Lektorská odysea

28. ledna 2019 Robert Vlach

11 let školím české freelancery, jak podnikat na volné noze. Nyní jsem pro vás sepsal mentální mapu toho nejdůležitějšího, co jsem se za ty roky jako lektor sám naučil.

Lektorská odysea
ilustrace Michael Petrus

Nechci se opakovat. Proto, pokud jste dosud nečetli naše starší články o lektorování na volné noze, rád bych hned v začátku zmínil dva nejběžnější přístupy:

  1. Odborní lektoři školí neustále a nezřídka je to pro ně největší zdroj příjmů. Náročnost této profese nejlépe přiblížil Dan Gamrot v článku Perfektní školení začíná přípravou.
  2. Školící odborníci nemají lektorování jako hlavní činnost a školí méně často, třeba jen párkrát ročně. To je i můj případ. Tento přístup líčí článek Školení jako produkt.

Coby podnikatel, poradce a píšící autor nemám opravdu o práci nouzi. Jako lektor jsem se tedy záměrně omezil na jediné školení podnikání na volné noze — v průměru pro 20–25 účastníků, tři až šest termínů ročně, celkem už více než 11 let.

Mohlo by se zdát, že školit jediný kurz je omezená a nepřenosná zkušenost, ale vytrvalost má i své výhody: Mohl jsem dlouhodobě experimentovat, co (ne)funguje a proč, postupem let jsem celý kurz pětkrát od základů překopal a časem jsem všechny poznatky zúročil i při konzultacích a produkci školení jiných profesionálů. Zde tedy shrnuji to podstatné.

I. Lidé až na prvním místě

Nebýt školení, nepotkal bych (dnes velmi výrazné) osobnosti české podnikatelské scény v době, kdy začínaly. Třeba Bára Rektorová přijela na mé školení, zrovna když rozjížděla svůj cateringový sushi byznys, a okamžitě si získala sympatie nás všech historkami, které sypala z nekonečného rukávu. Tahle lidská rovina pro mě představuje nejvyšší hodnotu, kterou mi jako lektorovi mohlo školení dát. A věřte, není to fráze.

II. Školení pro dva

Prvních 7 let jsem školil ve Valticích, a protože si vedu pečlivé záznamy, tak vím, že z toho dvakrát jsem školil pro tři, a jednou dokonce pouze pro dva účastníky. Nejspíš jsem na tom krátkodobě prodělal, ale vyšší hodnotou pro mě bylo (a stále je) nezklamat vloženou důvěru, poznat nové lidi a nepromarnit šanci pilovat svou přípravu a výklad. Dost se to sešlo, když jsem pak o pár let školil rovnou stovku účastníků na prvním školení v Praze.

III. Nebýt školení, není kniha

Kdybych neškolil, nevyslechl bych tisíce podnikatelských příběhů, z nichž ty nejlepší jsem později zobecnil či převyprávěl v knize Na volné noze. Příběhy (občas i pohádky) slýchám také jako poradce, ale je jich méně, a až na výjimky jsem vázán mlčenlivostí nechat si je pro sebe. Díky školením jsem mohl vnímat český freelancing v nesrovnatelně širších souvislostech a koneckonců i osnova knihy vzešla z toho, co nejvíc zajímalo účastníky.

IV. Chodí se na lektora

Lektor si myslí, že lidi chodí na školení kvůli jeho know-how, ale tak tomu překvapivě často není. Téma je zajímá, ale chodí se na lektora, který má jméno. Chodí se na Pavla Mináře, na Michelle s Eliškou, na Ottu, na bráchu, na Jindru Šulcovou, na Davida Grudla… Sám jsem velmi orientovaný na tvrdé dovednosti a znalosti. O to déle mi trvalo pochopit, proč to má spousta lidí jinak. Chtějí něco silného zažít, zeptat se, networkovat a potkat vás osobně, protože slyšeli, že jste skvělí.

V. Rozmrazte cenu i hodnotu

Někteří lektoři vůbec neví, jaká je elasticita ceny jejich vlastního školení. Protože ji nemění! Cena je často nižší, než by mohla, což je jistě škoda. Větší problém ale vidím v tom, že kdo nesahá na cenu, ten často ani nemá potřebu posilovat hodnotu školení pro účastníky. Za mě strašně důležitá věc: Doplňovat a vylepšovat kurz po každém termínu. Neustále zjišťovat, v čem spatřují účastníci hodnotu, pracovat na jejím zvyšování, a nebát se pak úměrně tomu měnit i cenu.

VI. Za bezchybnost se platí

Cena kurzu odráží nejen to, jak daleko profesně jste a co předáváte, ale také jak dokonalým a předvídatelným zážitkem školení pro účastníky je. Proto má ze dvou špičkových freelancerů jeden pořád nabito, zatímco o druhém se šušká, že jeho kurzy za moc nestojí, nebo že na nich dokonce šetří. Pokud chcete prodávat školení za dobrou cenu, nepilujte jen osnovu a marketing, ale udržitelnou dokonalost celého zážitku. Ceny špatných a dobrých školení se liší o stovky procent!

