Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 601-610 z celkem 2254 novinek

Investování do indexů

Pokud se zajímáte o akciové investice a zvládnete lehčí text v angličtině, rozhodně by vás neměla minout kniha The Little Book of Common Sense Investing. Ta pojednává o důvodech, proč je pro běžné lidi extrémně výhodné investovat do indexů, jako je např. S&P 500.

Autorem knihy je legendární investor John Bogle, který indexové podílové fondy jako zakladatel skupiny Vanguard de facto stvořil. V aktualizovaném vydání z roku 2017 mj. srovnává tradiční podílové indexové fondy s fondy obchodovanými na burze (populární ETF) a rozebírá další desítky aspektů investování do nich.

Viz také krátká audiorecenze na Co čtu:

5 výpočtů pro podnikání

„Funguje vaše podnikání podle vašich představ? Jedna věc je, jaký z něj máte pocit. A ta druhá fakta a čísla.“ Marketérka a specialistka na cenotvorbu Madla Čevelová v aktuálním článku shrnula, jak na 5 jednoduchých výpočtů, které se v podnikání vyplatí znát. Konkrétně jde o:

  • Ideální hodinovou sazbu
  • Bod zvratu
  • Sazbu za Manday
  • Výtěžnost jednotlivých služeb
  • Nejlepší klienty (a jakým % se podílí na celkových tržbách)

K tématu si můžete pustit i dvě starší tematické přednášky, které měla Madla na našem think-tanku: Cenotvorba: Je to v hlavě a Cenotvorba — Fakta, nebo fikce?

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Minář o produktivitě

Osvědčené vychytávky a tipy pro každodenní práci a lepší osobní produktivitu sdílel konzultant pro IT a Google nástroje Pavel Minář — v sestříhaném záznamu jeho povídání se studenty z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Pracovní útočiště

Článek o pracovních útočištích pro freelancery, tvůrce a digitální nomády napsal Robert Vlach původně pro tištěný magazín Finmag. Ten jej nyní zpřístupnil i v rámci online projektu Podnikavé Česko:

„Tvůrčí mysl někdy potřebuje na práci víc klidu, než si člověk dokáže vydobýt ve svém běžném prostředí. Přesně takový klid poskytují retreaty, tedy pracovní útočiště někde na venkově či v přírodě, vytržená z denního shonu.“

Článek vychází z vlastních zkušeností s provozováním beskydského útočiště Retreat.cz, ale přibližuje také tvůrčí útočiště coby staronový fenomén a popisuje, k čemu se jaký typ retreatu hodí.

Tip: V našem blogu najdete související články Pracovní retreat a Pracovní útočiště: Gran Canaria. Načtené články ze série Finmag Na volné noze pak najdete v playlistu na našem podcastu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Spolupráce s freelancery

Tady je naše Otázka týdne:

Spolupracuješ s jinými freelancery?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Netradiční mentor

Jste zaseknutí s námětem článku nebo třeba hledáte chyby v kódu? Bára Hlavicová v blogu nedávno na příkladu copywritingu popsala využití netradičního mentora v podobě gumové kachničky:

„Mám kamaráda kodéra. Jednou jsem ho navštívila v kanclu a na jeho stole jsem našla maličkou kačenku. Jiří (ten kamarád) mi vysvětlil: ‚To je programátorská kačenka. Pomáhá, když ti v kódu něco nefunguje. Mohla bys s tím otravovat kolegu, ale ty ne. Ty si vezmeš kačenku, vylezeš na balkon a vysvětlíš jí, co máš za problém. A jak jí to říkáš, najednou ti dojde, že máš řešení.'“

Technika Rubber duck debugging, o které je řeč, vychází z knihy The Pragmatic Programmer, kde je zmíněná právě coby pomocník při hledání a opravování chyb ve zdrojovém kódu. Jak ale Bára píše, využití najde i v jiných situacích.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

„Kraťasy“ Tomáše Baránka

Zachytili jste „kraťasy“ Tomáše Baránka? Jde o poznámky, nápady, myšlenky, postřehy a tipy, které by se nehodily na velký článek, ale jsou z nich dobré menší příspěvky na Tomově blogu Lifehacky.cz.

V tom zatím posledním Tomáš sdílel jednoduchý hack na šikovnou organizaci otevřených panelů v prohlížeči: „Od té doby, co používám takzvané Skupiny panelů (Tab Groups) v Safari a Chrome, jsem šťastnější, soustředěnější a mohu snížit dávku medikamentů. Srdečně vám proto doporučuji tento málo známý pro-hack.“

Jiný příspěvek s názvem Nesnesitelná lehkost nestíhání se pro změnu věnuje práci s prioritami a smíření se s tím, že nemůžeme stihnout vše: „Život je konečná množina, tak proč ten nerv: nemá smysl si vyčítat, jaká hromada kamení leží před barákem. Miska dne nikdy nebude větší.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Zabijáci nejistoty

Dlouhodobá spolehlivost je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu v podnikání na volné noze, protože klienti se spoléhají jak na naši odbornost, tak na její profesionální uplatnění či dodání.

Nedávno o tom psal autor bestselleru Just Keep Buying Nick Maggiulli na svém blogu. Staňte se zabijákem nejistoty, navrhuje a poukazuje na to, že spolehlivé lidi obklopuje aura důvěry a získávají spojence všude, kam přijdou. Jeho kariérní rada je účinná a prostá:

„Buďte spolehliví v každé spolupráci. Praktikujte snižování nejistoty, až se to stane vaší druhou přirozeností. Neustávejte, dokud se z vás nestane zabiják nejistoty. A pak sledujte, co se stane.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Geniální potraviny

Knižní událost sezóny! Melvil vydává fenomenální knihu Geniální potraviny o zdravé výživě a návycích podporujících dlouhodobé zdraví mozku — vřele doporučená četba pro všechny profesionály pracující hlavou 🧠

Autoři Max Lugavere a Paul Grewal nezůstali jen u jídla a rozebrali i další aspekty životosprávy, které duševní kondici a kognitivní výkon ovlivňují. Kniha je čtivá, založená na vědeckých zdrojích a velmi srozumitelná v popisu mechanismů, které na zdraví mozku přímo či nepřímo působí.

P.S. Robert Vlach vybral Geniální potraviny (angl. Genius Foods) v roce 2021 jako svou knihu roku a mluvil o ní také v loňském rozhovoru pro Brocast. Poslechněte si Robertovu audiorecenzi:

10 milníků roku 2022

  1. Spustili jsme nový web a zdolali hranici 1.000.000 návštěvníků ročně.
  2. Zároveň skokově vzrostla návštěvnost z vyhledávačů, rychlost webu i počet nových zájemců o členství.
  3. Archiv blogu i všechny další zprávy najdete v sekci Novinky na webu.
  4. HarperCollins vydal celosvětově knihu Na volné noze jako The Freelance Way.
  5. Náš podcast zaznamenal 750.000 poslechů a zhlédnutí, o celou polovinu víc než v předchozím roce.
  6. Ve spolupráci s Masarykovou univerzitou jsme vydali sérii přednášek z kurzu podnikání Od UČO k IČO.
  7. Na LinkedIn máme už 27.000 sledujících a napříč sítěmi jsme rozjeli hojně komentované Otázky týdne.
  8. Pořádáme novou sérii setkání Na volné noze Na cestě. Viz nové fotky z Brna.
  9. Návštěvnost platformy Freelancing.eu nám meziročně stoupla o 286 %.
  10. Největší radost nám dělaly úspěchy všech našich členů, a že jich je! ❤️
Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí