Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii 17. 11. připomíná Jana Bohutínská na serveru Podnikatel.cz, jak strašně důležitá je svoboda pro nás podnikatele a že přemíra plánování a závazků ji může snadno omezit.
„Jestliže plán v určitém smyslu omezuje svobodu, má cenu si klást takové cíle a takové akční plány, které podnikateli či podnikatelce skutečně dávají smysl,“ píše Jana a doporučuje udělat si jednou za čas jakýsi audit podnikatelské svobody ✌
Jak jsme nedávno připomínali, od nového roku 2023 se všem OSVČ zřídí datové schránky pro elektronickou komunikaci zejména s úřady. Řada podnikatelů je tak bude využívat vůbec poprvé. Server Lupa.cz k tématu včera vydal úvodní text z chystané série článků Jak na datovku, která bude zaměřená především na nové uživatele — tedy jak datové schránky používat.
„Chceme datovky a důsledky plynoucí z jejich používání představit těm, kteří informačním technologiím zrovna dvakrát neholdují, a přesto se jim povinné zřízení datové schránky už za několik týdnů nevyhne,“ píše v úvodu autor textu Martin Drtina.
Selma Franssen razí důležitou myšlenku ve svém článku Víš, kolik vydělávají tví kamarádi na volné noze? pro belgický newsletter The Friendly Freelancer:
„Lidé, kteří ví, kolik vydělávají druzí, častěji vyjednávají o vlastní odměně. … Pokud se freelanceři nebaví mezi sebou o penězích, mohou nesprávné domněnky žít dál.“
Jinými slovy, je velmi přínosné probírat peníze, ceny a odměny s jinými freelancery pro správné pochopení tržní reality. Selma dává k dobru několik tipů jak na to včetně jednoho pro ty, kterým je méně příjemné diskutovat s kolegy o svých příjmech:
„Najděte si nějakého parťáka, se kterým můžete v pohodě probírat nějaká čísla.“
Tady je naše Otázka týdne:
Co tě ráno před prací nejvíce nakopne?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Matador českého internetu Petr Pixy Staníček o psaní knih rozhodně něco ví. Ty odborné napsal hned tři a pomohly už mnoha novopečeným webdesignérům.
V novém článku Jak vydat vlastní knížku teď na nedávno obnoveném blogu Pixynergia sdílí vše podstatné k tématu, a že toho není málo! Popisuje problémy a nástrahy, na které mohou autoři cestou natrefit, a okrajově zmiňuje i nás freelancery — moc díky za to 💙
„Nejlepším zdrojem pro všechny ty redaktory, korektory, ilustrátory, fotografy a grafiky je komunita freelancerů, tedy lidí pracujících na volné noze a nabízející jednorázově své služby do projektů pro lidi jako vy. Skvělým místem je portál NaVolneNoze.cz, kde najdete stovky takových »volnonožek« všech možných profesí i s referencemi jejich prací. Já jsem si svou skvělou ilustrátorku dětské knížky i jazykové korektory našel právě tady.“
Poznámka: V našem blogu najdete k tématu články Jak se dělá e-book (Michal Kašpárek, 2014), Vydejte si knihu vlastním nákladem (Miroslav Pošta, 2017) a Jak jsem psal knihu (Robert Vlach, 2017).
Na volné noze vyjednáváme pravidelně všichni, třeba o nových zakázkách nebo ceně své práce. A Petr Pouchlý v téhle výborné přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO shrnul, jak k vyjednávání obecně přistupovat a na co si dát pozor. Hned na úvod mimochodem zmiňuje: „Dobrá zpráva pro vás veskrze je, že drtivá většina lidí se chce domluvit.“
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
FreeMe je nový sympatický projekt zaměřený na podporu rozjezdu freelance podnikání prostřednictvím eventů, osobních koučů či připravovaných videokurzů.
Společně — na volné noze — jej tvoří videomaker Jiří Vacek, designérka Pavla Julia, copywriterka Zuzana Veselá, online marketér Patrik Bican a koučka Ivana Vacková. Hostem prvního setkání byl mj. náš člen, videotvůrce Robert Marek.
Čím víc takových podnikatelských freelance komunit v Česku bude, tím líp. Fandíme a držíme palce!
Life on Air: Memoirs of a Broadcaster je vynikající kniha, ve které světoznámý britský přírodovědec David Attenborough popisuje svou profesní dráhu od úplných začátků, kdy pracoval v nakladatelství a posléze nastoupil jako producent do BBC. Přírodovědné pořady přitom v té době, zkraje 50. let, teprve vznikaly — a jak Attenborough zmiňuje, nejednou to bylo s využitím metody pokus-omyl. Technika byla jednoduchá a procesy se teprve ladily.
Tahle kniha je rozhodně jeden z těch poutavých memoárů, který vám přiblíží zákulisí vysílání a hlavně několik dekád trvající kariéru skutečně výjimečného profesionála, jeho první expedice do světa a obecně přístup k práci. Od vystupování před kamerou Attenborougha mimochodem z počátku odrazovali, protože měl prý příliš velké zuby.
Skvělý je pak Life on Air hlavně v audioverzi, kterou Attenborough celou sám načetl. V češtině tento konkrétní titul dostupný bohužel není, nedávno ale vyšla v překladu podobná Attenboroughova kniha Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce.
Můžeš podnikat je skvělý vzdělávací projekt, který už 10 let propojuje školy a podnikatele — a zapojit se můžete i vy. Formou seminářů profesionálové napříč obory ukazují studentům na základních, středních a vyšších odborných školách, že i oni mohou podnikat.
Pro studenty je to výborná příležitost získat nové poznatky a inspirovat se třeba pro vlastní kariérní cestu. Pro podnikatele jde naopak o dobrou možnost procvičit si prezentování, získat zpětnou vazbu, ale mj. se taky seznámit s dalšími kolegy. Své zkušenosti takto předává už přes 180 podnikatelů, mezi kterými najdete i členy naší komunity. Pokud byste chtěli sdílet svůj podnikatelský příběh, přihlásit se můžete na webu.
„Mezigenerační sdílení zkušeností je nejstarší a nejpřirozenější forma učení a inspirace k podnikavosti je jednou z možností, jak studentům ukázat, že i oni mohou přicházet s novými nápady, s kterými nejen že uspějí na pracovním trhu, ale které budou měnit a zlepšovat naší společnost,“ píše se na webu projektu.
Podnikatelské rady pro freelancery, kteří si na volné noze jen přivydělají při práci v zaměstnání, jeden aby pohledal, píše Sara Polsky v úvodu svého článku právě na tohle téma.
Jejím klíčovým postřehem coby freelancerky na vedlejšák je, že je rozumné stanovit si určitý počet hodin, kolik je schopná měsíčně na volné noze odpracovat. To pak usnadňuje plánování a zároveň tím předchází přetížení či vyhoření, když by třeba vzala projekt, který je příliš časově náročný nebo vyžaduje dodržení těsných termínů.
„Přišla jsem na to, že měsíčně můžu vzít na volné noze práce v rozsahu 20 až 40 hodin podle toho, jak jsem zrovna vytížená ve své hlavní práci či jiných oblastech mého života,“ píše Sara. Vypozorovala také, že přivýdělky na volné noze z ní dělají lepší profesionálku, protože jí umožňují osvojovat si nové dovednosti, zkušenosti a budovat kontakty.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.