VII. Procesy to jistí

Jednoduché školení se možná dá zvládnout s fixem v kapse a občerstvením doneseným v igelitce. Jakmile ale budete chtít začít školit první ligu v odbornosti i dokonalosti, která se zjevuje v detailech, přestane vám paměť stačit. Řešením jsou checklisty a procesní řízení přípravy. Náš proces školení startuje v Procesoidu 5 týdnů před termínem a má přes 250 kroků včetně takových detailů, jakou koupit kytku do vázy. Jedině díky procesům neopakujeme větší chyby dvakrát.

VIII. Pravou rukou tréma necloumá

Od zavedeného lektora se očekává maličkost: Že podá fenomenální výkon, o kterém už všichni tolik slyšeli. Pokud jste trémisti (a to si nevyberete), na klidu vám to nepřidá. Mně se osvědčilo svěřit proces přípravy i podporu pro účastníky na místě pravé ruce — kolegovi, který nemá na starosti nic jiného než jejich 100% spokojenost. Já tak nemusím řešit detaily, jako jsou papíry na toaletách, a dorazím ráno odpočatý splnit svůj jediný úkol: Naplnit očekávání (a hlavy) účastníků.

IX. Místo na správném místě

Mezi námi lektory kolují četné historky o špatných školicích prostorách a jejich neschopných provozovatelích. A naopak, mnozí z nás věří na ducha místa a až magickou moc prostoru vytvářet atmosféru a zážitek účastníků ze školení. Osobně kladu neméně velký důraz na dobré osobní vztahy s lidmi, kteří se o místo školení starají a svým záměrem jej utvářejí. Pokud hledáte, přinejmenším v Praze je dobrý tip obvolat a obejít pár coworkingů či prolistovat meatspace.

X. Svědci lektorovi

Lektoři jsou sekta. Ale v dobrém. Lektora nikdo nepochopí tak jako jiný lektor. Spoustu užitečných tipů, na kterých dnes stavím, jsem se dozvěděl jen tak mimo řečí od kolegů, kteří na volné noze také školí. Naposledy jsem tak např. přestal dělat závěrečné hodnotící kolečko a nahradil jej mnohem silnějším závěrem. Ó, díky! Nebo jsem si oblíbil krásnou praxi, kdy si s kolegy navzájem navštěvujeme kurzy a hodnotíme své výkony. Spojuje nás mnohé. I to, že lektorování vás změní.

XI. Jeden den stačí, drahoušku

Školení se musí vyvíjet zároveň s lektorem, jedině tak to bude dlouhodobě dávat smysl vám i účastníkům. Sám jsem za 11 let zvládl větších přemetů vpřed hned několik:

  • Hned ze startu jsem scelil základní a pokročilá témata do jediného víkendového kurzu.
  • Roky jsem čmáral na flipchart, než jsem přešel na Google Prezentaci, kterou lze průběžně aktualizovat a po skončení poslat účastníkům.
  • Když začala práce na volné noze trendovat mezi mlaďochy s menší ochotou cestovat, neváhal jsem školení přesunout z Valtic do Prahy.
  • Namísto pokročilých kurzů, o něž mě absolventi léta žádali, jsem pro ně založil 1. freelance think-tank v Evropě, kde se teď 4× ročně scházíme a můžeme růst dál, společně.
  • Po vydání Na volné noze jsem kurz ještě víc napumpoval novinkami a praktickými úkoly, až zcela vyplnil oba dny do poslední minuty.

Všechny loňské termíny se vyprodaly do posledního místa, což mi dodalo další odhodlání posunout školení vpřed. Proto jsem na letošní rok naplánoval hned dvě zásadní novinky:

  1. Jeden den stačí. Dospěl jsem k závěru, že jednodenní školení poslouží k vysvětlení klíčových strategií, nástrojů a know-how pro podnikání na volné noze lépe než víkendová nalejvárna. Kurz bude mít úplně jinou strukturu, díky které to nejdůležitější nezapadne v záplavě podrobností. Ty ostatně účastníci vždy najdou v mé knize, kterou na školení dostanou jako dárek. Nově také školení završíme společnou večeří.
  2. Tematická školení. Pro absolventy školení a naše členy uspořádáme letos pilotní tematická školení užitečných dovedností či témat, které vždy povedu společně s přizvaným špičkovým lektorem (ten první na téma Udělejte si systém s Pavlem Minářem). Cílem je rozebrat během celodenního školení dané téma do hloubky a uchopit jej co nejvíc prakticky. Pozvánky budou chodit pouze emailem.

Už teď se nemůžu dočkat!

P.S.

Pokud vás chystané změny zaujaly, mrkněte na vypsané termíny otevřených školení na webu nebo se přidejte k nám a budou vám chodit i pozvánky na tematická školení.

No a jestli sami školíte, těším se na přátelský pokec na některém z našich pravidelných networkingů v Praze, Brně či Ostravě. My lektoři musíme doslova držet při sobě ;-)

Sdílejte
a diskutujte

LinkedIn Facebook X (Twitter) Instagram

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí