Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 241-250 z 436 novinek v kategorii

Dopad pandemie na britské freelancery

Každý pátý britský vysoce kvalifikovaný freelancer očekává, že bude muset kvůli koronavirové krizi zavřít krám. Naznačuje to nový průzkum University of Edinburgh Business School ve spolupráci s britskou asociací IPSE. Souvisejícím problémem se zdá být to, že většina z nich nedosáhne na státní finanční podporu pro OSVČ, protože podnikají na s.r.o. (73 %) nebo vydělávali víc než £50.000 (13%), což je činí nezpůsobilými podporu čerpat. Celý report zde.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

100 věcí které by měl znát designér

Ondřej Ilinčev shrnul 100 věcí, které by měl znát (UX) designér:

  1. Kdy mlčet.
  2. Kdy se ozvat.
  3. Nebát se říct nevím.
  4. A říct ne.
  5. Co chce klient.
  6. Co si klient myslí, že chce…

+ dalších 94 bodů v příspěvku na blogu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Freelanceři v době koronavirové

Unikátní pohled do duší a myslí českých freelancerů v době koronavirové přináší tento článek.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Na volné noze má 15 let

Dnes má Na volné noze přesně 15 let!

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Action bias a potřeba reagovat

Action bias: jedno z kognitivních zkreslení, kterému podléháme při rozhodování — nutkavá potřeba něco udělat, nějak zareagovat, převzít iniciativu. Provází nás podnikáním i osobním životem. A jeho důsledkem bývá iracionální zbrklost. Lukáš Pítra v tomto článku píše o tom, jak s tímto puzením k práci bojovat.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Další vlna rozvolňování

Aktuální shrnutí další vlny rozvolňování opatření, která platí od pondělí:

  • při dodržení dvoumetrových rozestupů není nutné venku nosit roušky
  • otevřít mohou vnitřní prostory kaváren, restaurací atd. (při dodržení zvýšených hygienických podmínek)
  • v omezené formě se otevírá také první stupeň základních škol (max. 15 dětí ve skupině, vždy jedno v lavici)
  • uvnitř i venku se mohou konat hromadné akce do 300 osob

Více informací v článku.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Projektant Tomáš Brückner

Projektant Tomáš Brückner si cestu ke stavařině našel poměrně brzy: „Když mi bylo 12, rodiče začali stavět rodinný dům a já jsem chtě nechtě musel pomáhat. Řemeslníci většinou dělali ve fabrice a na stavbu chodili na fušky. Běžně při tom spořádali basu lahváčů za šichtu, sem tam to proložili režnou, takže ke konci dne jsme přebírali nádobíčko a pěkně po nich dodělávali rozdělanou práci. Takhle jsem přičichl ke stavařině. Když jsem se pak v osmé třídě rozhodoval kam dál, stavební průmyslovka byla jasná volba.“

Dnes je Tomáš v oboru přes 11 let, navrhuje nízkoenergetické domy, průmyslové budovy i dřevostavby a za sebou má desítky úspěšných projektů: „Na každé zakázce je vždy něco nového, nějaká nová zkušenost. Člověk se nejvíc učí ze svých chyb a u projektařiny to platí dvojnásob. Takže pokud se mi něco nepovede, snažím se si to zapamatovat a poučit se. Přelomová spolupráce pro mě byla a je s Jakubem Gajdou, přírodním stavitelem z Beskyd, který se snaží do svých staveb aplikovat k přírodě šetrné stavební materiály a postupy.“

Jak Tomáš dodává, stavařina je obor, který se pořád vyvíjí a to, co platilo před půl rokem už dávno platit nemusí. Důležité je podle něj především sledovat nové trendy, postupy a technologie: „Narážím tím na projektování v BIM, což je práce s virtuálním 3D modelem v některém z projekčních programů. Spousta mých vrstevníků se o tyto skvělé možnosti, které nám projektování v BIMu umožňuje ochuzuje jen proto, že se nechtějí učit novým věcem. Z tohoto důvodu jim tak trochu ujíždí vlak.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak pracují maminky s dětmi

O tom jak se daří maminkám pracovat doma s dětmi je tento článek. Přečte si zkušenosti konzultantky procesního řízení Renaty Novotné, realitní právničky Ilony Černochové, poradkyně v handmade podnikání Hany Konečné, fyzioterapeutky Veroniky Kristková, fotografky Evky Neuman a dalších.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Změní koronavirus práci na dálku?

