Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Pracuj v přírodě je vůbec první český projekt, který mapuje přírodní pracoviště pro práci na dálku.
Místa objevují Lída Maršálková a Josef Rousek, no a hned v první velké recenzi píšou, proč milují beskydské pracovní útočiště pro vývojáře, kreativce, umělce a digitální nomády Retreat.
„Zdravě podnikat se dá aniž by člověk musel být tvrdý. Nemusím se do ničeho nutit nebo lámat přes koleno. Jde podnikat eticky, ekologicky a mít funkční byznys i s lidským přístupem.“
Zuzana Bílková, naše členka a majitelka beskydské manufaktury na vlněné přikrývky a lůžkoviny Besky, v příjemném osobním audio rozhovoru pro Noční Mikrofórum Českého rozhlasu — přibližuje hodnoty, na kterých v podnikání staví, pozadí výroby, i na co je ve svém byznyse nejvíce hrdá.
„Je to o hodinách a hodinách za křeslem, o prošlapaných teniskách a puchýřích a dírách v rukách. To všechno k tomu patří a s tím jdou ty zkušenosti“ — Dalibor Strouhal je samorost, známý ostravský barber neboli pánský holič, který se během pár let vypracoval na jednoho z nejlepších profesionálů v oboru. A tak jsme si s ním už před časem střihli rozhovor.
Sledujte na našem podcastu či YouTube:
Pokud přemýšlíte, jak pomoci Ukrajincům nejen materiálně či finančně, ale třeba i svou expertizou, podívejte se na web Pomáhej Ukrajině, kterou provozuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR (členy jsou mj. Člověk v tísni, ADRA, Amnesty International ad.).
Přes jednoduchý formulář můžete nabídnout podporu v celé řadě oblastí, ať už jde o tlumočení, právní poradenství, doučování nebo např. administrativní pomoc v institucích. Na nabídky pak mohou přímo reagovat organizace, které danou pomoc hledají.
„Freelanceři (a podnikatelé obecně) zlenivěli a nechali si vymýt mozek vyprávěním o úspěchu, který se dostavil přes noc na základě jediného příspěvku na sociálních sítích, virálního článku nebo zabijáckého produktu zdarma,“ píše Sarah Duran ve svém článku No more funnels: how freelancers should find clients.
V textu vybízí ke skromné, ale účinné strategii — networkingu. A přidává několik cenných rad a postřehů: „Když jste na volné noze, nalezení klientů, se kterými navážete skutečný vztah (a ne jen flirt), vám přinese nejen větší uspokojení z práce, ale zbavíte se i mentality hostina/hladovění, kdy se musíte bez přestávky ohánět.“
Deník N už má přes 25.000 platících odběratelů, moc gratulujeme!
Při této příležitosti odemkli 25 článků o válce na Ukrajině — možná i jako připomínku, jak zásadní jsou nezávislá média pro svobodný svět, ve kterém máme to štěstí žít. Info o předplatném najdete zde.
P.S. V roce 2018 jsme natočili o chystaném spuštění nového média krátký rozhovor s Honzou Simkaničem, který Deník N řídí.
Patrick Zandl letos natočil tři výborné epizody svého podcastu, ve kterých komentuje (v širším technologickém kontextu) válku na Ukrajině, Web3 a trendy pro rok 2022:
Upozornění na nové epizody v Patrickově podcastu můžete dostávat v jeho newsletteru.
Mnoho freelancerů má podobný problém — za svou práci by si mohli účtovat klidně dvakrát nebo i třikrát tolik, ale nikdy se k tomu neodhodlají… Jestli jste na tom podobně, s řešením vám pomůže tenhle článek o validaci ceny.
„Stanovení ceny je základní podnikatelská svoboda. Vzdejte se jí ze strachu či z obavy, co si klienti (nebo kolegové) o vás pomyslí, a máte zaděláno na mnohem větší problém, než že tu a tam neklapne nějaká zakázka. Což ostatně nemusí být nutně špatně.“
Jak s minimem plánování dosáhnout maximálních výsledků? Praktický rozhovor dvojice Dan Tržil a Dan Gamrot mj. o návycích, nastavení priorit a taky o tom, co jsou ty nejjednodušší kroky s největším efektem.
„Vždycky říkám: Naplánuj si nejdříve to, co je mimo práci, potom plánuj práci. Hodně lidí na to jde naopak a pak jim nezbývá čas na dobíjení baterek.“
Před rokem jsme na našem YouTube kanále spustili minisérii rozhovorů o finančním sebeřízení a úsporném přístupu k životu i podnikání.
A prvním hostem nemohl být nikdo jiný než designér Víťa Válka, který se právě těmito tématy zabývá už řadu let. Ve společném povídání s Robertem Vlachem kluci mj. probrali:
Celý rozhovor je i na Spotify i YouTube:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.