Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Americká byznys koučka a autorka Sarah Duran spouští další velmi zajímavý online workshop Delegation Decoded, který může být přínosný i pro české freelancery. Je zdarma, začíná 12. března a zaměřuje se na dilema delegování práce — jak určit správný čas, kdy zapojit virtuální asistentku, a jak delegovat tak, aby to mělo pro vaši práci co největší přínos. Registrovat se můžete zdarma na webu.
Dan Gamrot napsal velmi upřímný příspěvek o svých začátcích na volné noze. Tohle si určitě dejte.
„Panikařil jsem při jakémkoliv veřejném projevu, koktal, potil se, skákal s pátého na devadesáté a nedokázal se napojit na lidi. Což je blbý, když člověk mrskne šéfovi na stůl výpověď a nechá si na startu freelance kariéry vytisknout vizitky, na kterých spojuje své jméno se lektorským řemeslem.“
K rozhovoru do aktuálního vydání skvělého Newsletteru o newsletterech si Martin Kavka pozval Roberta Vlacha. Bavili se spolu o tvorbě obsahu, kde Robert sdílel své postřehy k tomu, jak přistupuje k různým formátům — od pětihodinových podcastů, které dnes natáčí, po psaní knihy.
„Když přemýšlím o obsahu, dívám se na něj dvojí optikou. Za prvé to musí být něco, co ve veřejném prostoru chybí nebo v něm dostatečně nezaznívá. A za druhé to musí bavit mě i celý tým.“
Naše členka Zuzana Bílková z beskydské manufaktury Besky na vlněné přikrývky a přírodní lůžkoviny nejvyšší kvality byla hostem Martina Veselovského v DVTV.
Řeč byla o Zuzčině podnikání, o ovčí vlně, jejím zpracování a řemeslné tradici, na kterou v Besky navazují. Příjemný půlhodinový rozhovor je k dispozici pro předplatitele.
Zuzka, která manufakturu v roce 2010 zachránila před zavřením, je držitelkou řady prestižních ocenění jako Živnostník roku, Žena roku či Český Goodwill.
Kam se budou vyvíjet AI nástroje? Generátor videí Sora od OpenAI ukazuje další možnosti umělé inteligence, když dokáže na základě jednoduchých promptů vytvořit komplexní, reálně vypadající až minutové FullHD záběry.
Služba je zatím v testovací fázi, v oficiální ukázce už se ale můžete podívat na její výstupy včetně textových zadání, podle kterých vznikly.
Tip pro freelancery s dětmi. Bankovkovi je originální naučný seriál České televize, který vychází z učebnice finanční gramotnosti a jeho cílem je ukázat mladším divákům, jak správně hospodařit nejen s penězi. V jednotlivých dílech se věnuje např. investicím, sestavení osobního finančního plánu nebo srovnání podnikání a zaměstnání. Sledovat můžete online na webu Déčka.
Otto Bohuš zkompletoval svůj velký rozhovor s předními českými profesionály. Třetí a poslední část je zaměřená na umělou inteligenci:
Předchozí dvě části:
Mezi oslovenými jsou mj. Petra Dolejšová, Filip Dřímalka, Madla Čevelová, Broňa Sobotka, Robert Vlach, Michaela Weikertová, Jindra Fáborský, Bohdana Goliášová, Pavel Minář, Hana Jadavan, Jan Řezáč, Lucie Čambálová, Ladislav Zibura, Tomáš Baránek a další.
Tady je naše Otázka týdne:
Jaké zařízení je pro tvou práci klíčové?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Osvětový web Posviť si se rozšířil o novou část otázek „Spokojenější na volné noze“, které zpracoval Robert Vlach ve spolupráci s Michelle Losekoot, která za celým projektem stojí. V pracovním listu, který si můžete zdarma stáhnout a vyplnit, najdete pečlivě vybrané otázky pro zamyšlení nad vlastním podnikáním — pohledem člověka, odborníka a podnikatele. Některé z nich můžete znát i z našich pravidelných Otázek týdne.
„Podnikání na volné noze představuje poměrně náročnou kombinaci tří svébytných rolí: člověk – odborník – podnikatel. Stačí dlouhodobě zanedbat jednu z nich a snadno ohrozíš i ty ostatní, o celku ani nemluvě! Posviť si teď na všechny tři oblasti a třeba tě to přivede k podnikatelskému (p)osvícení – kdo ví?“
Jana Šindlerová nikdy nepřemýšlela o tom, že by ze svého koníčku udělala podnikání. Pletení pro ni byla relaxace. S otázkou, proč své výrobky neprodává, za ní přišel až její přítel.
„Já jsem mu řekla, že se zbláznil, že se to neprodá, nikdo to nebude chtít. Taky jsem se trochu styděla, že jsem jako stará bába, co někam přijede a plete si,“ říká v rozhovoru pro server Podnikatel.cz.
Dnes má Jana vlastní značku a e-shop, kde nabízí ručně pletené čepice, čelenky a šály z peruánské vlny — ty skladové posílá do dvou dnů, na zakázkové si chvíli počkáte, protože jak na webu píše: „Pletu jako o život, ale zase chci, aby mě to stále bavilo.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.