Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jak vypadá podnikání hodinového manžela? Michal Taich začal s novou profesí bez přesného plánu, dnes už je na volné noze sedm let a svou práci teď přiblížil v článku pro Podnikatel.cz:
„Dlouhodobější praxe je znát. Také jsem v mezidobí podražil a mimo běžnou pracovní dobu a v neděli jsem zavedl dražší pohotovost. Lidé ale už jsou zvyklí za dobře odvedenou práci adekvátně zaplatit. A když pracuji, tak pracuji. Žádné dlouhé pauzy na oběd. Dám si svačinu a jedu dál.“
Zdravé pracovní nasazení je dobrá věc do chvíle, než přejde ve workoholismus. To pak vyhoření není daleko. Lukáš Strnadel něco podobného zažil na vlastní kůži, když v jednu chvíli seděl na dvou židlích — jako CEO nové firmy i freelance designér. Svůj příběh popisuje v článku.
„Říkal jsem si, vždyť Průša, Řežáb ani Jobs tohle nemají, Jobs vede tisíce lidí a já jsem takový s-áč, že se tady hroutím. Nikdo mi nikdy neřekl, že úspěch může být něčím vykoupený, že to není jen nonstop práce, gadgety a luxusní dovolené.“
TimeTimer je hezká malá vychytávka, která se může hodit hlavně lektorům pro viditelné omezení časových bloků, třeba při školení nebo během prezentace.
Prodává se v několika velikostech i časových variantách (120, 60, 20 a 5 minut), kde vždycky výrazná barevná plocha postupně ukrajuje čas na ciferníku. Posledně jsme ho testovali na think-tanku v Ostravě a má to něco do sebe.
Datoví novináři z Českého rozhlasu připravili jednoduchou aplikaci, která vám ukáže, nakolik jsou některé profese ohrožené automatizací. U účetních je to třeba 39 %, grafici by se měli obávat z 31 % a projekťáci to mají za 42 %. Co vy? V každém případě berte výsledky s rezervou.
Petr Kopl doslova žije pro komiks. Vytvořil mj. úspěšné série Victoria Regina a Dechberoucí Zázrak, kreslil pro Čtyřlístek i ABC, získal prestižní ocenění a jeho tvorba vyšla taky v zahraničí.
„Normální člověk má v hlavě napsáno umění a od toho jdou další odnože jako divadlo, kino, televize, knihy atd. Já to mám jinak. U mě je uprostřed komiks, od kterého vedou odnože úplně ke všemu a když ke mně cokoliv přijde, hned přemýšlím, jak to využiju v komiksu.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Jaká je náplň práce koordinátora intimity? U HBO takový profesionál dohlíží na natáčení choulostivých scén, konzultuje scénář a funguje taky jako prostředník mezi herci, štábem a producenty. Hodně zajímavý a inovativní název profese.
Proč by copywriter na volné noze (ne)měl spolupracovat s agenturou? Roman Věžník vyzvonil na blogu zkušenosti ze svého podnikání a přidal i desatero otázek, které je dobré si během případných námluv s agenturou ujasnit.
Ještě jako školáka ho v muzeu naprosto uchvátila 800 let stará katana, a tak se rozhodl pro kariéru mečíře. Blízký pohled do dílny Fusahira Šimodžimy na jedno ze starých japonských řemesel, které ale i z důvodu velmi náročného učňovského tréninku postupně vymírá.
„Jako mečíř nacházím potěšení v tvorbě produktu, který podporuje mentální i spirituální potřeby klienta, takového, který může být v rodině předáván z generace na generaci klidně po stovky let.“
Mirek Jiřík byl jedním z prvních lidí v Česku, kteří začali rozvíjet koncept únikových her. Dnes provozuje skvělé prostory TheRoom - Mind Adventure Escape Games a Imaginatorium, pořádá únikovky v terénu a hledá způsoby, jak jejich princip dostat i do dalších oborů: „Líbí se mi na tom, že to v lidech podněcuje jiný druh myšlení – mimo šablony.“
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
O své novince Kdy (When) její autor Daniel Pink vtipně říká, že zatímco knih „jak na to“ je spousta, Kdy je průkopníkem žánru „kdy na to“.
Nechal si udělat pořádnou rešerši a knihu pojal jako kompendium znalostí, které současná věda má o správném načasování, chronotypech apod. Jasnou výhodou tedy je, že na pár set stranách dostanete poctivou porci více či méně ověřených informací. Slabou stránkou je snad jen Pinkův nenápaditý sloh a nepřesvědčivá cvičení na konci kapitol.
Celkově jde ovšem o knihu, která přináší skutečně hodnotný a ucelený přehled toho nejlepšího z možná až stovek zdrojů s jistým přínosem.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.