisí konference s její pořadatelkou Šárkou Štrossovou.
Proč je dobré mít osobní profil na LinkedIn? Jak byl měl vypadat a co na síti vlastně komunikovat? To přiblížil v podcastu Píárko náš člen a přední český expert na sociální sítě Adam Zbiejczuk.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Jakou cenu si říct za svoje služby? Aby to nebylo moc, ale ani málo? Lucie Krausová účetní specialistka a lektorka v článku popisuje faktory, které je třeba při výpočtu hodinové sazby zohlednit.
„Jako nakladatel často slýchám výtku ‚máte skvělé knihy, ale kdy to mám všechno přečíst?' Lze se pocitu zavalení vyhnout a přitom vytěžit maximum z toho, co svět nabízí? Ano. Ale zadarmo to nebude.“ — lifehacker Tomáš Baránek opět předkládá pečlivě ozkoušené tipy, jak obsah efektivně třídit a konzumovat.
Uvolňujeme další záznam z našeho archivu. Šárka Štrossová je event managerka a pořadatelka mezinárodní konference WebExpo o webu a souvisejících technologiích (letos 21.-23. září), jedné z největších oborových akcí v Česku.
Její přednáška pro náš think-tank, kde Šárka poodhaluje zákulisí příprav takové události, může být mj. zajímavá i pro profesionály, kteří by na podobné akci chtěli vystoupit — rozhovor se totiž do velké míry týká právě výběru řečníků, ale taky podoby ideální přednášky.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Přidejte se 25.6. zdarma k naší první online akci v angličtině, kterou pořádáme v rámci evropské komunity Freelancing.eu pod všeříkajícím názvem Freelance Friends. Na programu budou tři přednášky zkušených freelancerů s přeshraniční působností, kteří se s námi podělí o své příběhy a postřehy z podnikání:
Elina Jutelyte je eventová manažerka a anděl na volné noze: Jako expatka založila belgickou Freelance Business Community a produkuje velké akce pro evropské freelancery. Elina nám vylíčí svůj osobní příběh na volné noze i pracně nabyté podnikatelské zkušenosti.
Víťa Válka je grafický a UX designér, známý svým digitálně-nomádským životním stylem a novým projektem Camperguru. Jejich rodina tráví každý rok několik měsíců v karavanu. Cestuje, pracuje a navazuje kontakty po celé Evropě. Připravte se na přednášku kontinentálních rozměrů.
Jan de Graaf je německý obchodní konzultant pro evropský obchod s Asií a zejména Čínou, kde strávil 15 let. Popovídá o své cestě na volné noze a popíše bohaté kulturní pozadí svého úspěšného podnikání na volné noze.
Chcete být u tuto, zdarma, a přátelit se s námi?
Pošlete email s názvem I AM IN na adresu hello@freelancing.eu — a je to. Akce bude probíhat na Zoomu od 14 do 19 hodin (českého času, 25. června).
A prosím, podělte se o tuto pozvánku se svými přáteli na volné noze.
Tvůrci obsahu mohou prodat část budoucích příjmů — na aktuální příklad z praxe upozornil ve svém příspěvku Pavel Dvořák. Úspěšný Youtuber CJ So Cool totiž takto prodal v aukci 35 % budoucích příjmů výměnou za finanční injekci, která mu pomůže posunout kvalitu obsahu na vyšší úroveň. Aktuálně má přes 8,7 milionu odběratelů.
Jak v textu Pavel komentuje, krok CJ by mohl otevřít úplně nové dveře i pro další tvůrce. Příspěvek mj. volně navazuje na téma našeho posledního článku a současný silný trend v kreativní ekonomice.
Jak ovlivní technologie založené na umělé inteligenci práci v oborech jako je překladatelství? Přijdou profesionálové o práci? Podobné otázky se znovu objevují i s ohledem na rozvoj výborného online překladače DeepL.
Německý nástroj využívá strojové učení neuronových sítí, které trénuje na datech miliard ověřených překladů dostupných online, a na základě zpětné vazby své výsledky neustále zdokonaluje. Zaměřuje se tak nejen na významy samostatných slov, ale i slovních spojení, vět a větných celků. Od března 2021 navíc překládá taky česky.
V článku na Seznamu mj. komentují výsledky DeepL i budoucnost oboru renomovaní překladatelé Miroslav Pošta a Viktor Janiš.
Máte při práci problémy s perfekcionismem? Josh Spector sdílí 5 jednoduchých způsobů, jak tyhle sklony překonat:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.