Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 351-360 z celkem 1134 novinek

Vyladěné osobní IT

„Abyste se mohli soustředit na svoje řemeslo, kreativu, nesmí vás nic brzdit,“ uvádí zkušený ilustrátor Michael Petrus svou nabušenou přednášku z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO o tom, jak si na volné noze vyladit své osobní IT a nastavit systém, který vám pomůže dělat každodenní práci efektivněji.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Freelancer roku

Britové mají spoustu pěkných tradic a jednou z nich jsou dozajista Freelance Awards — ceny pro nejlepší freelancery udělované každoročně britskou asociací nezávislých profesionálů IPSE.

Vítěze vybírá docela malá 3členná porota z finalistů v 8 kategoriích: Freelancer roku, Mladá krev, Freelance projekt, Nováček, Zdravá práce, OSVČ dodavatel a Freelance komunita (volně přeloženo).

Letošní výsledky budou vyhlášeny už 23. listopadu v Londýně.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Svoboda podnikání

U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii 17. 11. připomíná Jana Bohutínská na serveru Podnikatel.cz, jak strašně důležitá je svoboda pro nás podnikatele a že přemíra plánování a závazků ji může snadno omezit.

„Jestliže plán v určitém smyslu omezuje svobodu, má cenu si klást takové cíle a takové akční plány, které podnikateli či podnikatelce skutečně dávají smysl,“ píše Jana a doporučuje udělat si jednou za čas jakýsi audit podnikatelské svobody ✌

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak na datovku

Jak jsme nedávno připomínali, od nového roku 2023 se všem OSVČ zřídí datové schránky pro elektronickou komunikaci zejména s úřady. Řada podnikatelů je tak bude využívat vůbec poprvé. Server Lupa.cz k tématu včera vydal úvodní text z chystané série článků Jak na datovku, která bude zaměřená především na nové uživatele — tedy jak datové schránky používat.

„Chceme datovky a důsledky plynoucí z jejich používání představit těm, kteří informačním technologiím zrovna dvakrát neholdují, a přesto se jim povinné zřízení datové schránky už za několik týdnů nevyhne,“ píše v úvodu autor textu Martin Drtina.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Bavte se o penězích

Selma Franssen razí důležitou myšlenku ve svém článku Víš, kolik vydělávají tví kamarádi na volné noze? pro belgický newsletter The Friendly Freelancer:

„Lidé, kteří ví, kolik vydělávají druzí, častěji vyjednávají o vlastní odměně. … Pokud se freelanceři nebaví mezi sebou o penězích, mohou nesprávné domněnky žít dál.“

Jinými slovy, je velmi přínosné probírat peníze, ceny a odměny s jinými freelancery pro správné pochopení tržní reality. Selma dává k dobru několik tipů jak na to včetně jednoho pro ty, kterým je méně příjemné diskutovat s kolegy o svých příjmech:

„Najděte si nějakého parťáka, se kterým můžete v pohodě probírat nějaká čísla.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Ranní motivace

Tady je naše Otázka týdne:

Co tě ráno před prací nejvíce nakopne?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak vydat vlastní knížku

Matador českého internetu Petr Pixy Staníček o psaní knih rozhodně něco ví. Ty odborné napsal hned tři a pomohly už mnoha novopečeným webdesignérům.

V novém článku Jak vydat vlastní knížku teď na nedávno obnoveném blogu Pixynergia sdílí vše podstatné k tématu, a že toho není málo! Popisuje problémy a nástrahy, na které mohou autoři cestou natrefit, a okrajově zmiňuje i nás freelancery — moc díky za to 💙

„Nejlepším zdrojem pro všechny ty redaktory, korektory, ilustrátory, fotografy a grafiky je komunita freelancerů, tedy lidí pracujících na volné noze a nabízející jednorázově své služby do projektů pro lidi jako vy. Skvělým místem je portál NaVolneNoze.cz, kde najdete stovky takových »volnonožek« všech možných profesí i s referencemi jejich prací. Já jsem si svou skvělou ilustrátorku dětské knížky i jazykové korektory našel právě tady.“

Poznámka: V našem blogu najdete k tématu články Jak se dělá e-book (Michal Kašpárek, 2014), Vydejte si knihu vlastním nákladem (Miroslav Pošta, 2017) a Jak jsem psal knihu (Robert Vlach, 2017).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Na férovku o vyjednávání

Na volné noze vyjednáváme pravidelně všichni, třeba o nových zakázkách nebo ceně své práce. A Petr Pouchlý v téhle výborné přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO shrnul, jak k vyjednávání obecně přistupovat a na co si dát pozor. Hned na úvod mimochodem zmiňuje: „Dobrá zpráva pro vás veskrze je, že drtivá většina lidí se chce domluvit.“

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

FreeMe

FreeMe je nový sympatický projekt zaměřený na podporu rozjezdu freelance podnikání prostřednictvím eventů, osobních koučů či připravovaných videokurzů.

Společně — na volné noze — jej tvoří videomaker Jiří Vacek, designérka Pavla Julia, copywriterka Zuzana Veselá, online marketér Patrik Bican a koučka Ivana Vacková. Hostem prvního setkání byl mj. náš člen, videotvůrce Robert Marek.

Čím víc takových podnikatelských freelance komunit v Česku bude, tím líp. Fandíme a držíme palce!

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Attenborough: Život v éteru

Life on Air: Memoirs of a Broadcaster je vynikající kniha, ve které světoznámý britský přírodovědec David Attenborough popisuje svou profesní dráhu od úplných začátků, kdy pracoval v nakladatelství a posléze nastoupil jako producent do BBC. Přírodovědné pořady přitom v té době, zkraje 50. let, teprve vznikaly — a jak Attenborough zmiňuje, nejednou to bylo s využitím metody pokus-omyl. Technika byla jednoduchá a procesy se teprve ladily.

Tahle kniha je rozhodně jeden z těch poutavých memoárů, který vám přiblíží zákulisí vysílání a hlavně několik dekád trvající kariéru skutečně výjimečného profesionála, jeho první expedice do světa a obecně přístup k práci. Od vystupování před kamerou Attenborougha mimochodem z počátku odrazovali, protože měl prý příliš velké zuby.

Skvělý je pak Life on Air hlavně v audioverzi, kterou Attenborough celou sám načetl. V češtině tento konkrétní titul dostupný bohužel není, nedávno ale vyšla v překladu podobná Attenboroughova kniha Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí