Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Literární dokumentaristka a vydavatelka Barbora Baronová ve svém příspěvku sdílí, co jí v uplynulém období nejvíce pomohlo při ochraně podnikání.
Podle filosofky Alice Koubové zvýšíme svou odolnost vůči krizi akceptováním faktu, že stavem obvyklým není zaručenost, ale nejistota. Proto je důležité v časech neochromení budovat záchranné mechanismy do budoucna. Krizi profesní v mém případě následovala v uplynulých měsících i krize osobní. Den po dni vše zvládat mi pomohlo to, že jsem roky předtím pěstovala férové a autentické profesní i mezilidské vztahy a měla jsem promyšleno několik záložních plánů. V nejhlubší krizi totiž člověk jedná automaticky, a to s jediným cílem – přežít.
Mně nejvíc při „ochraně“ podnikání v krizi pomohlo:
V rámci společnosti obecně – co se oblasti vydávání knížek a literatury týče – se za rok krize ukázalo, že v Česku existuje vůle podporovat kreativní průmysly, že je možná systémová změna v rámci literárního provozu podporující bibliodiverzitu – knižní rozmanitost, že je možné měnit chápání role kultury a zlepšovat postavení umělců ve společnosti – vše je však pořád ještě běh na velmi dlouhou trať. Nicméně krize tuto diskusi alespoň otevřela, což je první velký úspěch.
Dneska startuje 3denní online think-tank Na volné noze na téma Finanční sebeřízení — a opět máme naprosto úžasné hlavní hosty:
Podívejte se také na související rozhovory o finančním sebeřízení na našem videoblogu.
Jste na volné noze? Přidejte se k nám.
Adam Zbiejczuk expert na sociální média se ohlíží za uplynulým rokem a hodnotí změny v podnikání, které přinesl.
Konec světa se nekonal, ale staré dobré časy se nevrátí.
V Česku jsme si covid krizi dali pěkně naplno, a když už je teď situace lepší, zdá se mi, že se mnoho lidí drží zuby nehty toho, že „věci budou jako dřív“. Vždyť nejrůznějších změn už jsme zažili – a stejně se nic zásadního nezměnilo… Říkáme si, někdo se tím utěšuje. A vlastně se to tak může člověku zdát. S rodinou jsme nejpřísnější březnový lockdown strávili v Las Palmas de Gran Canaria. Měli tam otevřené restaurace i kadeřnictví. Roušky nosili kromě pláže všichni, všude – ale turisti tam byli stále, ceny nijak výrazně neklesly. Business as usual.
Nebo ne? Mám po první dávce očkování a myslím si, že věci se do původního stavu nevrátí. Jezdil jsem do Prahy na schůzky třikrát do měsíce. Teď jsem tam jel jen za kamarády a na fotbal – po třech měsících. V Silicon Valley se zaměstnanci nehodlají vracet do práce. Nebo aspoň někteří. Proč platit šílené nájmy v San Franciscu, když můžu bydlet jinde?
Naše firma měla v tomhle ohledu trochu náskok. Kancelář (malou) máme ve středu Brna, ale každý z tří partnerů žije jinde a spoustu jsme toho řešili online. Ale teď to začalo být mnohem běžnější. Klienti netrvají na (tolika) osobních setkáních. Má to své mouchy – ale přijde mi, že spoustu jich jde vyřešit (zaznamenali jste např. start-up Around, který má česko-slovenské zakladatele a slibuje „lepší videokonference“?).
Dlouhodobě mi přišel jeden z nejhorších problémů (a to nejen v ČR) regionální brain-drain, kdy velká města jako Praha nebo Brno vysávají z regionů ty největší talenty a tak se vylidňují celé mikroregiony, klesá tam možnost dobré práce a obecně se snižuje sociální kapitál; na druhé straně pak stoupá cena bydlení v žádaných oblastech, vytváří se urban sprawl, kupí se nové problémy s dojížděním a tak dál. A myslím – doufám – že by ty covidem iniciované změny mohly toto posunout. Já bych město opustit nechtěl, ale spousta lidí ano a pokud to bude ještě více možné, bude to dobré pro všechny.
To celé má ovšem ještě další rovinu – stejně jako můžete pracovat ze Šumavy pro firmu v Praze, můžete z Brna pracovat… třeba pro firmu v Londýně. A i zde platí, že to není novinka, ale posílení existujícího trendu – a i tady ty dopady mohou být celospolečenské. Schválně jsem zvědav, jak a jestli bude jen za pár let běžné zaměstnávat mladé šikovné lidi z Afriky. Na dálku samozřejmě.
Uvidíme. Ale já jsem obecně umírněný optimista, a proto věřím, že tato krize v dlouhodobém hledisku může znamenat šanci na různé pozitivní změny.
„Všechno není jenom byznys,“ říká Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna v rozhovoru, kde podrobně představil své dvě klíčové myšlenkové mapy — popisuje v nich podnikatelské cíle i zdroje a distribuci příjmu. Tohle se jen tak nevidí. Vřele proto doporučujeme dát si tentokrát naše povídání i s obrazem. Rozhovor uvádí Robert Vlach.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Čeští digitální nomádi utekli před pandemií na Kanárské ostrovy, píší Novinky:
„Množství nejenom českých digitálních nomádů, tedy lidí pracujících online, se během pandemie přemístilo na Kanárské ostrovy. Španělské souostroví, nacházející se západně od Afriky, je nalákalo především na volnější protipandemická opatření, příjemné klima, bohaté vyžití i pestrou přírodu. Kanárská vláda digitální nomády vítá s otevřenou náručí – pomáhají totiž tamní ekonomice, která s ohledem na pošramocený turismus během pandemie velmi strádá.“
Jsme z toho venku? Roste poptávka a s ní i ceny? Jak se freelanceři poprali s omezeními a překotným přesunem podnikání do online prostředí? A jsou na tom dnes líp než před rokem, nebo se na nich podepsala únava? Přečtěte si, jak to vidí oni sami.
Jsme z toho venku? Roste poptávka a s ní i ceny? Jak se freelanceři poprali s omezeními a překotným přesunem podnikání do online prostředí? A jsou na tom dnes líp než před rokem, nebo se na nich podepsala únava? Přečtěte si, jak to vidí oni sami.
Číst dálDobré akce se vracejí. A WebExpo je konference, která by freelancery určitě mohla zajímat. Hlavně pokud podnikáte v oblasti webu a webových technologií, protože právě na ty se zaměřuje. Program se zveřejnil zrovna dneska, poběží tři dny od 21.-23. září (kompletně anglicky) a zúčastnit se můžete osobně v pražské Lucerně, ale taky online.
Mezi přednášejícími jsou letos mj. uznávaný švédský vývojář Daniel Stenberg, šéfka výzkumných operací pro Atlassian Kate Towsey, front-end architekt a designér Harry Roberts i profesionálové z naší komunity jako Karel Dytrych nebo Robert Vlach. Vstupenky seženete na webu.
A kdybyste si chtěli zkrátit čekání, můžete si pustit záznam našeho rozhovoru o zákulisí konference s její pořadatelkou Šárkou Štrossovou.
Proč je dobré mít osobní profil na LinkedIn? Jak byl měl vypadat a co na síti vlastně komunikovat? To přiblížil v podcastu Píárko náš člen a přední český expert na sociální sítě Adam Zbiejczuk.
Přejeme příjemný poslech na Spotify:
Jakou cenu si říct za svoje služby? Aby to nebylo moc, ale ani málo? Lucie Krausová účetní specialistka a lektorka v článku popisuje faktory, které je třeba při výpočtu hodinové sazby zohlednit.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.