Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Kamnář Honza Křivonožka, oceněný mj. jako Živnostník roku 2017, je dalším hostem naší volné série rozhovorů na téma „Jak krotit finance, žít levně, ale mít bohatý život.“ Spolu s rodinou se usadil na malé vesnici a vyznává nízkonákladový přístup k životu. Stejně tak ale v našem povídání nabízí i velmi střízlivý pohled na soběstačnost.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Nela Ďopanová a Pavlína Lášticová rozjely projekt Fpohybu, v rámci kterého vzdělávají lidi v pohybové gramotnosti a učí je, jak zvládnout celý den sezení na židli. Zaměřují se hlavně na firmy, pořádají ale taky webináře, sdílí tipy na sítích a připravují kurz pro Seduo, který by měl pomoci i jednotlivcům. Přečtěte si článek.
„Lidé často nevědí, co všechno mohou v domácností se svým tělem udělat. Jen při práci za počítačem se dá ale zapojit minimálně sedmnáct různých variací.“
Proč v sobě cíleně podporovat kreativitu a jak nám prospívá? Přesně o tom mluvil lektor tvůrčího psaní René Nekuda v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny:
„Kreativita je spjatá s vysíláním sebe sama do světa a to je pro většinu lidí, aniž si to třeba uvědomují, nesmírně důležité. Dále to uvolňuje endorfiny a vnitřní napětí, ale také to zlepšuje imunitu a mezilidské vztahy.“
Pokud se živíte digitální tvorbou (fotky, ilustrace, design…), 11. března bude pro vaši profesi milník. Aukční dům Christie’s vydražil jediný JPEG od umělce Beeple za bezprecedentních 69.346.250 dolarů.
Více též Deník N.
Mira Vlach po čase vydává další rozhovor ze série Projekty ze života — hostem je tentokrát Lumír Kajnar, uznávaný grafický designér, který má ve svém portfoliu např. loga značek jako je Univerzita Tomáše Bati, český skaut nebo Liftago.
„Když své podnikání postavíš na kvalitě a zdravém sebehodnocení, nevidím důvod, proč neuspět. Kreativní trh nemá fyzické hranice, jde jen o to nepřestat myslet a tvořit. A někdy stačí nevidět hned čerta v těch, kdo Ti schvalují projekty a platí faktury, neopovrhovat konečným příjemcem Tvého díla. Nepodlehnout cynismu je těžké v agentuře i na volné noze.“
Vyplňte dotazník a staňte se součástí první globální studie o freelancingu, kterou organizují prof. Gerald Cupchik z univerzity v Torontu a Jon Younger.
Poznámka: Časová náročnost je asi 15 minut, v angličtině. Studie je zaměřená na platformy, ze seznamu možností můžete vybrat Na volné noze jako svou „domovskou“ platformu.
Jan Řezáč spouští bezplatný emailový trénink řízení digitálních projektů (weby, mobilní aplikace, portály atd.), který rozšiřuje jeho knihu Web ostrý jako břitva o poznatky z 15leté praxe v tvorbě webů.
Nedávno se rozjela nová platforma s online kurzy Kurzeo — výběr je sice zatím omezený, postupně ale přibývají nové kurzy. V aktuální nabídce jsou např. Základy propagace na Facebooku a Instagramu od Vaška Blahouta nebo Lifestyle fotografie s Petrem Klempou. Zapojit se případně můžete i jako lektoři a sdílet vlastní know-how.
„Sebe sabotáž je obecně takové chování, kterým sami sobě bráníme v dosahování svých cílů,“ píše Madla Čevelová v tomto článku, kde se speciálně zaměřila na nejčastější sebe sabotáže v oblasti financí — odkládání zdražení, nevytváření rezervy, neinvestování do vlastního podnikání a další.
Musí to být perfektní, nebo stačí odvést solidní práci? Ondra Ilinčev otevírá na blogu další důležité téma:
„Při tvorbě téměř čehokoliv si musíte říct, kde máte laťku. […] Často při jednáních narážím na to, že navrhujeme od stolu pro někoho jiného a točíme se nad přílišnými detaily. Všichni chtějí, aby to bylo per-fekt-ní. Ale je daleko efektivnější, aby to bylo good-enough.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.