Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 331-340 z celkem 2035 novinek

Děláme to pro děti

Pokud jde o freelancing, Británie je v mnoha ohledech napřed před zbytkem Evropy. Tak například tam existuje celá komunita pro rodiče na volné noze, kteří se snaží nějak skloubit práci a rodinu.

Jmenuje se Doing It For The Kids, v roce 2016 ji založila grafická designérka Frankie Tortora a mj. mají blog, oceňovaný podcast, newsletter, placené členství a mnoho dalšího.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Datové schránky

Tady je naše Otázka týdne:

Jakou máš zkušenost s používáním datové schránky?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Proč AI spasí svět

Pokud se zajímáte o budoucnost a rizika AI, rozhodně by vás neměl minout extrémně diskutovaný a sdílený článek, který napsal Marc Andreessen. Nese název Why AI Will Save the World (neboli Proč umělá inteligence spasí svět) a dost přesvědčivě v něm argumentuje proti obavám, které dnes rezonují ve veřejném prostoru. Jmenovitě jde o těchto 5 rizik:

  1. Pozabíjí AI nás všechny?
  2. Rozvrátí AI naši společnost?
  3. Připraví nás AI všechny o práci?
  4. Povede AI ke zničující nerovnosti?
  5. Budou lidé pomocí AI dělat zlé věci?

Marc Andreessen je softwarový inženýr a podnikatel, jeden z internetových pionýrů. Byl mj. spolutvůrcem prvních úspěšných prohlížečů Mosaic a Netscape. Dnes působí zejména jako technologický investor v Andreessen Horowitz a má značný vliv na politický diskurz. Jeho názory na problematiku regulace AI si můžete poslechnout třeba v nedávných epizodách amerických podcastů JRE či Breaking Points.

V českém prostředí podobně vstřícné postoje vůči adopci AI zastávají například Tomáš Mikolov, Miloš Čermák (viz náš nový rozhovor) či David Grudl (rozhovor s ním vydáme příští týden). Opačný pohled na věc pak výborně vysvětluje Jan Romportl.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

AI vs. překladatelé

Do jaké míry může umělá inteligence nahradit překladatele? V aktuálním rozhovoru na DVTV toto téma přiblížil překladatel Viktor Janiš.

Pokud nemáte možnost sledovat celé video (část je zdarma na Streamu), hlavní myšlenky shrnul Viktor na svém Facebooku, kde mj. píše:

„V debatách o AI v překladu je obzvláště frustrující, že člověk publiku nedokáže vysvětlit to, co vstřebal během studia translatologie a hlavně po desítkách let praxe. Počínaje tak základní věcí jako to, že překlad je složitá socio-lingvistická operace. Že překlad není žádná šifra, která se dá vyluštit, ale pokus přesadit květinku do jiné půdy, nejlépe s celým kořenovým balem. Ten kořenový bal, to je kultura, z níž ten text vyrůstá, tisíce a tisíce konceptů, asociací, okřídlených rčení, idiomů, které jeden národ pokládá za samozřejmé, zatímco druhý jim nerozumí – třeba britský understatement, české „zajdeme na jedno“, Sultán a Tyrl, Charge of the Light brigade, „nežere maso, nepozná vtip“, stiff upper lip.“

Zajímavá je rovněž navazující debata, kterou video vyvolalo — na rozhovor v posledním newsletteru odkazuje publicista Miloš Čermák, který se tematice AI dlouhodobě věnuje a v textu zmiňuje taky některé protiargumenty:

„Viktor se mýlí třeba v tom, že generativní AI nedokáže pochopit ironii či humor. Není to pravda, z mé zkušenosti spíš plyne, že obojí dnes chápe AI lépe než průměrný člověk.“

Ve dvou příspěvcích pak na svém Facebooku celou problematiku blíže komentuje taky vývojář David Grudl, mj. autor výborného webu Uměligence.

Mimochodem, s Davidem jsme natočili výborný (a tradičně pěkně dlouhý) podcast mj. právě o AI. Online bude během následujících dvou týdnů.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Masterclass Roberta Vlacha

Přihlaste se zdarma na anglický online masterclass Roberta Vlacha, spolupořádaný 10. srpna evropskou Freelance Business Community a irskou komunitou The Indie List.

Masterclass bude na téma Game Changers (neboli Převratné změny) a tady je krátký teaser pořadatelů:

„Zlepšení, která mění pravidla hry, jsou pro rozvoj podnikání každého nezávislého profesionála zásadní. Některá jsou výsledkem šťastných náhod, jiná důsledkem našich vlastních rozhodnutí a činů. Všechny však mají společné to, že natrvalo pozvednou naši hru a vynesou nás na volné noze na zcela novou úroveň. Robert Vlach pro tuto mistrovskou lekci vybral ty nejzásadnější momenty a rozhodnutí, které měnily pravidla hry v jeho 25letém působení na volné noze. Ve své prezentaci popíše hluboký dopad těchto událostí na jeho podnikání a povede debatu o možných přínosech takovýchto kroků pro ostatní freelancery. Zkrátka životní přednáška na volné noze!“

Robert Vlach je autorem mezinárodního bestselleru The Freelance Way vydaného v roce 2022 předním světovým vydavatelstvím HarperCollins s překladem do dalších 5 jazyků. Česky kniha vyšla pod názvem Na volné noze u Jan Melvil Publishing a prodalo se jí už přes 20.000 výtisků.

Přihlaste se zdarma na tento masterclass

Miloš Čermák jako kmotr

Miloš Čermák je kmotr, a to rovnou dvojitý!

Ale popořadě:

Miloš je na volné noze jako publicista a standup komik. Napsal přes 30 knih a patří k nejznámějším českým novinářům. Dnes vydává úspěšný newsletter a podcast Jedno procento na Substacku, kde píše mj. o nástupu umělé inteligence. Jeho druhou kariérou jsou standupy v Čermák Staněk Comedy. No a v této epizodě se stal kmotrem hned dvakrát, když pokřtil náš podcast Na volné noze i nové QQ podcast studio Ostrava, kde natáčíme.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Delegování práce

Tady je naše Otázka týdne:

Deleguješ práci i na jiné freelancery?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Milan Kundera na volné noze

Unikátní vhled do života a práce na volné noze světoznámého spisovatele Milana Kundery přináší dvojrozhovor s jeho ženou Věrou Kunderovou z let 1991 a 2019.

Fascinující jsou zejména detaily: Třeba jak spravovala Milanova práva coby literární agentka, jak začínali ve Francii prakticky z ničeho nebo jak jí diktoval některá díla na dovolené. Dlouhé a moc zajímavé povídání!

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kde berete klienty?

Jak freelanceři doopravdy přicházejí k novým klientům? To je výborná otázka, na kterou hledá odpověď rychlý průzkum Eliny Jutelyte z mezinárodní Freelance Business Community s podporou řady partnerů včetně nás a Freelancing.eu.

Vyplnění dotazníku nezabere ani 5 minut.

O podnikání s Jindrou Fáborským

„Smyslem podnikání je přinášení přidané hodnoty na trh.“ Zakladatel Marketing Festivalu a Digisemestru Jindřich Fáborský mluvil o své podnikatelské cestě v nové epizodě podcastu Z podpalubí, který moderuje Karel Dytrych.

Jindra mj. přiblížil zkušenosti ze svých projektů, stejně jako vize a motivace k tvoření nebo pohled na vývoj školství v rámci marketingu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí