Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
26 hodin podnikatelského know-how ve 20 přednáškách úspěšných nezávislých profesionálů na Masarykově univerzitě.
Číst dálPřed časem jsme sdíleli tip na sérii Mistrovských kurzů, kterou vydává Český rozhlas, a nově teď mezi nimi najdete i kurz našeho člena, lektora osobní produktivity Dana Gamrota — o tom, jak plánovat svůj čas tak, abychom byli spokojeni v pracovním i osobním životě.
„Při plánování doporučuju brát v potaz několik věcí. Ta první je třeba to, že se v průběhu dne potýkáme s kolísáním energie. Hromada lidí plánuje správné věci, ale na špatný čas. Na období, kdy mají největší útlum.“
Server Freelance UK upozorňuje na kuriózní případ tzv. misklasifikace zaměstnanců, který teď řeší britský soud:
Dvě vysoce kvalifikované a uznávané lektorky kreativního psaní žalují Oxfordskou univerzitu, že je donutila akceptovat nevýhodné smluvní podmínky coby OSVČ, ale fakticky k nim přistupovala jako k zaměstnankyním, čímž je připravila o řadu benefitů. Hovoří o „uberizaci vysokého školství“ a tvrdí, že podobně nejisté úvazky má až 70 % lidí, kteří pro univerzitu pracují.
Důkazní břemeno leží podle autorky článku, která je právnička, na žalujících. Pokud by uspěly, mohlo by to mít značný dopad na britskou freelance ekonomiku.
Britští freelanceři totiž už nyní čelí obavám firem z najímání OSVČ kvůli nové legislativě IR35, která má omezovat švarcsystém. Pokud by se teď ukázalo, že OSVČ se mohou efektivně domáhat kompenzací i zpětně, tamním freelancerům by to nejspíš dost zkomplikovalo budování dlouhodobých obchodních vztahů s firemními klienty či institucemi.
Tady je naše Otázka týdne:
Má pravidelné cvičení a pohyb nějaký vliv na tvůj pracovní výkon?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Pilotní epizoda naší nové série rozhovorů s nezávislými profesionály je venku a má skoro 4 hodiny!
Marian Friedl je hudebník mnoha tváří. Jeho muzika se line napříč žánry a z beskydských vrchů rád otevírá nové obzory. Za desku Beránci a vlci dostal Anděla.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Dominika Špačková na svém blogu sdílí pravidelně krátké články k podnikání a mezi nimi i řadu postřehů k cenotvorbě — ať už jde o vyjednávání o ceně nebo třeba naceňování podle hodinovky.
Nedávno se Dominika např. věnovala tématu zdražování a proč se nevyplatí nechávat ho na poslední chvíli:
„Každé zdražení stávajícím klientům je nepříjemné. Nechce se vám do toho a často můžete mít strach z toho, že klienti utečou. Proto jako podnikatel zdražování posouváte na nejzazší možný moment. Tedy na moment, kdy nestíháte práci, jste dlouhodobě přetížení. Najednou v zoufalství klientům zdražíte. Zdražit už musíte, protože situace je neudržitelná. Vy jste ovšem zároveň ve stresu a ve stresu člověk nemá vždy nejlepší rozhodovací kapacitu.“
Mimochodem, články můžete odebírat i ve formě newsletteru.
S rozmachem ChatGPT a dalších AI nástrojů pro generování obsahu roste obava, že texty vytvořené umělou inteligencí budou předkládány například jako školní práce, odborné články, coby výstupy v copywritingu, případně využívány k vytváření falešných zpráv nebo dezinformačních kampaní apod.
V důsledku toho vznikají nástroje, jejichž cílem je odhalit texty falešně prezentované jako napsané člověkem — například AI Text Classifier od tvůrců ChatGPT z OpenAI nebo bezplatná služba AI Writing Check. Tyto nástroje nejsou zcela spolehlivé, ale je to dobrý začátek.
Britská asociace IPSE vydala svůj výroční report za rok 2022, který pokrývá britské freelancery i OSVČ. Je to zajímavé čtení.
Britská freelance ekonomika je stále soustředěná v oblasti Londýna a jižní Anglie, zatímco Severní Irsko zaznamenalo meziroční pokles. Britské freelancery evidentně trápil růst inflace (polovina je přesvědčena, že s ní nedokáže udržet krok) a přísná regulace trhu práce IR35 (ta má preventovat švarcsystém, ale zároveň komplikuje podnikání).
„Freelanceři jsou podskupinou OSVČ pracující ve třech nejvyšších kvalifikačních kategoriích (SOC1 až SOC3). Tam patří vysoce kvalifikovaní manažeři a řídící pracovníci, odborníci, experti, podpůrné a technické profese, včetně řady povolání od právníků, účetních, lékařů a vědců po publicisty a designéry. Ve Spojeném království nyní pracuje 1,9 milionu freelancerů, což je o 1 % více než v roce 2021. Počet freelancerů v poměru k celkovému počtu OSVČ zůstal na úrovni 46 % — stejně jako v roce 2021.“
„Není nic krásnějšího v byznysu, než posílat fakturu.“ Tradičně upřímná a hlavně komplexní přednáška o cenotvorbě z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO od Petra Pouchlého, kterou ocení hlavně začínající freelanceři.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Jedním z nejlepších způsobů, jak říci ne jako nezávislý profesionál, je určitě věta: „Jsem plně vytížen/á.“
Jak poznamenal Oliver Burkeman v nedávném vydání newsletteru The Imperfectionist, tato věta je stejně silná jako zdvořilá:
„[Tato fráze] může vyhrát cenu v dlouhotrvajícím hledání správného spojení slov, jak říci ne na žádost o váš čas – aniž byste ponechali prostor pro manévrování, ale také aniž byste byli vůči žadateli zbytečně nepříjemní. … Je to silnější než pouhé konstatování, že toho máte momentálně hodně, což ponechává možnost přidat něco dalšího. Ale také to přebírá zodpovědnost za situaci; neznamená to, že požadavek druhé osoby má nízkou hodnotu, jen že můj rozvrh je náhodou plný.“
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.