Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Narazili jsme na parádní sérii krátkých videí Řemeslo nenahradíš, které vysílá Prima a jsou i na webu. Pětiminutové příběhy mladých řemeslníků z různých oborů — svou profesi představuje třeba hodinářka, houslař, cukrářka nebo instalatér.
„Byl jsem přesvědčený, že mým posláním je být středoškolský učitel fyziky. Po dvou a půl letech učení na gymnáziu jsem ale zjistil, že tudy to nepude. Já potřebuju tvořit, mít nářadí v rukách. To mě dělá šťastným.“
Co by Jan Řezáč doporučil mladým UX designérům, proč se rozhodl napsat knihu Web ostrý jako břitva a jak ovlivnila jeho další práci? Odpovídá v novém rozhovoru.
„Kniha vznikla z naštvání. Naštvání na to, že jsem viděl obrovské množství promrhaného času na webových projektech, kdy se prostě řešili úplné kraviny.“
Petr Handlíř je nejen náš člen, ale hlavně špička ve výkonnostním marketingu. Na volné noze je přes rok a půl a teď o něm píše Forbes Česko.
„Výkonnostní marketing je o tom umět lidem vydělat peníze. Nezáleží na počtu lajků ani dosahu. Buď klient vydělá, a nebo svou práci děláte špatně. V tom je to férové.“
Ruští freelanceři jsou dávno široce známí svou zdatností v kybernetických útocích (viz skvělá kniha Sandworm od Andyho Greenberga). Nyní ale utíkají zbytku světa ve zcela nové oblasti: Kyber-farmy.
Podívejte se na YouTube:
Článků o tom, jak je pro zdraví i fyzický a duševní výkon důležitý kvalitní spánek, najdete poměrně dost. Málokterý je ale podobně vyčerpávající, jako příspěvek, který připravil náš člen, online marketér Bronislav Markowicz. Parádní shrnutí k tématu.
Michael Petrus je špičkový ilustrátor a uznávaný profesionál, který má za sebou desítky úspěšných projektů a navíc velmi pomáhá rozvíjet celý kreativní obor. I proto se stal speciálním hostem našeho zářijového školení podnikání Na volné noze v Praze, kde přišel dát účastníkům několik dobrých rad, které si odnesl ze svých 13 let freelancingu. Teď si je zpětně můžete poslechnout i vy.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
V návaznosti na nedávné doporučení Kanárů coby nej přímořského zimoviště pro freelancery a práci na dálku v EU mrkněte ještě na bezva online průvodce — obsahuje mj. seznam coworkingů v Las Palmas či tipy pro rozjezd místního podnikání.
Pokud raději pracujete ve Windows než na Macu a chcete si výhledově koupit nový notebook, nejnovější řada HP EliteBooků 800 G7 představuje skvělou volbu pro takřka jakékoli podnikání na volné noze.
EliteBooky nabízejí za rozumnou cenu spoustu muziky — ultra-tenké hliníkové šasi, baterii na celodenní práci, vynikající podsvícenou klávesnici, snímač otisků, rychlý NVMe SSD disk či Windows 10 Pro se zabudovaným BitLocker šifrováním. V nabídce jsou modely s 13.3", 14" i 15.6"-palcovým matným displejem a výkonné AMD Ryzen a Intel Core procesory.
Naše zkušenost s předchozí generací EliteBooků i novým modelem EliteBook 855 G7 Ryzen 7 je skvělá, stejně jako recenze.
Našly by se i drobné mouchy: Problém s pocením HP baterek se dá preventovat jedním nastavením v BIOSu a vzácně se také stává, že EliteBook má v rámečku nepatrně křivě namontovaný displej (zkontrolujte hned po vybalení). Rozumné je také zvážit přikoupení HP Care Packu s celosvětovou technickou podporou na místě do jednoho pracovního dne.
(Poznámka: Toto není reklama, placená ani neplacená spolupráce, ale tip na základě dlouhodobé zkušenosti s EliteBooky v našem týmu.)
Jestli se chcete dobře naladit do nového týdne, pusťte si podcast s Alicí Kavkovou. Energicky a vesele v něm totiž vypráví o svém podnikání s retrohrami 4 Kavky, jak se jí daří dobývat český herní trh a kdo jsou to „jelita a rychlokvašky.“
Jiří Oukropec nemá úplně obvyklou profesi, věnuje se totiž zpracování znaleckých posudků. Především oceňuje malé i velké podniky, vyčísluje škody a ušlé zisky, oceňuje nemovitosti, ochranné známky nebo třeba software:„Pro tento obor mě nadchl profesor na VŠE, který nás vyučoval předmět Základy oceňování podniku. Kvůli němu jsem pak začal obor studovat i na magisterském studiu a ještě při něm navázal úzkou spolupráci se znaleckým ústavem Bohemia Experts, pro nějž zpracovávám znalecké posudky dodnes.“
Jak Jiří říká, měl štěstí v tom, že už v mladém věku dostal příležitost samostatně oceňovat velké společnosti: „Byl jsem takříkajíc hozen do vody, což mě ohromně posouvalo po odborné a vzdělávací stránce.“
V oboru má přes pět let praxe a mezi jeden z důležitých předpokladů jmenuje potřebu naučit se pracovat s vlastním stresem, protože jde po psychické stránce o velmi náročné povolání: „Můj obor se stále vyvíjí, proto je nezbytné se neustále vzdělávat. Metodiky oceňování se zkvalitňují, zákony se mění. Nejvíce však vzdělává samotná praxe, do níž spadá obhajoba postupů zpracovatele znaleckého posudku před soudem či znaleckými posudky s odlišnými závěry. Je nezbytné ustát svoji pozici a zpracovávat znalecké posudky v takové kvalitě, aby byly úspěšně obhajitelné. Tyto konfrontace jsou tak nejsilnějším motorem.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.