Kreativita v podnikání a ekonomika tvůrců

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 141-150 z 150 novinek v kategorii

Kreativec a právo

Michael Petrus a Tomas Sobel z Kreativních kreatur před časem natočili hodně přínosné video o právu pro kreativní profesionály, kde byla hostem advokátka Petra Dolejšová. Společně se bavili třeba o tom, jak je to s autorským zákonem, fotobankami a porušováním autorských práv. Kdy si dávat bacha na licence nebo jak vypadá správně napsaná smlouva.

Přejeme příjemný poslech na YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Past na kreativní profesionály

„To vám nezabere moc času…“„Na tuhle práci nemáme rozpočet, ale další už zaplatíme.“„Zatím jen vybíráme. Můžete nám připravit několik konceptů?“

Práce za dobré slovo nebo za příslib a typické pasti, na které je lepší si dát pozor. Dobře je znají hlavně kreativní profesionálové. Více v tomto článku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Bára Baronová a její tvorba

Barbora Baronová tvoří literární dokumenty, vydává knihy, přednáší o nakladatelské praxi, ale pracuje taky jako copywriterka, nejraději v oblasti offline reklamy:

„U dokumentární práce je třeba být empatický a analytický, umět poslouchat, všímat si, rozumět i tomu, co není vysloveno nahlas. U copywritingu je nejdůležitější zkratka a schopnost vydestilovat ryzí esenci. Taky být kreativní, ale ve smyslu prospěšnosti značce a klientovi. U vydávání knížek je důležité zapomenout na vlastní ego a dát prostor talentu druhých lidí. Zároveň chtít nekompromisně dosáhnout absolutní možné kvality, která zohlední energii do knihy vloženou. U umělecké práce – třeba vymýšlení konceptu jednorázové instalace – je to podobné jako u vydávání knih, je důležité umět najít průsečík všeho a všech zúčastněných, aby spojení sil znásobilo výsledek. A u přednášení o vydávání knih je mi blízká nehierarchičnost, konkrétnost a srozumitelnost toho, co říkám.“

Na volnou nohu přešla Bára z agentury v roce 2007 hlavně proto, že chtěla skloubit práci copywriterky, která ji bavila, s vlastními projekty. Jak sama říká, vždy se jí vyplatilo pracovat na 120 %: „Ze zpětné vazby na svou práci vím, že veškeré mé investované kapacity jsou na výsledku vidět, a to vnímám jako velkou profesní výhodu.“

Za sebou má dnes 8 autorských knih, 12 vydaných jako nakladatelka, 14 let praxe v reklamě a k tomu i několik knižních ocenění z domova i zahraničí včetně prestižní Magnesie Litery za publikaci Intimita: „K literárnímu dokumentu jsem se dostala přes studium žurnalistiky. O knížkách, které píšu nebo vydávám, často hovořím jako o filmech v knize. Zaměřuji se na dokumentární témata, která mají potenciál proměnit smýšlení české společnosti. A dokumentární aspekty mě baví aplikovat i v marketingu, protože vypovídají o věcech přirozeněji.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Nebezpečí u nedostatku spánku

Co hrozí tělu, když nemáte dostatek spánku? Ve zkratce — nic dobrého. Pomalejší reakce a myšlení, podráždění, větší riziko infarktu a postupný náběh na řadu dalších vážných zdravotních problémů. V článku zmiňovaný Matthew Walker o tomhle tématu mimochodem napsal výbornou knihu Proč spíme, která rozhodně stojí za přečtení.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Inktober — virální výzva ke kreslení

Zapojili jste se během října do Inktoberu? Ilustrátor na volné noze Jake Parker tuhle výzvu před deseti lety rozjel sám pro sebe, aby zlepšil své dovednosti při práci s inkoustem. No a dneska už se do akce přidávají miliony kreslířů po celém světě.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Ilustrátorky na volné noze

Jak pracují ilustrátorky na volné noze? Kateřina Brabcová a Adéla Rúčková v článku o svém oboru a podnikání v tvůrčí branži: „Pro umělce je to o to těžší, že jsou to citliví lidé, kterým dělá potíže nasadit ostré lokty v nemilosrdném podnikatelském prostředí, říci si o dobrou odměnu za svoji práci a propagovat se.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

3 úrovně kreativního procesu

„Kreativní blok neexistuje, sorry jako.“ Logotvůrce Tomáš Vachuda ve své přednášce navazuje na výborný článek o kreativním procesu, který před rokem napsal pro náš blog. Zaměřil se v ní mj. na spojení mezi kreativitou a produktivitou a představil své pečlivě zmapované návyky, které mu pomáhají v každodenní práci.

Záznam vznikl na našem 14. srazu profesionálů Na volné noze, který jsme letos pořádali v krásných prostorách Impact Hub Praha. Sešlo se nás 170 freelancerů z celého Česka. Jako novinku sobotního programu jsme navíc nově zařadili právě pásmo tematických přednášek, které běželo souběžně ve dvou konferečních místnostech a mělo velký úspěch. Už teď se těšíme na příští rok.

Sledujte na našem podcastu či YouTube:

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Minisérie s rukodělnými tvůrci

Jak se podniká rukodělným tvůrcům na volné noze? Dneska jsme v Impact Hub Ostrava natáčeli zbrusu novou sérii, kterou pro nás premiérově moderovala lektorka pro rukodělné podnikání Bohdana Goliášová.

K rozhovorům si pozvala šest hodně zajímavých hostů — Petru Orságovou, která pod značkou La Tulia vytváří nosící bundy a mikiny pro ženy, Janu Pelánovou, zakladatelku Pokoj č. 10 – sdílená šicí dílna, řezbáře a sochaře s motorovou pilou Jaroslava Pecháčka z Atelier a galerie Abakuk, Moniku Jankůj, která vede výtvarné a keramické kurzy v Dílna Matilda, šperkařku Annu Monsterance a Jakuba Jarolíma, tvůrce brašen, tašek, peněženek a dalších kožených produktů Eggo.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Buďte lepší verzí sebe sama

Jaroslav Homolka je zkušený trenér rozvoje osobnosti na volné noze. Má přes 27 let praxe a v rozhovoru s Michelle Losekoot teď přiblížil svůj přístup a pohled na témata jako úspěch, neúspěch, disciplína, zvyšování výkonnosti, ale taky spolehlivost nebo vyhoření.

„Nejtěžší disciplína je sebedisciplína. Disciplína není přirozená ani vrozená věc. Ta se musí vycvičit a vydrilovat.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

René Nekuda hostem think-tanku

Slavný lektor tvůrčího psaní, autor bestsellerů Kreativní zápisník a Příběhostroj, René Nekuda hostem ostravského think-tanku Na volné noze na téma Emoce v podnikání. Hovoří o síle příběhů a skutečně: Nikdo ani nedutá.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí