Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 371-380 z celkem 2035 novinek

Na cestě: momentky z Liberce

Koukněte na Facebooku na pár momentek z našeho včerejšího setkání Na cestě v Liberci — v krásném coworkingu podnikatelského inkubátoru Lipo.ink 💙

Moc díky vám všem, kdo jste dorazili na tohle nezapomenutelné setkání, za účast i výbornou debatu o podnikání, a týmu Lipo.ink za vřelou pohostinnost a spolupráci!

Naši jarní šňůru setkání Na cestě završí 20.6. meetup v Plzni a pozvánky najdete vždy i v našem newsletteru.

BYZNYScast: Robert Vlach

Robert Vlach byl hostem zatím nejdelší epizody BYZNYScastu Dana Tržila. Řeč byla o podnikání na volné noze. Jak jinak!

Ale pozor: První hodinová část je volně k dispozici na Spotify i YouTube, kde končí položenou otázkou — a právě na ni (i mnohé další) pak najdete odpověď v druhé hodince, která je k dispozici pro Danovy předplatitele na Pickey.

Dan Tržil je přední český expert na téma podcastingu, zakladatel portálu České podcasty a producent řady úspěšných klientských i autorských podcastů, jako je Proti proudu či nový BYZNYScast. Nejlepší rozhovory vydal v knize Proti proudu.

Robert Vlach je podnikatelský poradce, zakladatel portálu Na volné noze a autor mezinárodního bestselleru The Freelance Way vydaného v roce 2022 předním světovým vydavatelstvím HarperCollins s překladem do dalších 5 jazyků. Česky kniha vyšla pod názvem Na volné noze u Jan Melvil Publishing a prodalo se jí už přes 20.000 výtisků.

Dr. Hack Tomáše Baránka

Další z cenných tipů Tomáše Baránka — v rámci svých krátkých příspěvků upozornil na plugin ChatFast, který dokáže čtenářům např. vašeho blogu odpovídat na dotazy z jeho obsahu. Otestovat si to můžete rovnou na tom Tomově, kam plugin nasadil.

„Dr. Hack (jak jsem digitálního pomocníka pojmenoval) nyní odpoví na vaše dotazy z obsahu blogu – můžete se ptát česky, slovensky, anglicky, jak je libo. Občas samozřejmě zamlží, spojí dvě věci dohromady, ale jinak je často lepší než běžné hledání (Search), protože nativně zvládá synonyma či alternativní pojmy, jako odpověď dává dohromady celé věty a myšlenky a dokáže více zdrojů z blogu i sumarizovat atd. Když požádáte, aby odkázal na konkrétní články, nabídne vám i URL adresy k prokliknutí.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak pomáhat na Ukrajině

Jak pomáhat lidem, kteří bojují za svobodný svět?

Každá pomoc se počítá a pomáhat může každý, shodují se zakladatelé projektu Válka online Pavel Houba a Honza Tofl v nově zveřejněné závěrečné části dlouhého 4hodinového rozhovoru s Robertem Vlachem o tom, jaké formy proukrajinské pomoci podporují a proč. Projekt na pomezí občanské publicistiky a OSINTu rozvíjí s kamarády jako bokovku při zaměstnání, na volné noze…

Nejlepší doporučení

Tady je naše Otázka týdne:

Které písemné doporučení od klienta ti udělalo největší radost?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Status umělce

Umělci na volné noze představují v rámci trhu práce zcela svébytnou profesní skupinu. A právě někteří z nich dnes stávkovali před ministerstvem kultury za důstojnější podmínky pro výkon uměleckých profesí a zejména zavedení tzv. statusu umělce.

Pro kontext je třeba dodat, že profesionálové v kultuře a umění řeší trochu jiné problémy než jiní kreativci na volné noze, jako jsou grafičtí designéři či copywriteři, o influencerech a digitální ekonomice tvůrců ani nemluvě!

Typicky jde o pracovníky napojené na různé kulturní instituce, filmovou či jinou produkci, běžná vydavatelství apod. Mnozí mají formálně statut OSVČ, ale za podnikatele se nepovažují a výkonem práce se reálně blíží zaměstnancům, ovšem bez zaměstnaneckých jistot. Hodně to někteří pocítili zejména během covidu.

Mimochodem, o živobytí umělce na volné noze mluvil bez příkras hudebník Marian Friedl v našem letošním rozhovoru:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Miloš Čermák o AI

AI je teď všude, ale dobré zdroje pro laiky v češtině aby pohledal. Jedním z nejlepších je týdenní AI audit na blogu/newsletteru Jedno procento Miloše Čermáka, který vtipně a s erudicí předního publicisty přibližuje překotné dění v AI.

Placený odběr vyjde na $5/měsíc či $30/rok (~660 Kč) a Miloš už má několik set předplatitelů. V newsletteru také vypisuje AI workshopy pro veřejnost. Pro profesionály pak pořádá se svou ženou Sentou Čermákovou nadupané otevřené školení Umělá inteligence: Klíč ke kreativitě a efektivitě.

Milošovo psaní o AI řadíme vedle Uměligence Davida Grudla, PickAI newsletteru Elišky Vyhnánkové a online aktivit Honzy Romportla (viz náš rozhovor) k nejlepším počinům českých freelancerů na téma AI. Miloš píše o IT celý svůj profesní život a na čtivosti jeho AI newsletterů je to obrovsky znát.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Ručně malované cedule

Daniel Plavecký po škole cestoval a konkrétně v Portugalsku ho nadchlo, jak vypadají výlohy a cedule na restauracích, kavárnách, lékárnách a malých rodinných podnicích. Začal se proto zajímat o to, jak jsou namalované, jak komunikují s místem nebo jak odkazují k domu, na kterém byly umístěné. Tato zkušenost ho přivedla k řemeslu písmomalířství — učil se a experimentoval.

Dnes sám pořádá workshopy a v Praze má studio, kde tvoří ručně malované cedule, tabule a vývěsní štíty. Jak vypadala Danova cesta nebo kdo je jeho typický zákazník, popsal nedávno v příjemném rozhovoru pro magazín Doklidu.

„Porovnejte si fotku ulice Milady Horákové z třicátých let s dneškem. Tenkrát si uzenář neřekl, že si ceduli udělá sám. Nesedl si k počítači, aby našel písmo, které se líbí jemu osobně, bez jakékoli znalosti typografie. On to chtěl mít opravdu pořádně a pečlivě udělané, protože věděl, že vývěsní štít je první věc, kterou člověk na ulici vidí. Že jde o první kontakt se zákazníkem. Proto do ní investoval a nechal si ji namalovat od profesionála.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Aby vás zákazníci nezapírali

Finmag vydal v rámci projektu Podnikavé Česko článek Roberta Vlacha o tom, co dělat, aby vás zákazníci nezapírali. Naráží v něm na problém, který se týká mnoha věčně nestíhajících profesionálů:

„Po letech pokusů–omylů (těch hlavně) jsme našli moc šikovného hodinového manžela. Když se mě ale někdo cizí zeptá, jestli bych o nějakém nevěděl, radši mlčím. Proč? Protože je sice schopný a levný, ale zároveň věčně nestíhá. Kdybych ho ještě začal nazdařbůh doporučovat, mohl bych si rovnou začít hledat náhradu. Viděl jsem to mockrát. Když má například firma důležitého dodavatele služeb, který je na volné noze a už jen taktak stíhá, začnou k němu přistupovat jako ke vzácnému zdroji.“

Článek přináší střízlivý, ale zato praktický pohled na to, jak přistupovat ke klientům, aby vás zkrátka nezapřeli a naopak doporučovali, kudy chodí.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Nižší odvody pro zelenáče

V návaznosti na představení vládního konsolidačního balíčku Dan Morávek na serveru Podnikatel.cz v článku přiblížil změnu týkající se zvýšení minimálních záloh na sociální pojištění pro OSVČ.

V textu mj. upozorňuje na to, že pro začínající podnikatele mají v prvních dvou letech od startu podnikání zůstat vyměřovací základy stejné, tedy na 25 % průměrné mzdy.

„OSVČ, které začnou podnikat, budou mít v prvních dvou letech své činnosti stejné zálohy jako doposud. Zatímco ostříleným podnikatelům vzroste minimální vyměřovací základ až na 40 % průměrné mzdy, pro nováčky zůstane na úrovni 25 %.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí