Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 341-350 z celkem 2000 novinek

Work-Life-Travel balance

Říkali jste si někdy, že byste cestovali po světě jako digitální nomádi v karavanu? Náš člen, webdesignér Víťa Válka to takhle s rodinou dělá už řadu let. Jak na cestách řeší vzdělávání dětí nebo jak to má s pracovním režimem přiblížil v aktuálním rozhovoru:

„Jediné, bez čeho se neobejdu, je počítač. Dál si na grafiku vozím externí monitor a žena pro tisk školních pomůcek příruční tiskárnu. Klíčový je ale stabilní internet. Dříve byl jen v kempu, hotelu či restauraci nebo s lokální sim kartou. Dnes si bereme svůj roamingový tarif po Evropě a ten je pro dva pracanty a dvě školačky dostatečný. Ještě se hodí mít sluchátka, která izolují okolní zvuky.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Peněžní deníky

Money Diaries je britská série příběhů na webu Refinery29 pro mladé ženy. Ukazuje, kolik vydělávají různé profesionálky, jak přemýšlejí o penězích, za co je utrácejí a na co šetří. Příběhy některých oslovených freelancerek jsou docela podnětné, například:

Mnohé respondentky si stěžují na nejistotu a nestabilitu svých financí. Tato stránka jejich práce na volné noze se zdá být neustálým bojem o nalezení rovnováhy v měnícím se tržním prostředí, zároveň s placením účtů, půjček a dalších věcí. Hodně realistický pohled na věc!

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Co tě dokáže vytočit

Tady je naše Otázka týdne:

Co tě v rámci tvého oboru dokáže zaručeně vytočit?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Status umělce v 5:59

Tzv. status umělce pro nezávislé tvůrce a profesionály v kultuře byl hlavním tématem nové epizody zpravodajského podcastu Lenky Kabrhelové 5:59 nazvané Důstojné pracovní podmínky v kultuře: Pomůže status umělce?

Jejím hostem byl kulturní redaktor Seznam Zpráv Jonáš Zbořil, který kromě velmi srozumitelného úvodu do celé problematiky poukazuje na dvě věci:

  1. Konkrétní návrh ještě není k dispozici, takže veřejná diskuse se zatím nese spíše v obecné rovině.
  2. K zavedení statusu umělce se Česko zavázalo a dostane na něj miliardy z EU, proto by bylo smysluplné na něm spolupracovat způsobem, jakým to udělali např. ve Španělsku.

Chystaná novinka má ovšem i své kritiky. K těm nejznámějším patří herní designér Daniel Vávra, který o ní pro Echo24 říká:

„Vnímám to tak, že lidé, kteří se nedokážou uživit tím, čím by chtěli, chtějí, aby jim ostatní lidé platili jejich koníček.“

Další argumenty pro a proti zmiňuje v 5:59 dobře připravený Jonáš Zbořil:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

#4 Lucie Šimůnek

Prázdninový cestovatelský speciál je zde!

Lucie Šimůnek je cestovatelka na volné noze. Uspořádala 13.000 km dlouhou expedici v tuk-tuku napříč Jižní Amerikou, podnikla dvě cesty kolem světa a natočila desítky reportáží pro Objektiv ČT.

Sleduje na našem podcastu a YouTube:

Milostivé léto pro OSVČ

Poslanci před několika týdny schválili pokračování oddlužovací akce nazvané Milostivé léto III, která tentokrát cílí především na podnikatele — týká se totiž odpuštění dluhů u správy sociálního pojištění, finančního úřadu a celní správy.

„O vymazání dlužných částek půjde žádat od 1. července do 30. listopadu. Podmínkou je, že žadatelé nejdřív uhradí původní dluh, který na odvodech, daních či pokutách nezaplatili. Odpuštěn jim pak bude zbytek,“ píše Kateřina Hovorková v článku, kde přibližuje další parametry akce včetně toho, jak o odpuštění dluhu požádat.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Na cestě: momentky z Plzně

Koukněte na Facebooku na momentky z našeho včerejšího setkání Na cestě v Plzni — v krásném coworkingu Strom Offices 💚

Moc díky vám všem, kdo jste dorazili na tohle nezapomenutelné setkání, za účast i výbornou debatu o podnikání, a Stromtýmu za vřelou pohostinnost a spolupráci!

Koukněte na shrnutí jarní šňůry setkání Na cestě, kterou tento meetup završil. Budoucí pozvánky najdete v našem newsletteru.

Šílení korektoři o stylistice

Náš člen, korektor a copywriter Dalibor Behún vydává společně s bratrem Petrem novou knihu Pište čtivě a srozumitelně, kterou ocení i freelanceři.

Titul částečně navazuje na úspěšnou prvotinu Pište správně česky – poradna šílených korektorů a mj. vás postupně naučí psát tak, aby vaše texty byly pro čtenáře přístupné a užitečné.

V anotaci se mj. píše: „Všichni občas píšeme text, na kterém záleží. Někdy jde o komunikaci s klienty, jindy o texty na vlastní webovky, do blogu nebo na sociální sítě. Někteří z nás ještě studují a jejich denním chlebem je psaní různých esejů a akademických prací. Jiní zase v práci píšou dokumentaci, obchodní podmínky, návody či pokyny. Ať už jste na tom vy osobně jakkoli, určitě chcete, aby vaše texty byly nejen reprezentativní, ale i srozumitelné, čtivé a přehledné. Tahle publikace vám v tom pomůže. Nejsou to skripta pro jazykové odborníky, ale normální, lidsky napsaná knížka, která vám jednoduchou a vtipnou formou vysvětlí základní principy stylisticky učesaného a srozumitelného textu.“

Kniha vychází v pondělí 26. června a s kódem „pisuspravne20“ se dá v předprodeji pořídit s 20% slevou.

Prostředí pro práci

Tady je naše Otázka týdne:

V jakém prostředí se ti pracuje nejlépe?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kreativci o cenotvorbě

Tom May napsal pro Creative Boom článek o tom, jak kreativní profesionálové stanovují své ceny — jestli dávají přednost hodinové nebo denní sazbě, případně, jak s cenou průběžně pracují a jaké faktory u nové spolupráce zvažují.

Tom v textu zdůrazňuje i jiné, dobře známé poučky, že je např. na začátku dobré udělat si průzkum trhu a pobavit se o cenách s kolegy v oboru. Jak vyplývá z příkladů od freelancerů, kteří do článku přispěli, sazby se mezi nimi poměrně liší (od 30 liber za hodinu až po 1875 dolarů za den).

„Jakmile si stanovíte ceny, je důležité držet se svého a nenechat se přemlouvat. Zároveň je však dobré zachovat si určitou flexibilitu. Mnoho freelancerů je ve skutečnosti ochotno trochu slevit, když přijde ten správný projekt.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí