Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 251-260 z 419 novinek v kategorii

Jak zvládnout současný stav

Lucie Václavková, kariérová poradkyně a lektorka, píše, jak se jí podařilo zvládnout aktuální situaci v podnikání:

„Udržitelné podnikání v kariérovém poradenství

Současná krize se u mě zatím neprojevila výrazným poklesem poptávek a příjmů. Co za tím je?

 • Moje služby jsou užitečné klientům v dobrých i špatných dobách. Zatímco v dobách blahobytu jim pomáhám najít nebo vytvořit práci, ve které budou spokojení, v těžkých dobách řešíme nalezení obživy (tj. vůbec nějaké práce).
 • Mám široké portfolio klientů z různých sektorů, kterým poskytuji poradenství a školení (individuální klientky, kariéroví poradci, neziskovky, příspěvkové organizace, odborné komunity). V některých organizacích jsem placená z grantů, které nejsou současnou situací ovlivněny.
 • Sleduji trendy a pomáhám inovacím v mém oboru. Jako jeden z mála kariérových poradců v ČR jsem se začala zajímat o využití digitálních nástrojů a sociálních sítí pro kariéru a kariérové poradenství, po čemž je dnes velká poptávka.
 • Nabízím hodinové balíčky pro konzultace s klienty, které zvýhodňují dlouhodobou spolupráci. Díky tomu mi neodpadli klienti a byli ochotnější se dohodnout na pokračování spolupráce.
 • Rychle jsem převedla služby do online prostředí. Hned po uzavření škol jsem se spojila s klientkami a domluvila se na konzultacích na dálku, za což jsem jim nabídla nějaký čas navíc nad rámec domluvené spolupráce. Veškeré dohodnuté kurzy se podařilo realizovat formou webinářů. Nakonec měly více účastníků než prezenční kurzy a já díky tomu získala vyšší honorář.
 • S manželem jsem se střídali v péči o děti a domácnost, abych mohla pracovat. Bez toho by to nešlo.
 • Chystám další online produkty, o kterých jsem již dříve uvažovala, ale neměla jsem na ně čas.
 • Nesnižuji ceny za individuální poradenství, jako dostupnější variantu doplním poradenství skupinové.

Větší stabilita díky spolupráci mezi partnery

Od začátku našeho vztahu fungujeme doma i v práci jako parťáci. Díky tomu jsme to společně dotáhli „dál a výš“, než bychom se dostali každý sám. Přestože máme 3 malé školáky a dům zatížený hypotékou, dokázali jsme vybudovat finanční rezervu na více než rok. Současná krize se u nás neprojevila výrazným propadem příjmů.

Jak se nám to podařilo?

 • diverzifikace rizik a příjmů – každý z nás v jiném oboru, oba máme navíc příjmy z několika projektů a spoluprací,
 • fungujeme na dálku – Petr prodává grafiku přes fotobanky, dubánčí produkty přes e-shop, já školím a konzultuji na dálku,
 • šetříme – nepotrpíme si na značkové produkty, drahé dovolené, kroužky či školy pro děti, máme udržitelné režijní náklady v podnikání i domácnosti,
 • jsme multioboroví a vzájemně vykrýváme své nedostatky, díky tomu zvládáme spoustu věcí vlastními silami a nemusíme za ně platit (web, grafik, texty, fotky, sociální sítě, programování, aj.),
 • pracujeme a jsme vytrvalí, nevadilo nám věnovat čas věcem, které nepřinášely okamžitý zisk,
 • pořád sledujeme trendy a učíme se nové věci – Petr byl v Česku průkopníkem fotobank, já přináším nové nástroje a technologie do kariérového poradenství,
 • máme oba silnou (osobní) značku, jsme aktivní na sociálních sítích a v komunitách, vzájemně se propagujeme,
 • střídali jsme se v práci a péči, já jsem díky tomu udržela kariéru při dětech a Petr při hrách s dětmi stvořil Dubánky,
 • vždycky jsme práci i podnikání stavěli tak, abychom měli dost času na rodinu i sami na sebe, díky tomu jsme dlouhodobě v pohodě a slušné kondici,
 • výdaje na péči o děti (chůvy, školka) a služby pro domácnost jsme nebrali jako náklad, ale jako investici,
 • tvoříme vlastní osobní projekty, které nás propagují a přinášejí také další příjem.“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

5 zjištění za 8 let podnikání

5 zásadních zjištění z 8 let podnikání na volné noze — webový marketér Lukáš Pítra vypíchnul pár myšlenek, které mu pomohly těmi roky proplout.

„Když podnikáte sami na sebe, máte syndrom dětské radosti kdykoliv se objeví jakákoliv zakázka – koneckonců prachy na stromě nerostou a poptané práci se na zuby nekouká. Zvlášť, když začínáte v hubených časech ekonomiky. Po 8 letech jsem stále pevněji přesvědčen, že je to bullshit. Nevyhovíte všem a nevyjdete se všemi. A především – ani nechcete.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Impact Hub pomáhá freelancerům

Impact Hub připravil KPZ — Krabičku Podnikatelské Záchrany pro freelancery a drobné podnikatele, které zasáhla současná krize. V rámci placeného 6týdenního online programu získáte mj. přístup k praktickým webinářům a taky možnost konzultovat nová řešení pro svůj byznys se zkušenými profesionály.

Je mezi nimi např. poradkyně pro rukodělné podnikání Bohdana Goliášová, marketér Red Bull Media House Milan Formánek nebo kariérová koučka Petra Drahoňovská. Nové termíny se otevírají každých 14 dní.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Robert Vlach odpovídá

Záznam exkluzivního live streamu Impact Hub Ostrava, Impact Hub Brno a Impact Hub Praha s Robertem Vlachem, který odpovídal na otázky kolem podnikání na volné noze, je volně ke shlédnutí — třeba tam najdete pár odpovědí i pro sebe. Natáčelo se 28.4. v Ostravě.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Praktický web pro podnikatele

Jak podnikat je stálice a výborný praktický web pro podnikatele, který už přes 10 let tvoří účetní a daňová poradkyně Jana Konečná — mj. tam teď najdete taky věcný přehled informací k opatřením kolem koronaviru.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Koronavir přinesl nové výrazy

Spoluautoři Hacknuté češtiny – copywriter Martin Kavka a lexikograf Michal Škrabal – v rozhovoru o nových výrazech v době koronaviru a taky o projektu Čeština 2.0, který Martin rozjel už před 11 lety. V posledních týdnech přibývá do tohoto online slovníku přes 20 novotvarů denně. A včerejším slovem dne byl mimochodem „alfa klient“.

„Nová slova vypovídají nejen o současné době, ale i o kultuře národa, jako je třeba specifický smysl pro humor. Promítá se do nich náš postoj k životu. Krizová opatření se dotkla úplně každého a lidé mají potřebu na ně reagovat – třeba právě tvorbou nových slov.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Čína a koronavir

Zítra v 9:00 ráno proběhne na platformě Home Office TV hodně zajímavé online vysílání s naším členem, čínštinářem Pavlem Dvořákem. Pavel v Číně už 10 let žije a pracuje a v rámci přenosu bude mluvit mj. o tom, jak se aktuální situace dotkla jeho podnikání, jak to dnes v Číně vypadá nebo jak země podporuje živnostníky a podnikatele. Během vysílání navíc můžete pokládat i vlastní dotazy. Registrovat se ke sledování můžete na zde.

Pavel mimochodem přispěl také do našeho velkého článku Co dělat — 35 známých freelancerů o podnikání a práci v nouzovém režimu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

S Robertem Vlachem o podnikání

Live stream o podnikání na volné noze s Robertem Vlachem) pořádá teď v úterý 28.4. od 17 hodin Impact Hub Ostrava, Impact Hub Brno a Impact Hub Praha. Přihlásit se můžete zdarma a svou otázku můžete poslat předem přímo z registračního formuláře.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak přežít krizi jako realitní makléř

Náš člen Michal Souček je známý tím, že dlouhodobě aktivně podporuje růst celého oboru. V novém článku teď shrnul, co v tomto období můžete udělat a jaké kroky sám podnikl. V druhé půlce je mimochodem hned několik dobrých tipů na podcasty a jiné kvalitní zdroje k dalšímu vzdělávání pro každého.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Audiolibrix vydává náš článek

Audiolibrix vydal náš dubnový článek Co dělat — 35 známých freelancerů o podnikání a práci v nouzovém režimu jako 2hodinovou audioknihu a ke stažení stačí jen registrace.

Ještě jednou moc díky Audiolibrixu za bleskovou produkci i všem spoluautorům za sdílení jejich myšlenek a rad: Pavel Dvořák, Michelle Losekoot, Petr Mára, Michal Hanych, Zuzana Bílková, Pavel Minář, Barbora Rebarbora Baronová, Adam Zbiejczuk, Petra Větrovská, Vhrsti, PharmDr. Margit Slimáková, Milos Cermak, Tomas Rektor, Bohdana Goliášová, Adam Hrubý, Jan Tippman, Michaela Weikertová, Martin Perlík, Ondrej Ilincev, Eva Škorničková, Víťa Válka, Dominika Špačková, Jan Bien, Lenka Roz Schanova, Daniel Gamrot, Dušan Janovský, Jindra Šulcová, Pavel Cody Ungr, Lukáš Pítra, Martin Kavka, Alice Kavková, Michael Petrus, Madla Čevelová, Tomáš Vachuda — jste skvělí. Robert Vlach.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí