Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 311-320 z celkem 1137 novinek

Velký výběr novinek za Q4 2022

Novinky ze světa podnikání na volné noze pro vás vybíráme a publikujeme nejen na sociálních sítích, ale i v měsíčním newsletteru. Dan Šácha teď připravil jejich shrnutí za 4. kvartál roku 2022 na videu a v podcastu.

Cíle a závazky na letošní rok

Tady je naše Otázka týdne:

Máš nějaký podnikatelský cíl nebo závazek, kterého chceš v letošním roce dosáhnout?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Benefity dovolené

Dali jste si přes svátky pořádné volno? Jana Bohutínská na serveru Podnikatel.cz nedávno popsala jeho benefity a naopak i rizika zanedbání odpočinku pro fyzické a psychické zdraví — ať už jde o snížení stresu a prevenci vyhoření nebo vystoupení ze zaběhnuté pracovní rutiny.

„Žádná nemocenská prvních 14 dnů. Žádné proplacené sick days. Žádná placená dovolená. To je jedna z okolností typických pro podnikatelky a podnikatele, ať už jsou na volné noze nebo řídí svou vlastní firmu, a to s plnou zodpovědností za svůj byznys a sami za sebe, což je druhá strana svobody. Nejde o stížnost, jen o strohý popis situace. Nikdo pochopitelně nepodniká proto, aby pak brečel, že mu nikdo neproplatí volno. Zřejmě ale také nikdo nepodniká kvůli tomu, aby ‚padal na ústa' a po pár letech dřiny fyzicky i psychicky vyhořel.“

V článku Jana mimo jiné odkazuje i na náš starší průzkum z roku 2015, do kterého se zapojilo 2.300 freelancerů. V jednom z dotazů jsme se volnonožců ptali právě i na to, kolik mají ročně celých týdnů dovolené, kdy nepracují — 35 % tehdy odpovědělo, že jsou to 2-3 týdny.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Švec Zachariáš a jeho řemeslo

„Potřebuju, aby se na mě lidi mohli spolehnout, že to udělám tak, jak jsem řekl. To jsou věci, které nesmíte nikdy porušit, i kdyby vás to mělo stát prodělek. Přes to nejede vlak.“

Další výborný rozhovor z podcastové série Miloše Čermáka, který si můžete ještě před koncem roku poslechnout. Hostem byl tentokrát švec Radek Zachariáš, uznávaný profesionál ve svém oboru, který mluvil mj. o těžkých profesních rozhodnutích, přístupu k zákazníkům a řemesle obecně.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Větrovka na cestách

Pokud rádi cestujete, ať už jako digitální nomádi nebo jen tak relaxovat na dovolenou, mohl by se vám líbit web Petra On The Way PPC specialistky Petry Větrovské, která o svých výpravách píše už dlouho a sdílí hromadu praktických tipů z různých zemí světa — Mexiko, Kanáry, Írán, Německo ad.

„Pracuju jako freelancer, dělám online marketing. To znamená, že kancelář můžu mít kdekoliv, kde je aspoň kousek internetu. V jakékoliv zemi. Úplně stejně jako kdybych byla doma, protože ani v Praze nepracuju z kanceláře, ale nejčastěji buď z obýváku, nebo z kavárny. A tak to taky často dělám — cestuju a při tom pracuju. Přes den nebo večer práce, ve volném čase a o víkendech poznávání okolí. Nepotřebuju coworking, stačí mi plážový bar, kavárna nebo odpočívadlo na dálnici,“ píše na stránkách.

Nedávno Petra mimochodem sepsala i 5 tipů, jak šetří náklady, aby mohla cestovat déle a častěji.

PS: Na videoblogu jsme nedávno vydali záznam přednášky, kde Petra mluvila o tom, jak vytvořila svůj odborný obsahový web Zaklik.cz:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Na cestě → Olomouc

Přijďte s námi strávit příjemné odpoledne v Olomouci prací a navazováním kontaktů s jinými profíky na volné noze — už 5. ledna od 13 do 18 hod. v krásném prostředí coworkingu Vault 42.

Zapojit se můžete také do novoroční debaty o podnikání s Robertem Vlachem.

Účast je zdarma a nemusíte se nikam předem hlásit — stačí zakliknout účast na Facebooku a dorazit v dobré náladě.

Podrobnosti viz Na volné noze Na cestě a krátká videopozvánka:

Moc přírody a internetu

Chystáte-li se příští rok na nějaký tvůrčí záměr, tenhle tip vám přijde vhod: Retreat.cz je klidné pracovní útočiště v Beskydech pro vývojáře, kreativní profesionály, umělce a digitální nomády.

Na svých tvůrčích projektech tam od roku 2015 pracovala už spousta českých freelancerů: mj. Michelle Losekoot a Eliška Vyhnánková, Otto Bohuš, Petra Dolejšová, Karel Dytrych či Pavel a Ivana Minářovi, ale také týmy Twisto či Windy.

Letní prázdniny už jsou plné, ale jinak je na Retreatu ještě volno. Nová sezóna startuje v dubnu.

2 knižní tipy

Nedávno vyšly dvě mimořádné knihy, které si zaslouží čestné místo v knihovničce freelancera:

Tahle kniha vám možná zachrání život je dost bombastický název, ale obsah naštěstí nezklame. Kniha shrnuje to hlavní, co dnes ví věda o lidském zdraví, ve čtivém evidence-based podání. Autorem je oceňovaný vědecký publicista Graham Lawton a vydavatelem Deník N.

Zmrazeno je volné pokračování vynikající knihy Rudý zákon od Billa Browdera. Ten se stal coby nezávislý aktivista a iniciátor tzv. Magnitského zákonů Putinovým úhlavním nepřítelem a nejspíš tak ovlivnil chod dějin. Hle, co dokáže jeden odhodlaný profesionál! Více v nové knize, která se čte líp než lecjaký thriller.

Dobrý start

Audiokniha Freelance Way (aka Na volné noze) je #1 novinkou v kategorii Self-Employed na Amazonu. V celkových prodejích je v kategorii aktuálně druhá.

Podnikatelka Kiki v kinech

Kdybyste si chtěli zpestřit sváteční pohádky, v kinech teď dávají film Doručovací služba čarodějky Kiki (ČSFD 84%) s dabingem i v originálním znění.

Animovaný film od japonského studia Ghibli má podnikatelskou zápletku. Ústřední postavou je totiž mladá čarodějka Kiki, která se vydává do světa na zkušenou, aby se osamostatnila a založila si vlastní živnost. Jakou, to už napověděl název.

PS: Pokud nestíháte kino, Kiki si můžete pustit i na Netflixu.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí