Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 231-240 z 329 novinek v kategorii

Na volné noze má 15 let

Dnes má Na volné noze přesně 15 let!

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Action bias a potřeba reagovat

Action bias: jedno z kognitivních zkreslení, kterému podléháme při rozhodování — nutkavá potřeba něco udělat, nějak zareagovat, převzít iniciativu. Provází nás podnikáním i osobním životem. A jeho důsledkem bývá iracionální zbrklost. Lukáš Pítra v tomto článku píše o tom, jak s tímto puzením k práci bojovat.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Další vlna rozvolňování

Aktuální shrnutí další vlny rozvolňování opatření, která platí od pondělí:

 • při dodržení dvoumetrových rozestupů není nutné venku nosit roušky
 • otevřít mohou vnitřní prostory kaváren, restaurací atd. (při dodržení zvýšených hygienických podmínek)
 • v omezené formě se otevírá také první stupeň základních škol (max. 15 dětí ve skupině, vždy jedno v lavici)
 • uvnitř i venku se mohou konat hromadné akce do 300 osob

Více informací v článku.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Projektant Tomáš Brückner

Projektant Tomáš Brückner si cestu ke stavařině našel poměrně brzy: „Když mi bylo 12, rodiče začali stavět rodinný dům a já jsem chtě nechtě musel pomáhat. Řemeslníci většinou dělali ve fabrice a na stavbu chodili na fušky. Běžně při tom spořádali basu lahváčů za šichtu, sem tam to proložili režnou, takže ke konci dne jsme přebírali nádobíčko a pěkně po nich dodělávali rozdělanou práci. Takhle jsem přičichl ke stavařině. Když jsem se pak v osmé třídě rozhodoval kam dál, stavební průmyslovka byla jasná volba.“

Dnes je Tomáš v oboru přes 11 let, navrhuje nízkoenergetické domy, průmyslové budovy i dřevostavby a za sebou má desítky úspěšných projektů: „Na každé zakázce je vždy něco nového, nějaká nová zkušenost. Člověk se nejvíc učí ze svých chyb a u projektařiny to platí dvojnásob. Takže pokud se mi něco nepovede, snažím se si to zapamatovat a poučit se. Přelomová spolupráce pro mě byla a je s Jakubem Gajdou, přírodním stavitelem z Beskyd, který se snaží do svých staveb aplikovat k přírodě šetrné stavební materiály a postupy.“

Jak Tomáš dodává, stavařina je obor, který se pořád vyvíjí a to, co platilo před půl rokem už dávno platit nemusí. Důležité je podle něj především sledovat nové trendy, postupy a technologie: „Narážím tím na projektování v BIM, což je práce s virtuálním 3D modelem v některém z projekčních programů. Spousta mých vrstevníků se o tyto skvělé možnosti, které nám projektování v BIMu umožňuje ochuzuje jen proto, že se nechtějí učit novým věcem. Z tohoto důvodu jim tak trochu ujíždí vlak.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak pracují maminky s dětmi

O tom jak se daří maminkám pracovat doma s dětmi je tento článek. Přečte si zkušenosti konzultantky procesního řízení Renaty Novotné, realitní právničky Ilony Černochové, poradkyně v handmade podnikání Hany Konečné, fyzioterapeutky Veroniky Kristková, fotografky Evky Neuman a dalších.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Změní koronavirus práci na dálku?

Spoluautor Travel Bible Matouš Vinš v rozhovoru o digitálním nomádství, úskalích home office i o tom, jak se aktuální situace dotkla jeho vlastní práce: „Opět se ukázalo, jak je pro freelancery a podnikatele důležité nebýt závislý jen na jednom zdroji příjmu.“

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Stavební inženýrka o aktuální situaci

Stavební inženýrka Ivana Minářová komentuje aktuální situaci ve svém podnikání:

„Covidová krize mě zastihla v období, které jsem měla naplánované od Vánoc jako čas zvolnění. V kalendáři byla červená čára a křičela: Neber nové zakázky a dodělávej resty. Po vzoru několika think-tanků jsem začala tvořit finanční rezervu. Nedostala jsem se na doporučených 6 měsíců, nicméně teď neřeším, jestli budu mít příští měsíc na zaplacení plateb a nákup jídla.

Po vyhlášení nouzového stavu jsem čekala, že mi klienti odřeknou práci, kterou jsme měli domluvenou na další měsíce. Většinou jsou to majitelé rodinných domů. Při čtení novinových zpráv se mi v hlavě honí myšlenky – budu mít co dělat? Kdo si bude moci dovolit platit za stavbu? Odřekl jen jeden klient – společenství vlastníků bytů. Lidi v domě se musí dohodnout, co vlastně chtějí, ale protože se nemohou sejít, tak jsme termín odsunuli. Ostatní zakázky vypadají, že pojedou podle plánu. A kdyby ne, mám v záloze několik dalších.

Mám teď více času na práci, protože nemusím lítat na úřady. Rozjíždím plánovaný částečný přechod na novou práci – dozorování staveb. Všechny tři stavby začaly v březnu / dubnu a zatím jedou podle plánu. Musí se vypořádat s komplikacemi, jako je nákup materiálu (například stojí před volbou: musím koupit vše, ale nemám to kde skladovat). Všechny tyto firmy mají dostatek lidí a nucený odliv zahraničních zaměstnanců nepociťují. Platby za dozor účtuji měsíčně, takže i kdyby projektování na nějaký čas odpadlo, budu mít jistý alespoň částečný příjem.

Nově jsem spustila online konzultace na stavební problematiku. Je z toho zatím jedna zakázka. Konzultace nikdy nebyly velkým zdrojem příjmů, ale beru online jako kanál na přesměrování lidí, kteří potřebují poradit. Poradenství na chytré technologie je v současné době mrtvé – firemní klienti usnuli a majitelé domů a bytů nejspíš řeší jiné problémy. Zde mám nastavené platby předem, takže mě to netíží.

Největší problém mého podnikání je zavřená škola. Páťačka zvládá hromadu věcí sama, ale úkoly je třeba kontrolovat a přiznejme si, kdo umí v našem věku perfektně češtinu nebo písemné dělení… Dcerka ve druhé třídě je na tom hůř – učení musíme společně plánovat i dělat. V mezičase se věnuji své práci. S prací o víkendech se dostávám na zhruba ⅔ běžného pracovního času.

Prvních 14 dní citelně ubylo poptávek, nikdo nevolal, nepsal maily. Někteří projektanti skuhrají, že se budeme mít špatně. Ano, může tomu tak být u velkých projekčních kanceláří a stavebních firem (odliv dělníků nebo státních zakázek). Jsem v kontaktu s malými projekčními firmami a živnostníky, menšími stavebními firmami. Nikdo z nich si nestěžuje, práce mají dostatek na dlouho dopředu. Trápí nás jen nejistota, jestli tento stav vydrží i v budoucnu.

Po třech týdnech karantény se lidé otřepali, znovu poptávají mé služby a odsouhlasují nabídky s termínem zahájení práce za půl roku a cenami jako dřív. Proto zatím zůstávám v klidu. Práce bude.“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Byznys konzultant o aktuální situaci

Byznys konzultant Jezevec Petr Pouchlý komentuje aktuální situaci v podnikání — na přímo a bez příkras:

„Nejsou prachy, nevadí…

Taky jste mohli třeba vy osobně přijít o zrak, Covid-19 mohl být smrtící pro 70 % nakažených a nebo mohlo dojít k válce v zemích I. světa. Místo toho máme otravný, ale řešitelný problém s globální karanténou. Ač samozřejmě ještě není zdaleka po všem, rozhodně jste vyhráli v loterii života tu lepší z černých labutí. Budou chvíle, kdy tohle uvědomění pomůže v jinak chmurném dni.

Velmi pravděpodobně si budeme muset odpustit některé části našeho současného blahobytu. Se s tim smiř. Fakt si srovnejme, co opravdu potřebujeme a bez čeho se nějakou dobu náš byznys i osobní život obejdou. Sorry, uzrálý avokádový touste na žitném chlebíčku, pečeném za úsvitu v kamenné peci, a dýňové latté z té jediné pravé kávy se skořicovým zásypem.

Další dobrá zpráva je, že bude platit stejné pravidlo, jako platilo v byznysu vždy. Pokud jako volnonožec dodáte práci, na které zadavatel vydělá více peněz, nežli jste si vy řekli na faktuře, pak si vás najme. Možná jste měli dříve štěstí, že vás někdo najal na práci, kterou jste sice udělali skvěle, ale ve finále nedosáhla faktické ekonomické návratnosti. Byl však dostatek na všech frontách, takže to zadavatel tolik neřešil.

Co se rozhodně v nejbližších měsících změní, je důraz na efekt a dopad. Abyste uspěli, srovnejte si jednoznačně, jak vydělá zadavatel skrze vaši práci a řešení. I když bude možná někdy těžké vysvětlit, jak zrovna tahle ilustrace pomůže celé marketingové kampani, nebude zbytí. V čem bude vaše přidaná hodnota a jak je vyvážená vyšší cenou, než jakou má řešení od někoho jiného?

Když to píšu, zní to i mně banálně. Pokud již dávno umíte nejen férově zdůvodnit, ale také přesvědčivě a trpělivě vysvětlit vašemu objednateli hodnotu vaší práce, je to banální. Pokud ne, návod je ve třetím a čtvrtém odstavci ;)“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak se stát nejlepším

Jak se v něčem stát nejlepším na světě? „Smyslem není být skvělý v jedné jediné věci — jde o to být hodně dobrý v řadě užitečných dovedností, které vás díky své kombinaci udělají opravdu jedinečnými.“

Zajímavý pohled, který rozvíjí koncept jednooborových profesionálů (tzv. typ T), kteří mají vedle hlavní odbornosti přesah i do příbuzných oborů a současně pracují na svých měkkých a tvrdých dovednostech.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Jak zvládnout současný stav

Lucie Václavková, kariérová poradkyně a lektorka, píše, jak se jí podařilo zvládnout aktuální situaci v podnikání:

„Udržitelné podnikání v kariérovém poradenství

Současná krize se u mě zatím neprojevila výrazným poklesem poptávek a příjmů. Co za tím je?

 • Moje služby jsou užitečné klientům v dobrých i špatných dobách. Zatímco v dobách blahobytu jim pomáhám najít nebo vytvořit práci, ve které budou spokojení, v těžkých dobách řešíme nalezení obživy (tj. vůbec nějaké práce).
 • Mám široké portfolio klientů z různých sektorů, kterým poskytuji poradenství a školení (individuální klientky, kariéroví poradci, neziskovky, příspěvkové organizace, odborné komunity). V některých organizacích jsem placená z grantů, které nejsou současnou situací ovlivněny.
 • Sleduji trendy a pomáhám inovacím v mém oboru. Jako jeden z mála kariérových poradců v ČR jsem se začala zajímat o využití digitálních nástrojů a sociálních sítí pro kariéru a kariérové poradenství, po čemž je dnes velká poptávka.
 • Nabízím hodinové balíčky pro konzultace s klienty, které zvýhodňují dlouhodobou spolupráci. Díky tomu mi neodpadli klienti a byli ochotnější se dohodnout na pokračování spolupráce.
 • Rychle jsem převedla služby do online prostředí. Hned po uzavření škol jsem se spojila s klientkami a domluvila se na konzultacích na dálku, za což jsem jim nabídla nějaký čas navíc nad rámec domluvené spolupráce. Veškeré dohodnuté kurzy se podařilo realizovat formou webinářů. Nakonec měly více účastníků než prezenční kurzy a já díky tomu získala vyšší honorář.
 • S manželem jsem se střídali v péči o děti a domácnost, abych mohla pracovat. Bez toho by to nešlo.
 • Chystám další online produkty, o kterých jsem již dříve uvažovala, ale neměla jsem na ně čas.
 • Nesnižuji ceny za individuální poradenství, jako dostupnější variantu doplním poradenství skupinové.

Větší stabilita díky spolupráci mezi partnery

Od začátku našeho vztahu fungujeme doma i v práci jako parťáci. Díky tomu jsme to společně dotáhli „dál a výš“, než bychom se dostali každý sám. Přestože máme 3 malé školáky a dům zatížený hypotékou, dokázali jsme vybudovat finanční rezervu na více než rok. Současná krize se u nás neprojevila výrazným propadem příjmů.

Jak se nám to podařilo?

 • diverzifikace rizik a příjmů – každý z nás v jiném oboru, oba máme navíc příjmy z několika projektů a spoluprací,
 • fungujeme na dálku – Petr prodává grafiku přes fotobanky, dubánčí produkty přes e-shop, já školím a konzultuji na dálku,
 • šetříme – nepotrpíme si na značkové produkty, drahé dovolené, kroužky či školy pro děti, máme udržitelné režijní náklady v podnikání i domácnosti,
 • jsme multioboroví a vzájemně vykrýváme své nedostatky, díky tomu zvládáme spoustu věcí vlastními silami a nemusíme za ně platit (web, grafik, texty, fotky, sociální sítě, programování, aj.),
 • pracujeme a jsme vytrvalí, nevadilo nám věnovat čas věcem, které nepřinášely okamžitý zisk,
 • pořád sledujeme trendy a učíme se nové věci – Petr byl v Česku průkopníkem fotobank, já přináším nové nástroje a technologie do kariérového poradenství,
 • máme oba silnou (osobní) značku, jsme aktivní na sociálních sítích a v komunitách, vzájemně se propagujeme,
 • střídali jsme se v práci a péči, já jsem díky tomu udržela kariéru při dětech a Petr při hrách s dětmi stvořil Dubánky,
 • vždycky jsme práci i podnikání stavěli tak, abychom měli dost času na rodinu i sami na sebe, díky tomu jsme dlouhodobě v pohodě a slušné kondici,
 • výdaje na péči o děti (chůvy, školka) a služby pro domácnost jsme nebrali jako náklad, ale jako investici,
 • tvoříme vlastní osobní projekty, které nás propagují a přinášejí také další příjem.“

Publikováno 27.4. v článku 42 spoluautorů Na volné noze: „Nemít prachy? — 42 známých freelancerů o svém podnikání v době koronaviru“.

Sdílejte a diskutujte: Facebook Twitter LinkedIn Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí