Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 331-340 z celkem 1826 novinek

Snyder o tyranii (a Ukrajině)

Svobodné podnikání svobodných jednotlivců je důležitou součástí svobodné společnosti. Avšak demokracie nikdy není v bezpečí před autokraty a tyrany, kteří ji nenávidí více než cokoli jiného.

Proto se významný historik Timothy Snyder rozhodl napsat své zásadní dílo o tyranii, které po vpádu Ruska na Ukrajinu rozšířil do podoby zcela jedinečné audioknihy On Tyranny (Expanded Audiobook Edition Updated with Twenty New Lessons from Russia's War on Ukraine).

Více v audiorecenzi Roberta Vlacha v podcastu Co čtu:

Za poslech stojí také vynikající Snyderovo interview, které nedávno uvolnila americká televize PBS na YouTube:

Podcast pro začínající freelancery

Podcast Remoted je na české freelance scéně výjimečný počin. Náš člen, tvůrce webů Jan Barbořík ho natáčí od listopadu loňského roku a v dosavadních 15 epizodách stihl pokrýt řadu důležitých témat, které oceníte tím spíš, pokud na volné noze začínáte. Je to pohodové a plné osobních zkušeností.

Na webu k tomu Honza píše: „Zveřejněním svých zkušeností chci něco vrátit komunitě lidí na volné noze, která mi pomohla čerpat informace pro mé začátky. Chci pomoct dalším lidem najít odvahu ke vstupu do světa podnikání.“

O podcastu jsme poprvé psali hned ze startu a rádi ho po čase znovu připomínáme. Tady je přehled všech vydaných epizod od nejnovější po nejstarší:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Tomáš Baránek & Brocast

Lifehacker a nakladatel Tomáš Baránek byl hostem nového Brocastu. Byla řeč o zdraví, lifehackingu, osobním rozvoji, technologiích a samozřejmě o knihách z Melvilu.

Celý rozhovor je na Spotify i YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Digitálním nomádem v Japonsku

Je Japonsko ideální země pro digitální nomády? No… Jak se to vezme. Tady je pár postřehů z první ruky.

Číst dál

GPT-4 v ChatGPT Plus

Horká novinka: OpenAI uvolnila napjatě očekávaný model umělé inteligence GPT-4 pro platící uživatele služby ChatGPT Plus v omezené zkušební verzi.

Společnost OpenAI mimochodem nedávno koupila doménu AI.com a každý její nový produkt vyvolává celosvětové pozdvižení. Model GPT-4 nebude výjimkou. Mnozí freelanceři, a zejména ti pracující hlavou jej budou bezpochyby záhy používat jako pracovní nástroj.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Vliv stravy na práci

Tady je naše Otázka týdne:

Má tvůj jídelníček nějaký vliv na pracovní výkon?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak si zlepšit zrak

Pokud pracujete každodenně na počítači, je pro vás dobrý zrak nejspíš zásadní. A právě tomu, jak si zlepšit zrak, byla věnována celá jedna epizoda světoznámého populárně-vědeckého podcastu Huberman Lab nazvaná The Science of Vision, Eye Health & Seeing BetterCo ví věda o zraku, zdraví očí a zlepšení vidění.

Profesor neurobiologie na Stanfordu Andrew Huberman v necelých 2 hodinách přináší ohromující přehled vědeckých poznatků. Vysvětluje, jak zrak funguje a co může každý z nás udělat pro jeho zlepšení a udržení do vysokého věku. Mimo jiné zmiňuje tyto zásady a cvičení:

  • Očím velmi prospívají 2 hodiny denně venku na denním světle. Po 90 min. práce by ideálně mělo následovat 30 minut venku, což Huberman zmiňuje i jinde jako vysoce funkční rozvrh.
  • Lidé přilepení k obrazovkám se málo dívají do dálky. Pobyt venku je na to ideální, ale i při práci na počítači je zdravé vykouknout ven do dálky aspoň co 30 minut, byť třeba jen krátce.
  • S vyšším věkem klesá schopnost očí zaostřovat do blízka či dálky. Schopnost akomodace se však dá udržet nebo dokonce i zlepšit zaostřovacím cvičením (pár minut denně).
  • Zdraví očí prospívá sledování pohybujících se předmětů. Venku je takových příležitostí hodně, ale může jít třeba i o sledování míčových her naživo. Toto cvičení tzv. smooth pursuit stačí provádět párkrát týdně 5-10 minut.
  • Některé suplementy (lutein, zeaxanthin) mohou zrak posílit nebo zpomalit jeho ochabování. Jejich uplatnění ale zjevně není tak univerzální jako u výše uvedených zásad péče o zrak.

Pokud vás téma zajímá, poslechněte si celou epizodu na Spotify či YouTube, kde jsou k dispozici anglické i španělské titulky:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Clarksonova farma 2

Pokud jste si oblíbili úžasný seriál Clarksonova farma, který vysílá Amazon Prime, určitě vás potěší, že po dvou letech vyšla 2. série, která je i podle recenzí minimálně stejně povedená (ČSFD 96 %). A možná už jste ji dokonce stihli celou zkouknout.

V tomhle osmidílném dokumentu můžete opět sledovat Jeremyho Clarksona, tvůrce a moderátora populárních pořadů Top Gear a The Grand Tour, který se pustil (coby naprostý amatér) do farmaření na volné noze — kolik nejen podnikatelských nástrah to s sebou přináší, ukázala názorně už první řada. Je to poučné, napínavé, frustrující a opravdu zábavné.

Představu si můžete udělat z traileru:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky je povedený seriál ČT Art, ve kterém Kamil zpovídá známé české hudebníky, z nichž většina je (nepřekvapivě) na volné noze.

Nechybí David Koller, Lucie Bílá, Radek Pastrňák, Roman Holý, nebo třeba vynikající díl, kde Vlasta Redl vysvětluje, proč potřebuje ticho ke vzývání múz — podobně o tom ostatně mluví Marian Friedl v našem novém rozhovoru.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Japonsko: Seniorní podnikatelé

Dan Šácha korespondenčně z Japonska:

Japonsko je země starých (i podnikatelů). To není posměšek ani nadsázka, ale statistický fakt. Vždyť jen lidí nad 100 let zde žije přes 90 tisíc. Vnímám to prakticky každý den, protože jsou to překvapivě hlavně starší lidé, se kterými se dávám do řeči — častokrát na jejich popud.

  1. Když jsem do Japonska přiletěl před téměř 10 roky poprvé, hned po pár hodinách mě oslovil pán v důchodu, který se na stará kolena začal učit anglicky, aby mohl komunikovat s cizinci, co přijíždějí do jeho rodného města. Pozval mě na oběd a mimo jiné hodně lámanou angličtinou řekl, že když mu to půjde, začne jazykové znalosti předávat i kamarádům. Že by se z něj stal na stará kolena lektor na volné noze? To už bohužel nezjistím, ale rád si to představuju.
  2. Při druhé cestě jsem si hned za domem našel oblíbený stánek s plackami, který si otevřela snad osmdesátiletá babička. Její kuchařské umění bylo očividně vyhlášené široko daleko, protože kdo prováhal první minuty, toho čekalo čekání. Jelikož jsem byl po nějaký čas stálým a na poměry té části města zřejmě i výrazným zákazníkem, neváhala na mě vždy už z dálky mávnout. Jsem si jistý, že svůj drobný byznys vede s elánem dodnes. Když zbyde čas, zajdu se tam podívat.
  3. Napotřetí se moje cesta zkřížila s Kindži Nakamurou, umělcem prodávajícím krásné pohledy svých maleb v malém bambusovém hájku na západní straně Kjóta. Do vlastní tvorby se naplno pustil až ve 48 letech (předtím působil v advokátní kanceláři). Když jsme se v roce 2018 potkali, bylo mu lehce přes sedmdesát. U zákazníků, kteří se s ním dali do řeči, si obvykle přímo do mapy poznačil, odkud pocházejí. Mezi Čechy jsem zdaleka nebyl první. I když jsem neměl v plánu nakoupit, nakonec jsem v batohu odnášel sedm malých obrázků. Byznys pomohla uzavřít jeho pozitivní energie. Snad ji budu mít v jeho věku minimálně stejně tolik.

Stárnoucí populace a dlouhověkost představuje pro Japonsko samozřejmě řadu problémů, ale čistě pohledem běžného dne mě podobná setkání a oddanost řemeslu nebo odhodlání k životní změně i s tolika „křížky“ vždy obrovsky motivovala. A bavila.

O to zvědavější jsem, jaký příběh na mě čeká tentokrát…

PS: Kdo je na této fotce asi uhodnete i bez dalšího vysvětlování.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí