Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 1281-1290 z celkem 2115 novinek

Steven Pressfield — Archetyp bojovníka

Steven Pressfield, světoznámý autor Ohnivé brány a Války umění, jedné z nejlepších knih pro kreativce vůbec, startuje nový seriál videí o archetypu bojovníka The Warrior Archetype. Epizod bude až 50, v pondělky a čtvrtky.

Přejeme příjemný poslech na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Alice Kavková: Spolu-práce

Tak takovouhle podnikatelskou přednášku pro náš think-tank jste zaručeně ještě neviděli. Alice Kavková o podnikání ve výrobě retroher pod rodinnou značkou 4 Kavky sice říká, že je „těžce nemocný člověk“, ale nedejte se zmást — tady byla ve vrcholné formě. Důležitý pohled do zákulisí, jak může vypadat cesta prvopodnikatelky, od počátečních nezdarů přes bludiště slepých uliček až po našlápnutý rodinný byznys, který dělá radost jí i všem okolo.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

5 předsudků o penězích

Cítíte se být na volné noze nedocenění a přepracovaní? Zkušená freelancerka Soness Stevens (z japonské Kanagawy) dekonstruuje předsudky, které vám možná brání vydělávat naplno a vůbec znát svou profesionální hodnotu.

Předsudek 1: „Budu-li odvádět dobrou práci, klient to pozná a příště mi zaplatí víc.“

Předsudek 2: „Mám-li si vydobýt pracovní ostruhy, musím brát všechny kšefty, co mi přijdou do cesty. A klidně i dělat práci zdarma, ať naberu zkušenosti.“

Předsudek 3: „Mám-li uspět na volné noze, nemůžu vypadat moc vybíravě — mohlo by to uškodit mé pověsti.“

Předsudek 4: „Jsem freelancer a ne podnikatel, takže bavit se klienty o penězích prostě není moje parketa.“

Předsudek 5: „S ostatními freelancery v oboru si neustále konkurujeme, takže pokud odmítnu hůř placenou zakázku, klient si prostě najde někoho jiného.“

Její přednáška je také k dispozici na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak podniká šperkař

Hanuš Lamr začínal tak, že jako dítě vyráběl jednoduché šperky pro svoji maminku — a dneska už patří k nejžádanějším šperkařům v Česku. Obdržel mj. nominaci na cenu Czech Grand Design a jeho diadém k dvoustému výročí Národního muzea zařadilo muzeum do svých stálých sbírek.

„Když ke mně zákazníci chodili před deseti lety, někteří se divili, náušnice za dva tisíce? To je ale strašně drahý. Jako že co si o sobě myslím.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kolik je v Evropě freelancerů

Kolik je v Evropě freelancerů? To samozřejmě záleží na tom, jak definujete freelancera. Nicméně, Freelancers Europe uvádí konzervativní odhad 11 miliónů freelancerů (či 5 % evropské pracovní síly). Jde o neformální hnutí, které mj. pořádá i EFWeek.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak udělat vatu podcastem

„Je to dlouhý a není v tom žádná kouzelná rada, jak se stát úspěšným přes noc. Jen krev pot a slzy.“ Tomáš Sobel, autor výborného podcastu Vaše jméno je vaše značka, se tentokrát v obsáhlém článku rozepsal o tom, jak získat publikum a jak pomocí jeho zvětšování vydělat peníze, které vám zaplatí energii do projektu vloženou — ať už jde o podcast nebo něco jiného.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Audio — Podnikání v době koronaviru

SKVĚLÉ! Audiolibrix připravil a vydal také náš druhý dubnový článek „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“ jako 2hodinovou audioknihu. Stáhnout si ji teď můžete zdarma, stačí se pouze registrovat.

Obrovské díky Audiolibrixu i všem spoluautorům za sdílení jejich myšlenek a rad: Trang DoThu, Jan Vlachynský, Klára Smolíková, Bronislav Sobotka, Margareta Křížová, Otto Bohuš, Hana Konečná, Honza Křivonožka, Monster Anče, Daniel Gladiš, Barbora Vágnerová, Daniel Fiala, Kateřina Fragnerová, Jindřich Fáborský, Eliška Vyhnánková, Dan Tržil, Lucie Čambálová, Adam Marčan, Judita Matyášová, David Girten, Lucie Václavková, Petr Pouchlý, Ivana Minářová, Michal Souček, Jana Poncarová, Pavel Ovesný, Jana Pelánová, Martin Světlík, Olga Pohl, Martin Matějka, Eva Nešverová, Roman Věžník, Markéta Ubíková, Karel Dytrych, Ivana Hrubá, René Nekuda, Ilona Černochová, Petr Handlíř, Veronika Kristková, Michal Hanych, Nina Hanáková — jste skvělí. Robert Vlach

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak být více produktivní

Málokdo by čekal, že zrovna The Economist bude radit svým čtenářům, jak být produktivní, ale jednou se tak stalo a stojí to za přečtení — stejně jako časopis samý. Za paywall se dostanete zadáním emailu nebo pomocí Pocket.

A tady je přehled rad autora:

  1. Předejte otěže svému dlouhodobějšímu já
  2. Pamatujte na Paretovo pravidlo
  3. Čerpejte z tvrdé práce jiných lidí
  4. Pochopte skutečné náklady vyrušování
  5. Vyhýbejte se práci jinou prací
  6. Najděte si práci, kterou skutečně chcete dělat
Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Písmodílna v Ostravě

Renáta Gebauerová je grafická designérka a taky lektorka krasopisu, která v Ostravě založila vlastní Písmodílnu: „Kreslení mě vždycky bavilo a nejvíc se mi v tom věnovala asi babička, která mimo jiné učila výtvarku na škole. Mám za to, že talent mám tedy po ní.“

Ke kaligrafii ji dovedl vánoční dárek, kniha Krásné písmo, podle které začala trénovat a jak Renáta sama říká, docela jí to chytlo: „Objevila jsem to, co teď objevují mnozí jiní, kteří na kurzy chodí, nejen zisk nějaké dovednosti výtvarné, což jsem k tvorbě grafické potřebovala, ale i relax a zklidnění, což v dnešní uspěchané době všichni potřebujeme.“

Grafickému designu a kaligrafii se dnes věnuje už přes 20 let a za tu dobu uspořádala přes 170 kurzů pro více než 1000 účastníků: „Využití krasopisu je velmi široké. Začněme přáníčky, plakáty, alby, kronikami, rodokmeny, pak samozřejmě svatební tiskoviny, cedule v obchodech a restauracích, až po navrhování loga a grafické tiskoviny obecně. Psát se dá téměř na všechno. Psala jsem třeba i na rám elektrokola nebo tu a tam se u mne zastaví pán, který staví rybářské pruty na míru a chce jméno klienta nebo značku prutu na prut krásně napsat. To se fakt potím, protože má prut průměr pár milimetrů a ještě je do kulata. Klientky mých kurzů dovednost využívají třeba na tetování nebo zdobení perníčků. Je to opravdu oblast bez hranic a myslím, že je to proto, že je písmo součástí života každého z nás.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Nakladatelka Bára Baronová

„Primárně si vždy vybírám lidi, kteří jsou lepší než já,“ říká Barbora Baronová, jedna z předních českých vydavatelek současnosti, držitelka prestižní ceny Magnesia Litera a zakladatelka unikátního Nakladatelství wo-men — v přednášce pro náš think-tank o budování dobrých vztahů v týmu, ale taky o tom, jaké to je být „pomalou“ vydavatelkou v dnešním rychlém světě: „Jako tvůrce si kladu otázku, jestli obsah, který dělám, má vyjít a proč by měl vyjít? Jestli jen nezapleveluji společnost myšlenkama.“

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí