Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 351-360 z celkem 1826 novinek

Nejzazší moment pro zdražování

Dominika Špačková na svém blogu sdílí pravidelně krátké články k podnikání a mezi nimi i řadu postřehů k cenotvorbě — ať už jde o vyjednávání o ceně nebo třeba naceňování podle hodinovky.

Nedávno se Dominika např. věnovala tématu zdražování a proč se nevyplatí nechávat ho na poslední chvíli:

„Každé zdražení stávajícím klientům je nepříjemné. Nechce se vám do toho a často můžete mít strach z toho, že klienti utečou. Proto jako podnikatel zdražování posouváte na nejzazší možný moment. Tedy na moment, kdy nestíháte práci, jste dlouhodobě přetížení. Najednou v zoufalství klientům zdražíte. Zdražit už musíte, protože situace je neudržitelná. Vy jste ovšem zároveň ve stresu a ve stresu člověk nemá vždy nejlepší rozhodovací kapacitu.“

Mimochodem, články můžete odebírat i ve formě newsletteru.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

AI „detektor lži“

S rozmachem ChatGPT a dalších AI nástrojů pro generování obsahu roste obava, že texty vytvořené umělou inteligencí budou předkládány například jako školní práce, odborné články, coby výstupy v copywritingu, případně využívány k vytváření falešných zpráv nebo dezinformačních kampaní apod.

V důsledku toho vznikají nástroje, jejichž cílem je odhalit texty falešně prezentované jako napsané člověkem — například AI Text Classifier od tvůrců ChatGPT z OpenAI nebo bezplatná služba AI Writing Check. Tyto nástroje nejsou zcela spolehlivé, ale je to dobrý začátek.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Britští freelanceři

Britská asociace IPSE vydala svůj výroční report za rok 2022, který pokrývá britské freelancery i OSVČ. Je to zajímavé čtení.

Britská freelance ekonomika je stále soustředěná v oblasti Londýna a jižní Anglie, zatímco Severní Irsko zaznamenalo meziroční pokles. Britské freelancery evidentně trápil růst inflace (polovina je přesvědčena, že s ní nedokáže udržet krok) a přísná regulace trhu práce IR35 (ta má preventovat švarcsystém, ale zároveň komplikuje podnikání).

„Freelanceři jsou podskupinou OSVČ pracující ve třech nejvyšších kvalifikačních kategoriích (SOC1 až SOC3). Tam patří vysoce kvalifikovaní manažeři a řídící pracovníci, odborníci, experti, podpůrné a technické profese, včetně řady povolání od právníků, účetních, lékařů a vědců po publicisty a designéry. Ve Spojeném království nyní pracuje 1,9 milionu freelancerů, což je o 1 % více než v roce 2021. Počet freelancerů v poměru k celkovému počtu OSVČ zůstal na úrovni 46 % — stejně jako v roce 2021.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Cenotvorba pro začátečníky

„Není nic krásnějšího v byznysu, než posílat fakturu.“ Tradičně upřímná a hlavně komplexní přednáška o cenotvorbě z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO od Petra Pouchlého, kterou ocení hlavně začínající freelanceři.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

„Jsem plně vytížen/á“

Jedním z nejlepších způsobů, jak říci ne jako nezávislý profesionál, je určitě věta: „Jsem plně vytížen/á.“

Jak poznamenal Oliver Burkeman v nedávném vydání newsletteru The Imperfectionist, tato věta je stejně silná jako zdvořilá:

„[Tato fráze] může vyhrát cenu v dlouhotrvajícím hledání správného spojení slov, jak říci ne na žádost o váš čas – aniž byste ponechali prostor pro manévrování, ale také aniž byste byli vůči žadateli zbytečně nepříjemní. … Je to silnější než pouhé konstatování, že toho máte momentálně hodně, což ponechává možnost přidat něco dalšího. Ale také to přebírá zodpovědnost za situaci; neznamená to, že požadavek druhé osoby má nízkou hodnotu, jen že můj rozvrh je náhodou plný.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Podnikatelský fuckup

Tady je naše Otázka týdne:

Jaký byl tvůj nejlepší podnikatelský fuckup, o který se můžeš podělit?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nároční klienti

Jednání s náročnými klienty je součástí práce na volné noze. Pokud je zvládáme dobře, dělají z nás lepší a kompetentnější profesionály, což je často zřejmé až při zpětném pohledu: Jednání s klientem, které byste jako začátečník považovali za obtížné, může být po získání více zkušeností poměrně snadné.

Některé základní strategie pro začínající freelancery, jak jednat s náročnými klienty, jsou uvedeny v článku, který napsal Joseph Russell pro Worksome:

  1. Ujistěte se, že jsou očekávání obou stran jasná (a sepsaná)
  2. Nastavte si pravidla komunikace
  3. Dohodněte se na platebních podmínkách ještě před zahájením práce
  4. Ozvěte se, když věci nefungují
  5. Pokud je to možné, zaznamenávejte si rozhovory, hlavně v souvislosti s většími změnami
  6. Poznejte, kdy spolupráci ukončit
Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Daňové přiznání nemusí jít přes datovku

S pomalu se blížícím termínem pro podání daňového přiznání za rok 2022 Daniel Morávek na serveru Podnikatel.cz upozorňuje, že i když už máte datovou schránku, daňové přiznání nemusíte podávat právě skrze ni.

„Klidně lze využít online finanční úřad, do kterého se lze přihlásit třeba prostřednictvím bankovní identity, či jiný způsob elektronického podání. Kdo navíc datovou schránku ještě nemá zpřístupněnou, může podat daňové přiznání v papírové podobě.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak říkat ne.

Je pro vás náročné říkat lidem „ne“? Nebojte, bojujeme s tím všichni. A v této sbírce 31 šablon se můžete podívat, jak se dá říci ne v různých situacích — ať už se to týká nového projektu, pozvánky na schůzku nebo třeba účasti na nějaké akci. Ve výběru jsou i ukázky reakcí známých osobností jako Naval Ravikant, Tim Ferris nebo James Clear.

Většina z nich představuje poměrně zdvořilé a přátelské způsoby odmítnutí nabídek, pozvání apod. Výjimkou je snad jen tato odpověď Steva Jobse jménem PR týmu společnosti Apple: „Prosím, nechte nás na pokoji.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Midlanceři & Midlancing

Slyšeli jste někdy o midlancerech či midlancingu? Tato neobvyklá slova se v zahraničí používají již nějakou dobu. Označují atypické pracovní uspořádání někde mezi prací na volné noze a běžným zaměstnáním, jak vysvětluje v krátkém článku Anna Janssens:

„Jako midlancer pracujete nezávisle, ale jste vázáni na midlancingovou agenturu. To znamená, že nejste OSVČ, ale máte status zaměstnance. Výhodou midlancingu je, že dostanete mnoho různorodých zadání, na kterých můžete pracovat. A díky tomu je vaše práce velmi rozmanitá.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí