Ostatní novinky kolem podnikání na volné noze

Vybíráme pro vás to nejzajímavější ze stovek českých i zahraničních zdrojů a vydáváme také spoustu vlastního obsahu. Připravují Dan Šácha a Robert Vlach. Dobré tipy vítány.

Odběr newsletteru

Odebírejte nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze. Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

i

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

Zobrazuji č. 201-210 z 470 novinek v kategorii

Hospody nesmí poskytovat Wi-Fi

Podnikatel.cz v dnešním článku shrnul aktuální informace k nejnovějším platným opatřením a zákazům.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Budoucnost Airbnb

Budoucnost Airbnb bude možná víc lokální a rurální, zaměřená na kratší vzdálenosti a delší pobyty, odhadují CEO Brian Chesky a The New York Times. Spoustu hostitelů naštvala jejich nedávná politika vracení peněz zvýhodňující hosty, ale pronajímání domovů teď překonává hotely.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Komunita britských freelancerů

Freelance Heroes je pozoruhodná komunita 10.000+ britských freelancerů. Provozují katalog členů, pořádají Freelance Heroes Day a vydávají blog i podcast.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Manifest freelancerů

Manifest freelancerů, který právě vydává European Freelancers Week, skvěle vystihuje politické kroky, které by podpořily nás všechny na volné noze. Svým podpisem můžete podpořit dobrou věc.

Zde jsou hlavní body manifestu, stručně přebásněné ve volném překladu:

  1. UZNÁNÍ — Dopřejte nám oficiální status na všech úrovních legislativy a vlády. Naslouchejte organizacím, které nás zastupují, a přizvěte nás k jednacímu stolu.
  2. DEFINICE — Jsme vysoce kvalifikovaní pracovníci na volné noze bez zaměstnanců. Jsme kontraktoři, jsme inovátoři trhu práce. Pochopte, že nejsme „malé a střední podniky“ či jiná vaše kategorie.
  3. REGULACE — Kdykoli tvoříte zákony pro trh práce a průmysl, přemýšlejte nad tím, jak přesně ovlivní freelancery, ty nejmenší z drobných podnikatelů.
  4. PŘÍSTUP — Ujistěte se, že freelanceři mají přístup ke všem státním službám, že mohou soutěžit o veřejné zakázky, účastnit se vzdělávacích programů a vyhovět podmínkám dotací. Navrhněte systém sociální podpory tak, aby více odrážel potřeby freelancerů.
  5. SČÍTÁNÍ — Započítejte freelancery do všech oficiálních statistik a zkoumejte lépe freelance ekonomiku. Neházejte nás do jednoho pytle s drobným podnikáním.
  6. COWORKING — Udělejte z Evropy nejlepší místo pro osobní byznys budováním špičkové infrastruktury pro freelancery, freelance-friendly vládními výběrky a podporou využívání sdílených kanceláří.

Anglický originál a podpisy zde.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Tvůrce videí a 3D grafik

Róbert Sisák je špičkový tvůrce videí a 3D grafik, který má za sebou mj. přes 1000 televizních spotů: „V čase boomu DSLR foťáků, tedy prvních foto-vlaštovek, které byly schopné i natáčení, jsem se rozhodl, že si pořídím Canon 5D Mark II a rozšířím své působení. Nebyl to ale jediný důvod. Trochu mě i štvalo, že pořád sedím jenom u počítače a to mě vlastně částečně ‚postavilo na nohy‘.“

Natáčení se Róbert věnuje přes 15 let, jak ale sám říká, pořád má nejraději 3D video grafiku, kterou využívá všude, kde to klient snese. Dnes tvoří společně s kolegy pod značkou Motionboss a ve svém portfoliu má např. i 1. místo v soutěži České televize Ceny Fóra Dárců za spoty pro neziskovou organizaci Rosa. „Řekl bych, že hlavně za poslední dva roky se obor velice změnil. Přibyla obrovská konkurence, jak v produkční sféře, tak v grafice a animaci. Možná jedině ten 3D obor je zatím pořád výsadou menšího počtu lidí, protože orientace ve 3D softwaru vyžaduje více času a zkušeností. YouTube ale i tento rozdíl pomalu smazává,“ říká Róbert a dodává, že si v každém projektu vždy najde něco, co ho posune dál.

Na otázku, jaké jsou z jeho pohledu nezbytné předpoklady pro tuto práci, pak odpovídá, že je to jednoznačně smysl pro dodržení termínu a zodpovědnost v celém procesu tvorby videa: „Je třeba si uvědomit, že na vaší práci je závislý velký řetězec dalších investicí, jako je nakoupený reklamní čas v TV, který stojí obrovské peníze, plánování kampaní atd. Nedodržení termínu tedy může vést ke ztrátám, které si v korunách ani nechci představovat.“ Ukázky Róbertových videí najdete v jeho prezentaci.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Jak jsou na tom američtí freelanceři

Nová studie Freelance Forward 2020 od firmy Upwork, která tradičně definuje americké freelancery mimořádně široce, je na světě. Výsledky jsou zajímavé a vysoce aktuální.

Nicméně, pokud nemáte čas pročítat celou 80stránkovou prezentaci výsledků, tady je to nejzajímavější:

  • Podíl full-time freelancerů na americkém trhu práce mírně vzrostl na 13 %.
  • Freelanceři reportovali menší negativní dopad epidemie Covidu ve srovnání s ne-freelancery, pokud jde o celkový pocit ze života, životní styl, duševní zdraví a finance.
  • 65 % kvalifikovaných freelancerů, kteří byli aktivní před a během Covidu, uvedlo, že pracovali buď stejně, nebo více než před pandemií.
  • 58 % tradičních zaměstnanců, kteří začali po Covidu pracovat na dálku, zvažuje do budoucna být na volné noze. A 12 % amerického trhu práce zkusilo práci na volné noze během pandemie vůbec poprvé.
  • Z těch, kteří odešli ze zaměstnání na volnou nohu, 75 % uvádí, že vydělávají stejně nebo víc, než by měli u tradičního zaměstnavatele.
  • Freelanceři přispěli 1,2 biliardami dolarů k americkému národnímu důchodu, o 22 % více než v roce 2019.
  • Freelanceři v průměru strávili 25 % pracovního času podnikatelskými aktivitami, 23 % administrativou a 52 % fakturovatelnou prací pro klienty.
  • 47 % freelancerů vnímá svou práci na volné noze jako dlouhodobou kariérní volbu.
  • 65 % freelancerů ve věku 55+ vnímá práci na volné noze jako dobrý přechod do pracovního důchodu a jsou méně náchylní dělat si starosti o spoření na stáří než jejich protějšky, které nejsou na volné noze.
  • Full-time freelanceři a ti, kteří dělají kvalifikovanou práci na volné noze, se nejvíc ztotožňují s označením “freelance ekonomika”.
  • 86 % freelancerů říká, že zlaté časy práce na volné noze jsou teprve před námi.

Poznámka: Studie nahrazuje starší průzkumy Freelancing in America (2014-2019), které Upwork koprodukoval s Freelancers Union a k letošnímu roku byly zřejmě již ukončeny.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Češka navrhuje interiéry vil v Kalifornii

Přečtěte si příběh interiérové designérky Helena Brana, která se před čtyřmi lety přesunula z Česka do Kalifornie, kde začala podnikat bez portfolia a mezi jejími prvními projekty byla proměna sousedova rodinného domu.

Dnes navrhuje interiéry pro multimilionářské vily a hodnota jejích zakázek se běžně pohybuje kolem 300 tisíc dolarů: „Byznys je tady extrémně postavený na kontaktech, které si na základě svojí práce vytvoříte. Dobrá reference je základ. Jakmile tak dokončíte jeden podařený projekt, v komunitě architektů, realitních makléřů a developerů se to rychle roznese samo.“

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Psychologie v textu

Jak do tvorby textů zapojit výsledky psychologie přesvědčování a jaký vliv to má na vnímání klientů? Grafická designérka Kamila Zahradníčková v článku ukazuje, jak se dá v copywritingu pracovat se 6 principy přesvědčování podle Roberta Cialdiniho, autora bestsellerů Zbraně vlivu a Před-svědčování.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newslettery jsou nové podcasty

„Newslettery jsou nové podcasty,“ píše o nastupujícím trendu Forbes Česko a taky náš člen Martin Kavka, který nedávno mj. rozjel vlastní úspěšný newsletter o newsletterech. Máte tipy na newslettery, které stojí za to sledovat?

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Kolik vydělávají freelanceři

Kolik vydělávají freelanceři ve světě? Velký rozdíl je pochopitelně mezi přivýdělkáři a freelancery na plný či částečný „úvazek“ i mezi jednotlivými zeměmi. Například studie MBO Partners State of Independence in America 2019 ukázala, že zhruba pětina amerických freelancerů vydělávala přes $100.000 ročně.

Podle MBO byl průměrný příjem amerických full-time freelancerů ($68.300) vyšší než střední rodinný příjem ($52K) a starší freelanceři vydělávají obecně více ($84K Baby Boomers vs. $52K Mileniálové). Podrobnosti v PDF reportu.

Sdílejte a diskutujte: LinkedIn Facebook X (Twitter) Trvalý odkaz

Newsletter

Nejdůležitější novinky ze světa podnikání na volné noze.
Každý měsíc zdarma ve vašem emailu:

Ochrana soukromí: Váš email bude zachován v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnut. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každé zprávy.

200+ top zdrojů, které sledujeme za vás
Pro freelancery i ostatní podnikatele
Široký záběr ve správném kontextu
Exkluzivní obsah a úvod v každém vydání
Od roku 2009 nepřetržitě každý měsíc
Žádný spam a 100% soukromí