Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 851-860 z celkem 2000 novinek

Inflace je dobrá záminka, ale špatný důvod ke zdražení

Jste na volné noze a zrovna se chystáte klientům zdražovat kvůli inflaci? Přidejte i další argumenty, aby chápali, že profesně rostete ještě mnohem víc.

Číst dál

Coworkingová centra v Česku

V Česku je dnes už přes 100 coworkingů, kde mohou volnonožci pracovat ve sdíleném prostoru s dalšími profesionály. A pořád vznikají další — nejvíce jich je v Praze, stále častěji se ale otevírají i v menších městech.

Přehled všech míst najdete v našem aktualizovaném online seznamu. Pokud víte o dalších, dejte nám vědět v komentářích, rádi je přidáme.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Rozbité prasátko

Jakub Dvořák už přes dva roky rozvíjí Rozbité prasátko — zasvěcený blog a taky podcast, kde se věnuje základům finanční gramotnosti a taky investování, jak s ním začít a na co si dát pozor. Pravidelně řeší témata, která ocení nejen lidé na volné noze, ale v podstatě každý, kdo se zajímá o to, jak lépe nakládat se svými penězi.

„Žádný návod, jak rychle zbohatnout a přijít k penězům, ode mě nečekejte. Pokud chcete vydělat rychle, přečtěte si deník Blesk. A pak se modlete, ať nepřijdete o střechu nad hlavou.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Lifehacky Tomáše Baránka

Tomáš Baránek je nakladatel, spolumajitel Jan Melvil Publishing a taky lifehacker — velmi rád totiž objevuje a zkouší nové vychytávky, postupy a technologie pro lepší zdraví i produktivnější práci.

V této jedinečné přednášce pro náš think-tank nabízí průlet aktuálními lifehacky ze svého života a vybírá také věci, které by mohli ocenit zejména profesionálové na volné noze.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Vesnice pro digitální nomády

Máte už plány na zimu? Poblíž města Zadar v Chorvatsku vznikla vesnička pro digitální nomády. V ceně, která začíná cca na 3.000 Kč za týden, máte ubytování v montovaném domě u moře, sdílený coworking a třeba taky společný program a akce, které organizuje komunitní manažer — výlety, jogging, kurzy, apod. Součástí je i wifi, která pokrývá celý areál. Dorazit ale můžete i v karavanu a využít připravený prostor pro kempování.

Jedním z cílů projektu je mj. pomoci zaplnit volné ubytovací kapacity mimo hlavní turistickou sezónu. Digital Nomad Valley Zadar je zatím otevřená od 10.10.2021 do 31.03.2022 a kdyby vás to lákalo, registrovat se můžete na webu.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Cenotvorba: Bod zvratu

Kolik musím mít klientů, aby mi podnikání začalo přinášet zisk? Jakou mám dát cenu za účastníka kurzu, aby se mi to vyplatilo? Lucie Krausová přesně na tyto dotazy odpovídá v tomto článku a názorně ukazuje, jak si spočítat svůj bod zvratu — abyste zjistili, při jakých cenách a při jakém množství zaplatí podnikání všechny náklady a začne vám vydělávat.

„Bod zvratu (bod zlomu, break even point) zní jako odborné, možná až nesrozumitelné slovo. Když se na něj ale podíváte selským rozumem, může vám hodně pomoci s nastavováním vašich cen a podnikání vůbec.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Seznam spustil platformu na podcasty

Seznam před pár týdny spustil vlastní platformu Podcasty.cz, kde nabízí pořady z vlastní dílny i od dalších tvůrců. Pokud nějaký sami natáčíte, můžete ho zkusit přidat. Pro autory je to mj. další dobrá příležitost, jak dostat obsah k novým skupinám posluchačů a zvětšit tak komunitu fanoušků. Už teď jsou tam desítky pořadů včetně řady našich oblíbených — třeba Brocast, Jedno procento Miloše Čermáka nebo BroňaCast našeho člena, nadšeného učitele angličtiny Broni Sobotky.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Setkání Freelance Friends

Přes 120 freelancerů z řady evropských zemí se už přihlásilo k našemu online setkání FreelanceFriends s Markem McGuinnessem, Bárou Baronovou a Adamem Zbiejczukem, které pořádáme zdarma v rámci evropské komunity Freelancing.eu a Evropského týdne freelancerů.

Připojte se k nám příští úterý 19. října od 15 do 20 hodin na Zoomu a užijte si tři přednášky a networking s dalšími volnonožci z blízka i daleka. V případě Báry a Adama půjde mj. taky o dobrou příležitost vidět, jak o svém podnikání hovoří anglicky úspěšní čeští profesionálové s mezinárodním přesahem.

Stačí vyplnit krátký registrační formulář — a je to. Zadání extra údajů je čistě dobrovolné.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Kolik hodin optimálně pracovat

Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“

„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“

Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Pavel Mareš — Grafický designér

Pavel Mareš s grafikou začínal v roce 2012, společně s tvorbou prvních webů: „Dostal jsem se k tomu už na základní škole díky hodinám informatiky.“ Během necelých 10 let v oboru byl u spuštění přes 400 webových projektů a jak dodává, práce ho stále baví: „Někde jsem si vyzkoušel tvořit web o 3 000 podstránkách, někde import desítek tisíců produktů a jinde extrémně náročnou grafiku nebo testování desítek lidí u nově vytvořeného webu. Obecně s každou zakázkou hledám způsoby, jak se posunout, a prozatím se mi to daří.“

Aby mohl klientům poskytovat ještě více, založil Pavel před rokem a půl také vlastní firmu Šikmo, kde dnes společně s týmem pro klienty zajišťuje rovněž SEO, marketing, UX a UI návrhy, tvorbu mobilních aplikací i správu obsahu.

Oproti většině kolegů, kteří tvoří weby technologicky podobným způsobem, dává Pavel veškeré pravomoce klientovi: „Od faktu, že každou podstránku si může složit a naplnit dle sebe díky mému builderu, až po to, že může kdykoliv přejít k jinému tvůrci s tím, že vždy dostane 100 % mé pomoci a zdrojového kódu.“

Mezi důležité předpoklady své práce pak počítá především logické myšlení a chuť objevovat nové cesty, jak tvořit. Aby se vše nedávalo dohromady jen na základě návodů nebo domněnek. „Nejhorší, co se mi může stát, je zůstat na jednom místě, s jedním řešením, a bezmyšlenkovitě skládat weby jako Baťa cvičky,“ říká Pavel. Vybrané reference i ukázky práce najdete v jeho prezentaci.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí