Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 741-750 z celkem 2257 novinek

Chyby při dotahování projektů

Psycholožka Zuzana Ježková píše v článku pro Freelo o tom, jaké chyby běžně děláme při dokončování projektů a jaký vliv to má na naši práci a duševní pohodu. Mezi jinými zmiňuje např. efekt Zeigarnikové, kdy nedokončené úlohy neustále zaměstnávají naše nevědomí a narušují tím další soustředění. V textu se soustředí na 3 opakované chyby:

  1. Myslíte si, že nedokončujete úkoly, protože na ně nemáte čas a energii
  2. Snažíte se pracovat na všech úkolech
  3. Snažíte se k výkonu a dokončování vybičovat nefunkčním způsobem

„Ať už si pomůžete kanbanem, nebo jen použijete selský rozum, je jasné, že klíčové je pracovat v jednomu okamžiku pouze na jednom úkolu. To znamená, že musíte poznat, co je ten správný úkol, který váš projekt posune k cíli nejrychleji. Je tedy potřeba dobře pracovat s prioritami a nenechat se strhnout pouhou výhružkou blížícího se termínu.“

Osobní produktivitě a nastavování priorit se ve svých příspěvcích pravidelně věnuje taky náš dlouholetý člen Daniel Gamrot. Před dvěma týdny jsme vydávali záznam jeho přednášky z kurzu Od UČO k IČO, kde Dan stručně přiblížil vlastní přístup a doporučení právě k tomuto tématu:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak přicházejí klienti

Tady je naše Otázka týdne:

Jak k tobě nejčastěji přicházejí noví klienti?

Zapojte se a podívejte se, jak na ni odpověděli kolegové na LinkedIn a na Facebooku (rozklikněte si komentáře).

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Svým pánem

Zakladatel Shoptetu Mira Uďan sepsal své bohaté zkušenosti do bezplatné online příručky pro podnikatele Svým pánem.

V českém kontextu jde o zcela ojedinělý počin. Málokdo totiž vybuduje firmu se stamiliónovými obraty, aby pak ještě našel čas podělit se takto uceleně o své know-how. Mira je výjimka a i pokud podnikáte v malém, na volné noze, může vás jeho web v mnohém obohatit:

  1. Mnozí freelanceři zvažují expanzi svého podnikání do malé firmy nebo agentury a přinejmenším tuší, že to bude vyžadovat dosti odlišné podnikatelské know-how.
  2. Někteří nezávislí profesionálové se už na pomezí firemního a osobního podnikání nacházejí (v angličtině se jim někdy říká „freelance business owners“) a ve svém podnikání tak kombinují know-how určené freelancerům i firmám.
  3. A konečně freelanceři jako podnikatelé mají s majiteli firem společné přinejmenším to, že musí hodně pracovat i sami na sobě.

To vše a mnohé další Mira ve svém průvodci pokrývá. O tom, že jde o čtení přínosné i pro nás freelancery, ostatně vypovídají i názvy některých kapitol:

  • Jak začít podnikat
  • Jak připravit úspěšný produkt
  • Jak si najít ty nejlepší zákazníky
  • Jak na právo v podnikání
  • Jaké používat technologie a služby
  • Jak získat vnitřní pohodu
  • Jak se vypořádat s obavami a strachy

No zkrátka instantní online klasika — Mira se právě podruhé zapsal do historie českého online podnikání!

Riziko podnikání: Právní a daňové minimum freelancera

Jak se v podnikání popasovat s daněmi a právem? Uznávaný daňový právník Michal Hanych se v této ryze praktické přednášce pro kurz podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO zaměřil mj. na témata, ze kterých mají začínající freelanceři a podnikatelé často obavy.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

4 nové coworky

O nových coworcích jsme chvíli nepsali, na náš seznam Coworkingy.cz jich přitom v poslední době přibylo hned několik. Tady je malý výběr těch nedávných od Prahy po Ostravu:

  1. Pekárna/cowork letos otevřela krásně zrekonstruované sdílené prostory v Nuslích. V téměř sto let staré budově je dnes prostorný coworking propojený s kavárnou a pekárnou, kde mají členové 20% slevu.
  2. Ještě starší prostory, dokonce z roku 1853, využívá v centru Prahy nový rodinný Hub Balt, který vznikl spojením coworkingu, makers labu, galerie a retro kina. Ideální hlavně pro designery, grafiky, techniky a kreativce.
  3. Pokud jste z Brna, určitě mrkněte na „Palubu“ mezi Lužánkami a Moravským náměstím. Jde o prostory studia Court of Moravia, kteří u sebe mají místo navíc pro tým nebo i jednotlivce, kterým nevyhovují velké coworkingy. Vše důležité popsali v příspěvku na Linkedinu.
  4. A na závěr tip pro maminky s malými dětmi. Koutek světa v srdci Ostravy je kombinace koutku pro děti s profesionálním hlídáním (už od 1 roku věku) a klidného prostoru pro práci. Na místě se organizují taky kurzy a jiné eventy zaměřené především na ženy.

Kompletní přehled všech coworkingů v Česku najdete u nás na blogu.

Srbské vydání Na volné noze

Velká novina! Původně česká kniha Na volné noze od Roberta Vlacha a Melvilu právě vyšla i v srbském překladu jako Put frilensera u nakladatelství Harmonija. Pár zajímavostí:

  • Srbové změnili příjmení autora kvůli lepší výslovnosti. Podobně například J. R. R. Tolkien → Dž. R. R. Tolkin v Srbsku
  • Na srbském vydání spolupracovaly s Melvilem hned dvě literární agentury (jedna hlavní pro CEE region, druhá lokální jako tzv. co-agent).
  • Globální anglojazyčná vydavatelská práva na Robertovu knihu získalo před pár týdny přední světové vydavatelství HarperCollins, u kterého vyšla na jaře jako The Freelance Way. Bude i audiokniha.
  • Skvěle si vede také bulharské vydání, které vyšlo v červnu a informovala o něm řada velkých místních médií.

Stream Deck

Jestli někdo opravdu ve velkém testuje vychytávky pro zpříjemnění a zefektivnění práce, pak je to komunita profesionálů na volné noze. A tady je další takový tip od Tomáše Vachudy, který sepsal podrobný článek o své zkušenosti s nástrojem Stream Deck.

Jde o malou klávesnici, na které si můžete nastavit tlačítka s libovolnou ikonou a takřka libovolnou funkcí — třeba pro ovládání multimediálních souborů, spouštění aplikací, vkládání přednastaveného textu nebo, pokud natáčíte videa, ke snadnému přepínání kamer.

Tom se efektivitě, výkonnosti a práci s energií věnuje dlouhodobě a mj. na toto téma chystá i knihu, takže má tyhle věci dobře zmáknuté a jeho doporučení mají váhu. V článku popisuje, co zařízení reálně umí, jestli se skutečně vyplatí a pro koho je případně vhodné. Popisuje nastavení a názorně navíc ukazuje, k čemu Stream Deck sám používá.

„Nutno říct, že to není levná hračka. Ta moje verze stojí 3.700 Kč. Ale jak jsem zmínil, tak třeba moje myš mi šetří 30 % času. Stream Deck pro mě osobně nemá až takový potenciál, protože je to další zařízení, ke kterému musím přesunout ruku, tudíž vznikne krátká prodleva (na rozdíl od vícetlačítkové myši). Ale i přesto si myslím, že kdybych neměl myš a Stream Deck si dobře nastavil, tak ušetřím minimálně 20 % času. Ve výsledku se mi cena vrátí možná už do týdne.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Osobní produktivita freelancera

„Téma osobní produktivity se dneska prezentuje strašně složitě,“ říká uznávaný lektor a konzultant Daniel Gamrot v přednášce z kurzu podnikání Masarykovy univerzity Od UČO k IČO, kde nejenže přibližuje vlastní přístup a doporučení, ale taky rekapituluje svou cestu ze zaměstnání na volnou nohu a jak se k tématu osobní produktivity sám dostal.

Sledujte na našem podcastu a YouTube:

Freelancer Study 2022

Průzkumu Freelancer Study 2022, za kterým stojí Freelancermap.com (v Německu založená mezinárodní platforma pro freelancery), se zúčastnilo 2.610 volnonožců ze 79 zemí.

Výsledky nejsou statisticky reprezentativní (83 % byli muži, 72 % mělo vyšší vzdělání), nicméně výsledný report stojí i tak za přečtení. Pár zajímavých zjištění uvádíme ve volném zkráceném překladu zde:

  • Průměrná hodinovka 98 dolarů (a 10 % si účtuje přes $150+)
  • 5.376 dolarů průměrný kapitál na rozjezd podnikání
  • 68 % mělo v roce 2021 obrat přes 50 tisíc dolarů (67 % pak uvádí hrubý zisk přes $25 tisíc)
  • Důvod č. 1 pro volnou nohu: Nezávislost (též uváděna jako výhoda č. 1)
  • Hlavní 3 nevýhody práce na volné noze: Získávání nových projektů a zakázek, Nepravidelný příjem, Opožděné platby faktur
  • Hlavní 4 předpoklady úspěchu: Odbornost a know-how, Zkušenosti, Síť kontaktů, Reference
  • Začátečnická chyba č. 1: Příliš nízká hodinovka

Inspiro: Tomáš Baránek

Rozhovory s nakladatelem Tomášem Baránkem jsou vždy přínosné a tenhle pro podcast Inspiro bude konkrétně zajímavý pro ty z vás, kdo se věnujete osobnímu rozvoji nebo třeba přemýšlíte, že byste napsali knihu a vydali ji právě u Jan Melvil Publishing. Hned v úvodu Tomáš mluví o tom, co musí mít kniha, která má být bestsellerem, a hlavně přibližuje, jak probíhá komunikace nakladatelství s novým „nositelem know-how.“

„Jeden z prvních úkolů, které chceme po autorovi, je, aby vyjmenoval všechny ostatní knihy na stejné téma, které vyšly. A aby nám vysvětlil, proč zrovna jeho knihu by si měli koupit lidé, kteří už si pravděpodobně koupili ty předchozí. Na tomhle spousta autorů ztroskotá.“

Další velká část povídání se potom věnuje biohackingu, což je Tomovo dlouhodobé téma, a zároveň knihám z Melvil portfolia, které s ním nejvíce rezonovaly a měly dopad na jeho zdraví a životní styl. Padají konkrétní tipy pro osobní rozvoj, mj. pro kvalitnější spánek, a taky doporučení na tituly, které by v knihovně neměly chybět.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí