Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Přidala se k nám profesionální fotografka Evka Neuman
Evka se specializuje na portréty a propagační fotky: „Dokážu zachytit to, na co si nejde sáhnout. Duši, atmosféru, genius loci a také emoce.“ Půl dekády dodávala oficiální propagační fotografie městu Praha, několik let fotila projekty s Michelle Losekoot a spolupracovala se známými osobnostmi, firmami a značkami jako Royal Spa, Impact Hub, TEDx Woman, Amenity Resorts, Czechitas a další.
⭐ Jste na volné noze a snažíte se odvádět špičkovou práci? Přidejte se k nám, ať vaše hvězda svítí ještě víc!
Tady je naše Otázka týdne:
Jak často a kam zálohuješ data?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Cenotvorba pro kreativce – náš člen, výborný český ilustrátor a art director Michael Petrus nedávno sdílel záznam přednášky na UMPRUM, kde shrnul zkušenosti ze svých 12 let na volné noze a detailně rozebral téma cenotvorby od stanovení vlastní ceny přes hodnotu práce až po vyjednávání s klienty.
Video je dlouhé (bezmála 3 hodiny) a zvuk si budete muset zesílit, obsah za to ale stojí. Zvlášť pokud podnikáte v kreativních oborech.
„Řemeslo je míň než 50 % úspěšnosti,“ říká mj. a klade důraz na další aspekty podnikání, jako schopnost umět se prodat, spolehlivost, ad.
Ondřej Ilinčev napsal článek, ve kterém rekapituluje svých 25 let na volné noze. Vše přehledně rozepsal do 9 doporučení:
Na závěr Ondřej připomněl i svůj rozhovor pro náš podcast:
P.S. Někdy si pusťte i Ondrovu skvělou přednášku Návyky profesionálů a 11 chyb při jednání s klientem na našem podcastu:
Umělá inteligence je aktuálně mezi freelancery velmi diskutované téma. Poměrně málo se ale mluví o riziku, které představuje. To popisuje Toby Ord v knize Nad propastí (angl. The Precipice) o existenčních rizicích a budoucnosti lidstva.
Obecnou umělou inteligenci Ord líčí jako jedno z největších rizik, kterým bude lidstvo v následujícím století čelit. Sám je stoupencem efektivního altruismu, takže se snaží čtenáře v závěru knihy motivovat, aby se v rámci své profese zapojili do prevence této a dalších významných hrozeb.
Pokud pracujete v IT nebo vás zajímá budoucnost AI, tahle kniha by vás neměla minout. Viz také krátká audiorecenze:
Míváte online hovory v rušném prostředí? Dan Gamrot nedávno sdílel tip na nástroj Krisp, který dokáže pomocí AI efektivně odstranit nežádoucí zvuky v pozadí, jako ruch kavárny, klikání na klávesnici, štěkot nebo třeba hučení větráku. Funguje s většinou používaných aplikací (Zoom, Google Meet, Teams) a v základu je dostupný zdarma — na 60 minut volání denně.
PS: U příspěvku na Linkedin Dan sdílel i vlastní krátkou ukázku.
Na volné noze je knihou měsíce v síti Red Button, která propojuje profesionály, firmy a podnikatele za účelem navazování spolupráce a sdílení know-how.
Kniha měsíce je další z jejich přínosných projektů. Knihu představuje i rozhovor, který s autorem natočila Hana Jadavan:
„Knížka pomáhá začínajícím profesionálům na volné noze překonat strach z neznáma. Rozkládá téma podnikání na uchopitelné celky a ukazuje, co v každém z nich čekat a na co si dát pozor. Pokročilým freelancerům zase pomáhá odhalovat slepá místa a ještě více zlepšit jejich podnikatelské dovednosti.“
Pokud knihu, eknihu či audioknihu Na volné noze ještě nemáte, Red Button dojednal s vydavatelstvím Jan Melvil velkou 30% slevu na všechny formáty s kódem REDB23NVN, který platí do 28. 2.
Tady je naše Otázka týdne:
Který nový návyk ti v poslední době nejvíce pomohl?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Federální obchodní komise v USA navrhuje zakázat nekonkurenční doložky ve smlouvách zaměstnanců na plný úvazek, ale také nezávislých kontraktorů (freelancerů) či stážistů.
The Economist návrh FTC vítá s odvoláním na odhad, že těmito dohodami o nekonkurenci je svázána až pětina amerických pracovníků, což omezuje šíření inovací a růst produktivity.
Náš pohled: Pokud se tento návrh v USA (a případně později v EU) prosadí, mohlo by jít o jeden z nejdůležitějších zákonů na podporu nezávislých profesionálů. Od mnoha freelancerů, kteří pracují pro velké firmy, se totiž očekává, že na nekonkurenční doložky přistoupí bez finanční kompenzace. Jejich odborné znalosti jsou tak méně dostupné a trpí tím i jejich konkurenceschopnost. Sejmutí těchto pout by tedy bylo prospěšné, přesně jak píše The Economist.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.