Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.
Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.
Jak se podniká rukodělným tvůrcům na volné noze? Dneska jsme v Impact Hub Ostrava natáčeli zbrusu novou sérii, kterou pro nás premiérově moderovala lektorka pro rukodělné podnikání Bohdana Goliášová.
K rozhovorům si pozvala šest hodně zajímavých hostů — Petru Orságovou, která pod značkou La Tulia vytváří nosící bundy a mikiny pro ženy, Janu Pelánovou, zakladatelku Pokoj č. 10 – sdílená šicí dílna, řezbáře a sochaře s motorovou pilou Jaroslava Pecháčka z Atelier a galerie Abakuk, Moniku Jankůj, která vede výtvarné a keramické kurzy v Dílna Matilda, šperkařku Annu Monsterance a Jakuba Jarolíma, tvůrce brašen, tašek, peněženek a dalších kožených produktů Eggo.
Jaroslav Homolka je zkušený trenér rozvoje osobnosti na volné noze. Má přes 27 let praxe a v rozhovoru s Michelle Losekoot teď přiblížil svůj přístup a pohled na témata jako úspěch, neúspěch, disciplína, zvyšování výkonnosti, ale taky spolehlivost nebo vyhoření.
„Nejtěžší disciplína je sebedisciplína. Disciplína není přirozená ani vrozená věc. Ta se musí vycvičit a vydrilovat.“
Slavný lektor tvůrčího psaní, autor bestsellerů Kreativní zápisník a Příběhostroj, René Nekuda hostem ostravského think-tanku Na volné noze na téma Emoce v podnikání. Hovoří o síle příběhů a skutečně: Nikdo ani nedutá.
Vyspali jste se dobře? Tomáš Baránek se tématu spánku věnuje už delší dobu a v posledním (a opravdu rozsáhlém) článku popisuje výsledek měsíčního srovnání několika nejmodernějších domácích spánkoměříčů včetně toho, jaká opatření pro svůj kvalitnější spánek zavedl.
„Spánek je totiž extrémně důležitý, je to pilíř, na němž závisí náš fyzický i duševní výkon, zdraví, schopnost regenerace, fungování metabolismu, rychlost stárnutí…“
Přepracování a s ním spojený stres se rozhodně nevyplatí podceňovat. Světová zdravotnická organizace zařadila syndrom pracovního vyhoření i na svůj nový oficiální seznam chorob. V definici uvádí tři charakteristiky:
Forbes k tomu v článku přidává i další příznaky, které vyhoření obvykle provázejí.
„Je 8:30 a můj pracovní den právě začíná. Do oběda nachodím 10 km, pročtu pár dokumentů, zapíšu si kupu nápadů či poznámek a vyřídím dva tři delší telefonáty. Za chůze, s mobilem v ruce,“ píše Robert Vlach v novém článku Vstávej a choď.
Profesor neurovědy a psychologie Matthew Walker, autor bestselleru Proč spíme, který nedávno vyšel u Melvilu, v nové TEDx přednášce. O tom, jaký vliv má spánek na učení, vstřebávání nových informací, ale především, jak nezbytný je pro naše zdraví.
„Spánek, bohužel, není volitelný životní luxus. Je to neoddiskutovatelná biologická potřeba. Je to váš systém podpory života a zatím ta nejlepší snaha matky přírody o nesmrtelnost.“
Přejeme příjemný poslech na YouTube:
Jsou různé způsoby, jak překonat tvůrčí blok. Stránka The Most Dangerous Writing App (Nejnebezpečnější aplikace pro psaní) na to třeba jde cestou nátlaku. Na první pohled vypadá jako hodně jednoduchý textový editor, háček je ale v tom, že když aplikaci spustíte, začíná vám běžet časový limit (tři, pět nebo více minut, které si určíte). A když polevíte na více než pět vteřin, aplikace všechno jednoduše smaže a můžete začít znova. Jestli někdy bojujete s tzv. syndromem prázdné stránky, tohle by mohlo zabrat.
PS: Pro fajnšmekry je tady připravený i hardcore mód.
Zatímco se soustředíte na práci, rostou vám stromečky. Alespoň ve chvíli, kdy používáte Forest — což je hodně jednoduchá aplikace na mobil nebo rozšíření do prohlížeče Chrome, která brání v tom, abyste prokrastinovali neustálým sledováním telefonu nebo stránek, které si určíte. A když podlehnete, stromek uschne a ve vašem virtuálním lese zůstane jenom nehezký pahýl. V placené verzi (stojí jen 50 Kč) navíc můžete své nasbírané body vyměnit třeba i za zasazení skutečných stromů, což je dobrá motivace.
Jak se soustředit na priority a dělat správné věci ve správný čas a správným způsobem. Expert na osobní produktivitu Daniel Gamrot v novém článku sepsal, co mu pomáhá upřít pozornost na to nejdůležitější. A pro lepší orientaci k němu připravil i hezký jednostránkový komiks.
Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.