Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Ekonomice tvůrců jsme se v uplynulých měsících věnovali opakovaně a podcast Neplecha ukončena je dalším dobrým příkladem, jak se dá takový kreativní obsah úspěšně monetizovat. Bára Nováková ho natáčí už necelé dva roky a v jednotlivých epizodách postupně rozebírá, pohledem dospělého čtenáře, příběh o Harrym Potterovi. Na platformě Herohero, která umožňuje podobně jako třeba Patreon nebo Pickey budovat tvůrcům komunitu platících fanoušků, už má její projekt přes 2 tisíce přispěvatelů (k tomu přes 15 tisíc sledujících na Instagramu). V tomto směru jde dost možná o jeden z nejúspěšnějších českých podcastů.
Jak se Bára k Harrymu Potterovi dostala a proč se rozhodla natáčet vlastní podcast přiblížila např. v rozhovoru pro DVTV: „Říkala jsem si, že u nás chybí podcast, který bude vyloženě oddechový. Kde se nebude řešit nic důležitého.“
Nový průzkum American Opportunity Survey od McKinsey uvádí, že v USA je 58 milionů (neboli 36 %) nezávislých pracovníků.
To je obrovské, ale i dost kontroverzní číslo: Kategorie „nezávislých pracovníků“ totiž hodila do jednoho pytle freelancery (na plný i částečný ‚úvazek‘) s kontraktory (včetně misklasifikovaných zaměstnanců s jediným ‚klientem‘) a také s přivýdělkáři a námezdníky, kteří jsou zpravidla všechno, jenom ne nezávislí (na různých platformách či zprostředkovatelích práce).
Jinými slovy, použitá klasifikace chápe i závislou či jinak prekarizovanou práci jako „nezávislou“. To je zavádějící a vede to i k nafukování odhadů počtu freelancerů.
Kompletní report zatím nebyl zveřejněn. Už tak je ale jasné, že nový průzkum je pouhým stínem uznávané a metodicky dotažené analýzy Independent Work od McKinsey Global Institute z roku 2016.
Tady je naše Otázka týdne:
Odkládáš si nějakou část příjmů do rezervy?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
Novinky ze světa podnikání na volné noze pro vás vybíráme a publikujeme nejen na sociálních sítích, ale i v měsíčním newsletteru. Dan Šácha teď připravil jejich shrnutí za 3. kvartál na videu a v podcastu.
Zakladatel Na volné noze Robert Vlach zahajoval včera v Bruselu úvodní přednáškou konferenci Dag van de freelancer (tj. Den freelancera). Akci uspořádala mezinárodní belgicko-nizozemská freelance komunita (Unizo, NextConomy a Jellow) v krásných prostorách místního coworkingu s auditoriem pro 200 lidí. Shromáždit tolik přátelsky naladěných volnonožců na jednom místě… to je prostě paráda!
Podnikatel.cz připomíná chystanou změnu, která se bude nejspíš týkat i mnoha freelancerů: „Od roku 2023 se osobám samostatně výdělečně činným a také některým dalším fyzickým osobám zřídí datové schránky. Zřízeny však budou i těm OSVČ, které svou živnost pozastavily nebo přerušily.“
V dřívějším příspěvku Daniel Morávek sepsal odpovědi na nejčastější otázky k tématu.
Přemýšlíte, že byste si pořídili nastavitelný polohovací stůl pro práci vestoje? Náš člen Miloš Lácha sepsal užitečnou recenzi na model od značky Liftor, který si před časem koupil, a přidal i tipy, jak vybírat.
„Určitě vám doporučuji si práci vestoje ale ještě před nákupem vyzkoušet, můžete si třeba monitor a klávesnici dát na podložku na stůl (několik balení kancelářského papíru je varianta nejlevnější), nebo notebook postavit doma na komodu a zkusit pracovat takto. Já to kombinoval s prací vsedě a vestoje ještě než jsem stůl koupil a zjistil jsem, že mi to vyhovuje a proto jsem se pro stůl rozhodl.“
Pokud trávíte každý den hodiny u počítače, může být střídání práce vsedě a vestoje dobrou prevencí vzniku zdravotních problémů, ke kterým dlouhodobá sedavá práce často vede, ať už jde o bolesti zad, problémy s držením těla nebo jiné obtíže. Na konci Milošova textu mimochodem najdete odkazy na další články k tématu včetně dvou z našeho blogu.
„Jsme svědky naprosté revoluce,“ říká vývojář David Grudl ve vynikajícím rozhovoru o rozmachu nástrojů umělé inteligence v oblasti generování obrázků a videí. Vysvětluje velmi srozumitelně i pro naprosté laiky, jak tyto nástroje fungují, a je také poměrně optimistický, pokud jde o jejich další využití kreativci.
Mimochodem, AI generátor DALL-E 2 je nově přístupný všem. K registraci dostanete 50 kreditů a každý měsíc se vám zdarma dobije dalších 15.
Pro představu, takhle vypadá námi vygenerovaný obrázek „copywritera na volné noze na ulici plné lidí.“
Tady je naše Otázka týdne:
Jaké jsou tvé tři nejoblíbenější zdroje informací pro práci a podnikání?
Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).
„Volná noha za mnou přišla čirou náhodou,“ popisuje Alice Kavková začátek své podnikatelské jízdy od mateřské až po rozjezd úspěšného rodinného deskovkářství 4 Kavky. V této přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO Alice rekapituluje celou kariéru včetně některých slepých uliček a dává praktické rady třeba k tomu, jak chránit vlastní produkt proti nekalé konkurenci.
Sledujte na našem podcastu a YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.