Novinky ze světa podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 971-980 z celkem 2234 novinek

Cenotvorba: Bod zvratu

Kolik musím mít klientů, aby mi podnikání začalo přinášet zisk? Jakou mám dát cenu za účastníka kurzu, aby se mi to vyplatilo? Lucie Krausová přesně na tyto dotazy odpovídá v tomto článku a názorně ukazuje, jak si spočítat svůj bod zvratu — abyste zjistili, při jakých cenách a při jakém množství zaplatí podnikání všechny náklady a začne vám vydělávat.

„Bod zvratu (bod zlomu, break even point) zní jako odborné, možná až nesrozumitelné slovo. Když se na něj ale podíváte selským rozumem, může vám hodně pomoci s nastavováním vašich cen a podnikání vůbec.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Seznam spustil platformu na podcasty

Seznam před pár týdny spustil vlastní platformu Podcasty.cz, kde nabízí pořady z vlastní dílny i od dalších tvůrců. Pokud nějaký sami natáčíte, můžete ho zkusit přidat. Pro autory je to mj. další dobrá příležitost, jak dostat obsah k novým skupinám posluchačů a zvětšit tak komunitu fanoušků. Už teď jsou tam desítky pořadů včetně řady našich oblíbených — třeba Brocast, Jedno procento Miloše Čermáka nebo BroňaCast našeho člena, nadšeného učitele angličtiny Broni Sobotky.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Setkání Freelance Friends

Přes 120 freelancerů z řady evropských zemí se už přihlásilo k našemu online setkání FreelanceFriends s Markem McGuinnessem, Bárou Baronovou a Adamem Zbiejczukem, které pořádáme zdarma v rámci evropské komunity Freelancing.eu a Evropského týdne freelancerů.

Připojte se k nám příští úterý 19. října od 15 do 20 hodin na Zoomu a užijte si tři přednášky a networking s dalšími volnonožci z blízka i daleka. V případě Báry a Adama půjde mj. taky o dobrou příležitost vidět, jak o svém podnikání hovoří anglicky úspěšní čeští profesionálové s mezinárodním přesahem.

Stačí vyplnit krátký registrační formulář — a je to. Zadání extra údajů je čistě dobrovolné.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kolik hodin optimálně pracovat

Kolik hodin kvalitní duševní práce denně je optimum? Oliver Burkeman v článku píše, že sice není mnoho pevných pravidel pro time management, která by platila vždy a pro všechny, jedno by ale existovat mohlo: „Téměř jistě nemůžete soustavně dělat práci, která vyžaduje hluboké mentální soustředění, déle než asi tři nebo čtyři hodiny denně.“

„Poučení není v tom, že byste měli odejít od stolu po čtyřech hodinách a zbytek dne strávit hraním tenisu a pitím koktejlů (i když pokud můžete, jděte do toho). Skutečné ponaučení – nebo jedno z nich – spočívá v tom, že se vyplatí využít veškerou moc, kterou máte nad svým rozvrhem, k tomu, abyste si vyčlenili tři nebo čtyři hodiny nerušeného soustředění (ideálně v době, kdy je vaše energie nejvyšší). Přestaňte se domnívat, že způsob, jak pokročit s vašimi nejdůležitějšími projekty, je pracovat déle.“

Podobné téma mimochodem v nedávné přednášce rozebírá i Tomáš Vachuda.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Pavel Mareš — Grafický designér

Pavel Mareš s grafikou začínal v roce 2012, společně s tvorbou prvních webů: „Dostal jsem se k tomu už na základní škole díky hodinám informatiky.“ Během necelých 10 let v oboru byl u spuštění přes 400 webových projektů a jak dodává, práce ho stále baví: „Někde jsem si vyzkoušel tvořit web o 3 000 podstránkách, někde import desítek tisíců produktů a jinde extrémně náročnou grafiku nebo testování desítek lidí u nově vytvořeného webu. Obecně s každou zakázkou hledám způsoby, jak se posunout, a prozatím se mi to daří.“

Aby mohl klientům poskytovat ještě více, založil Pavel před rokem a půl také vlastní firmu Šikmo, kde dnes společně s týmem pro klienty zajišťuje rovněž SEO, marketing, UX a UI návrhy, tvorbu mobilních aplikací i správu obsahu.

Oproti většině kolegů, kteří tvoří weby technologicky podobným způsobem, dává Pavel veškeré pravomoce klientovi: „Od faktu, že každou podstránku si může složit a naplnit dle sebe díky mému builderu, až po to, že může kdykoliv přejít k jinému tvůrci s tím, že vždy dostane 100 % mé pomoci a zdrojového kódu.“

Mezi důležité předpoklady své práce pak počítá především logické myšlení a chuť objevovat nové cesty, jak tvořit. Aby se vše nedávalo dohromady jen na základě návodů nebo domněnek. „Nejhorší, co se mi může stát, je zůstat na jednom místě, s jedním řešením, a bezmyšlenkovitě skládat weby jako Baťa cvičky,“ říká Pavel. Vybrané reference i ukázky práce najdete v jeho prezentaci.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Broňa Sobotka boduje

A další zářez. Náš člen, nadšený učitel angličtiny Bronislav Sobotka si odnáší 1. místo v soutěži Živnostník roku 2021 Kraje Vysočina — a k tomu ještě titul Srdcař roku. Nic jiného bychom ale od Broni ani nečekali. Obrovská gratulace a držíme palce do celorepublikového finále, které proběhne 7. prosince.

Jak dodává jeden z porotců David Kouřil: „Jednoznačně nejlepší sebeprezentace v rámci představování se krajských finalistů. Čišelo z něj zapálení pro činnost, které se věnuje.“

Přehled dalších ocenění najdete na webu soutěže.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Podnikání nejenom pro maminky

Jaká jsou finanční rizika podnikání a na co dalšího si dát pozor? Dominika Špačková sdílí na YouTube kanále Maminkatelky krátká videa ze svých kurzů, nejen pro ženy a podnikající maminky — najdete v nich mj. doporučení a tipy, jak se vyhnout největším chybám a podnikat s minimálním riskem a respektem k rodině i k sobě.

Všechna videa najdete i na webu Maminkatelky.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Daniel Gladiš: Buffettův model investování

„Téměř každý z nás se může pokusit o něco podobného,“ říká v 9minutové přednášce pro náš think-tank Daniel Gladiš, autor dvou bestsellerů o investování do akcií a zakladatel investičního fondu Vltava — a myslí tím přístup k investování volného kapitálu podle legendárního investora Warrena Buffetta. Výborný námět k zamyšlení nad vlastním finančním řízením nejen pro freelancery.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Problém přetékajícího inboxu

Přetéká vám emailová schránka, seznam článků k přečtení nebo máte nástroj pro správu poznámek plný neroztříděných úkolů? Eliška Šestáková sdílí několik tipů, jak PPI (problému přetékajícího inboxu) předcházet, případně jak tento stav řešit.

„Okolí každého inboxu okupují temné síly, které jakmile do něj začnete vkládat věci, začnou hladově přitahovat další.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Vytvořil jsem návyk a uběhl maraton

Nedávno psal o běhání Miloš Čermák, teď podobné téma zpracoval v tomto článku lektor osobní produktivity Daniel Gamrot — jak ale Dan píše: „Nemusí to být nutně běhání, prakticky si za toto téma dosaďte cokoliv, co vám dává smysl.“ Jde totiž o postupné budování návyku a kroky, které vám v tom mohou pomoct.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí