Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 301-310 z celkem 1943 novinek

Kde berete klienty?

Jak freelanceři doopravdy přicházejí k novým klientům? To je výborná otázka, na kterou hledá odpověď rychlý průzkum Eliny Jutelyte z mezinárodní Freelance Business Community s podporou řady partnerů včetně nás a Freelancing.eu.

Vyplnění dotazníku nezabere ani 5 minut.

O podnikání s Jindrou Fáborským

„Smyslem podnikání je přinášení přidané hodnoty na trh.“ Zakladatel Marketing Festivalu a Digisemestru Jindřich Fáborský mluvil o své podnikatelské cestě v nové epizodě podcastu Z podpalubí, který moderuje Karel Dytrych.

Jindra mj. přiblížil zkušenosti ze svých projektů, stejně jako vize a motivace k tvoření nebo pohled na vývoj školství v rámci marketingu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Google Bard AI v Česku

Dnes je ten velký den, kdy k nám byl zaveden… ano, AI nástroj Google Bard, který je přímou konkurencí ChatGPT od OpenAI, je konečně dostupný už i v Česku a českém jazyce! Pro vyzkoušení se stačí přihlásit pod vaším Google účtem (Gmail či Google Workspace).

Tip: Pro úvod do uplatnění umělé inteligence v pracovní praxi koukněte na náš rozhovor s Janem Romportlem, AI newslettery Miloše Čermáka a Elišky Vyhnánkové či Uměligenci Davida Grudla.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

AI prezentace

AI nástroj Gamma by se vám mohl líbit hlavně pokud tvoříte prezentace — na základě zadaného tématu totiž dokáže během krátké chvíle vytvořit dobře vypadající snímky a k tomu rovnou vymyslet i kostru obsahu. Jednotlivé části pak můžete podle potřeby sami nebo ve spolupráci s aplikací ladit a doplňovat.

V základu je zdarma (neomezená verze vychází cca na 350 Kč měsíčně) a vedle prezentace umí tvořit i weby nebo dokumenty.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Co tě vytáčí v podnikání?

Tady je naše Otázka týdne:

Je něco, co tě při podnikání na volné noze vytáčí?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Lajk za milión

Na zajímavý právní případ upozorňuje kanadská BBC:

Farmář Chris Achter dostal od svého odběratele textovku s návrhem smlouvy na dodání 86 tun lněných semínek a prosbou o její potvrzení. Na zprávu dal obratem lajk.

Obchodník s obilím Kent Mickleborough tím považoval smlouvu za uzavřenou a když později farmář semínka nedodal, obrátil se na soud.

Farmář se bránil, že lajkem potvrdil pouze přijetí zprávy a nikoli smlouvu jako takovou. Soudce Timothy Keene ale přihlédl k tomu, že i dříve dělali obchody neformálně a smlouvy si zasílali přes textové zprávy. Obchodníkovi přiznal náhradu 82.000 kanadských dolarů (1,3 miliónu Kč) s poznámkou, že pokrok nezastaví.

Takže pozor na ty lajky, některé můžou přijít fakt draho! 😉

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak na tvorbu obsahu

„Tvorba obsahu mi změnila život i podnikání,“ píše Tomáš Vachuda v nejnovějším, tradičně obsáhlém a nabitém článku na blogu. Tom v textu rozebírá nejčastější bariéry, které lidem brání s tvorbou začít, stejně jako popisuje, jak a kde hledat kvalitní náměty.

„Profík od amatéra se liší v tom, že tím procesem umí chodit rychleji a intuitivněji. A že vidí více krůčků toho procesu. Každopádně i ti nejlepší spisovatelé mají klidně celý tým redaktorů a editorů, kteří jejich texty upravují. Takže buďte v klidu. Dá se říct, že neumějí psát ani autoři bestsellerů. Tak nevyžadujte dokonalost ani od sebe.“

Mimochodem, mezi tipy na inspiraci Tom zmiňuje i několik našich článků a videí Na volné noze, spolu s řadou dalších výborných zdrojů, které sami rádi sledujeme.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Konfucius na volné noze

Víte, že i Konfucius byl svého času na volné noze? Koukněte na obrázek z úžasné starší knihy Komiksová historie světa II. od Larryho Gogicka, kterou jistě seženete v každé dobré knihovně.

Důležitost prázdna (nejen) o prázdninách

Tomáš Sobel vydal úžasnou prázdninovou epizodu o důležitosti prázdna (nejen) v kreativní práci, ve které se zamýšlí nad tím, jak odpočívat a nacházet při tom inspiraci pro další práci.

Tomův podcast Vaše jméno je vaše značka, o jehož pečlivé produkci napsal před časem i článek Podcasty, od nápadu k realizaci, je skutečným fenoménem a nová epizoda je teprve 17. v pořadí:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nástrahy mikropráce

Nemáte problém s mikroprací? Sandra Fillaudeau ji v článku popisuje jako schopnost využít každičkou volnou chvíli dne k práci. V danou chvíli sice může přinášet pozitivní emoce, protože „šetříme čas“, ale z dlouhodobého hlediska tím trpí naše kreativita a mazání hranic mezi pracovním a osobním světem navíc může vést i k růstu stresu a úzkosti.

„Principem mikropráce je snaha vyždímat z každičké volné minuty co nejvíc, být produktivní v každém okamžiku. Proč by to někdo dělal? Většinou za tím stojí ty nejlepší úmysly: Udělat si „náskok“ na druhý den a vyřídit e-maily, které nezaberou moc času, odpovědět na „naléhavé“ zprávy, které přicházejí z nejrůznějších zdrojů…“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí