Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
„Volná noha za mnou přišla čirou náhodou,“ popisuje Alice Kavková začátek své podnikatelské jízdy od mateřské až po rozjezd úspěšného rodinného deskovkářství 4 Kavky. V této přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO Alice rekapituluje celou kariéru včetně některých slepých uliček a dává praktické rady třeba k tomu, jak chránit vlastní produkt proti nekalé konkurenci.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
14. až 21. října proběhne další týden evropských freelancerů, do kterého se můžete velmi snadno zapojit i vy. Stačí si vybrat z nabídky desítek akcí, které se na tento týden po celé Evropě chystají, nebo třeba uspořádat nějakou vlastní (i online).
European Freelancers Week každoročně doporučujeme, protože je to opravdu dobrý způsob jak se propojit s místní či zahraniční freelance komunitou.
Správa sociálních sítí je nové taxikaření: kdo nic neumí, dělá sítě. Péče o sítě je zejména v poslední době příjemným přivýdělkem spousty nadšených uživatelů bez jakékoliv praxe nebo marketingového vzdělání.
Číst dálNepropásněte: Melvil pouští do prodeje posledních cca 100 výtisků limitované první edice knihy The Freelance Way, která v češtině vyšla pod názvem Na volné noze.
Zajímavost: Doprodej je možný díky dohodě s vydavatelstvím HarperCollins, které nedávno koupilo na tuto knihu celosvětová anglojazyčná práva právě od Melvilu s tím, že se do české distribuce může vrátit zbytek prvního vydání. Tohle jsou tedy úplně poslední sběratelské kousky první knihy, kterou Melvil kdy vydal v angličtině pro světový trh!
Eknihu The Freelance Way už Melvil nenabízí, nicméně i tam máme pro vás skvělý tip: Pro čtečku Amazon Kindle ji HarperCollins prodává za fantastickou zaváděcí cenu $5.49 (v Nizozemí dokonce €3.80) — levnější už nejspíš nikdy nebude.
Tady je naše Otázka týdne:
Která aplikace ti za poslední dobu změnila život k lepšímu?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Stable Diffusion je další enormně populární model umělé inteligence pro generování obrázků na základě popisku (tzv. promptu).
Od dalších text-to-image AI generátorů jako Midjourney, DALL·E 2 či Imagen se Stable Diffusion liší tím, že má otevřený zdrojový kód a můžete si jej nainstalovat i na svůj počítač — nebo vyzkoušet zdarma v cloudovém nástroji DreamStudio.
Hromadu zajímavých informací a tipů kolem najdete v novém Finmag newsletteru Jak na generování obrázků a textů, který napsal Michal Kašpárek. Mj. v něm zmiňuje hojně diskutovanou novou dovednost: prompt inženýring 🤖
Copywriter Otto Bohuš v této jedinečné přednášce v kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO velmi otevřeně popisuje, jak mu práce s různými platformami v online prostředí pomohla postupně budovat a rozvíjet vlastní podnikání na volné noze — od profesního blogu přes sérii úspěšných ebooků po newsletter, sociální sítě nebo nový web.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ve 3,5hodinovém videu Můj kompletní produktivní workflow ukazuje Jiří Benedikt systém, který si v průběhu let vybudoval — jak pracuje s chytrými poznámkami, úkoly, kalendáři, ale taky jak plánuje nebo jak se vzdělává. A co za nástroje a procesy k tomu všemu používá. Pokud hledáte inspiraci nebo osvědčené tipy, koukněte. Video je přehledně rozdělené do kapitol.
„Je celkem běžné, že profesionálové používají hodně nástrojů. Asi vás nepřekvapí, že šéfkuchař má 15-20 nožů nebo že řemeslník má 15-20 šroubováků. Tak já mám 15-20 aplikací.“
Jiří se postupně věnuje např. diktování poznámek do Apple Watch, metodě Zettelkasten, vychytávce Stream Deck, kterou nedávno v recenzi popsal i Tomáš Vachuda, a taky řadě aplikací jako Workflowy, Notion, Trello, Gmail nebo třeba Feedly, které sami spokojené už pár let používáme; je to skvělý pomocník pro sledování desítek nebo i stovek zdrojů. Podobných odzkoušených doporučení je ve videu celá hromada.
Psycholožka Zuzana Ježková píše v článku pro Freelo o tom, jaké chyby běžně děláme při dokončování projektů a jaký vliv to má na naši práci a duševní pohodu. Mezi jinými zmiňuje např. efekt Zeigarnikové, kdy nedokončené úlohy neustále zaměstnávají naše nevědomí a narušují tím další soustředění. V textu se soustředí na 3 opakované chyby:
„Ať už si pomůžete kanbanem, nebo jen použijete selský rozum, je jasné, že klíčové je pracovat v jednomu okamžiku pouze na jednom úkolu. To znamená, že musíte poznat, co je ten správný úkol, který váš projekt posune k cíli nejrychleji. Je tedy potřeba dobře pracovat s prioritami a nenechat se strhnout pouhou výhružkou blížícího se termínu.“
Osobní produktivitě a nastavování priorit se ve svých příspěvcích pravidelně věnuje taky náš dlouholetý člen Daniel Gamrot. Před dvěma týdny jsme vydávali záznam jeho přednášky z kurzu Od UČO k IČO, kde Dan stručně přiblížil vlastní přístup a doporučení právě k tomuto tématu:
Tady je naše Otázka týdne:
Jak k tobě nejčastěji přicházejí noví klienti?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.