Spoluautor Travel Bible Matouš Vinš v rozhovoru o digitálním nomádství, úskalích home office i o tom, jak se aktuální situace dotkla jeho vlastní práce: „Opět se ukázalo, jak je pro freelancery a podnikatele důležité nebýt závislý jen na jednom zdroji příjmu.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Stavební inženýrka o aktuální situaci

Stavební inženýrka Ivana Minářová komentuje aktuální situaci ve svém podnikání:

„Covidová krize mě zastihla v období, které jsem měla naplánované od Vánoc jako čas zvolnění. V kalendáři byla červená čára a křičela: Neber nové zakázky a dodělávej resty. Po vzoru několika think-tanků jsem začala tvořit finanční rezervu. Nedostala jsem se na doporučených 6 měsíců, nicméně teď neřeším, jestli budu mít příští měsíc na zaplacení plateb a nákup jídla.

Po vyhlášení nouzového stavu jsem čekala, že mi klienti odřeknou práci, kterou jsme měli domluvenou na další měsíce. Většinou jsou to majitelé rodinných domů. Při čtení novinových zpráv se mi v hlavě honí myšlenky – budu mít co dělat? Kdo si bude moci dovolit platit za stavbu? Odřekl jen jeden klient – společenství vlastníků bytů. Lidi v domě se musí dohodnout, co vlastně chtějí, ale protože se nemohou sejít, tak jsme termín odsunuli. Ostatní zakázky vypadají, že pojedou podle plánu. A kdyby ne, mám v záloze několik dalších.

Mám teď více času na práci, protože nemusím lítat na úřady. Rozjíždím plánovaný částečný přechod na novou práci – dozorování staveb. Všechny tři stavby začaly v březnu / dubnu a zatím jedou podle plánu. Musí se vypořádat s komplikacemi, jako je nákup materiálu (například stojí před volbou: musím koupit vše, ale nemám to kde skladovat). Všechny tyto firmy mají dostatek lidí a nucený odliv zahraničních zaměstnanců nepociťují. Platby za dozor účtuji měsíčně, takže i kdyby projektování na nějaký čas odpadlo, budu mít jistý alespoň částečný příjem.

Nově jsem spustila online konzultace na stavební problematiku. Je z toho zatím jedna zakázka. Konzultace nikdy nebyly velkým zdrojem příjmů, ale beru online jako kanál na přesměrování lidí, kteří potřebují poradit. Poradenství na chytré technologie je v současné době mrtvé – firemní klienti usnuli a majitelé domů a bytů nejspíš řeší jiné problémy. Zde mám nastavené platby předem, takže mě to netíží.

Největší problém mého podnikání je zavřená škola. Páťačka zvládá hromadu věcí sama, ale úkoly je třeba kontrolovat a přiznejme si, kdo umí v našem věku perfektně češtinu nebo písemné dělení… Dcerka ve druhé třídě je na tom hůř – učení musíme společně plánovat i dělat. V mezičase se věnuji své práci. S prací o víkendech se dostávám na zhruba ⅔ běžného pracovního času.

Prvních 14 dní citelně ubylo poptávek, nikdo nevolal, nepsal maily. Někteří projektanti skuhrají, že se budeme mít špatně. Ano, může tomu tak být u velkých projekčních kanceláří a stavebních firem (odliv dělníků nebo státních zakázek). Jsem v kontaktu s malými projekčními firmami a živnostníky, menšími stavebními firmami. Nikdo z nich si nestěžuje, práce mají dostatek na dlouho dopředu. Trápí nás jen nejistota, jestli tento stav vydrží i v budoucnu.

Po třech týdnech karantény se lidé otřepali, znovu poptávají mé služby a odsouhlasují nabídky s termínem zahájení práce za půl roku a cenami jako dřív. Proto zatím zůstávám v klidu. Práce bude.“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí